Domů
Elektrárny v ČR
Vršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady
Elektrárna Počerady zdroj: cez.cz

Vršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přebírá od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Ihned chce začít s modernizací. Ekologické organizace usilují o co nejrychlejší ukončení provozu Počerad.

Elektrárnu přebírá Vršanská uhelná o tři roky dříve, než bylo plánováno. Původní dohodnutá cena dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun. „Modernizace začne bezprostředně po převzetí elektrárny. Aktuálně připravujeme potřebnou dokumentaci a probíhá také výběr dodavatelů pro jednotlivé části ekologizace. Cílem je opravit elektrárnu tak, aby do budoucna splnila přísnou evropskou legislativu,“ řekla ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Investice v řádu jednotek miliard korun chce nový majitel směřovat hlavně do snížení emisí a opatření na snížení prašnosti. „Proběhne např. oprava turbín či kotelny. Počítáme také s důsledným monitoringem všech emisí. Jednáme s univerzitami o možnostech aplikovaného výzkumu přímo v elektrárně,“ uvedla mluvčí.

Elektrárna bude po opravách podle mluvčí splňovat naprostou většinu požadavků nové směrnice platné od poloviny roku 2021. „Výjimkou jsou emise rtuti, u kterých by další nevelké snižování vyžadovalo neúměrně vysokou investici. Evropská směrnice však právě na takovou situaci pamatuje a umožňuje elektrárnám získat částečnou a časově omezenou výjimku,“ řekla mluvčí.

O výjimce bude rozhodovat ústecký krajský úřad. První ústní jednání bylo naplánováno ještě se zástupci ČEZ na prosinec, kvůli situaci kolem covidu se přesunulo na leden. „To je v zásadě pozitivní vývoj, protože ČEZ má mnohem větší politickou sílu než Sev.en, a to riziko, že vybojují (zástupci ČEZ) výjimku ještě dříve, než předají elektrárnu, bylo pro nás nepříjemné,“ řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.

Počerady leží mezi Louny a Mostem. V elektrárně pracuje zhruba 240 lidí. Podle Greenpeace česká energetická soustava elektrárnu nepotřebuje. „My budeme nadále usilovat o co nejrychlejší ukončení provozu jak Počerad, tak Chvaletic. Elektrárny, které jsou v nejhorším stavu, mají nejvyšší emise, proto by měly skončit jako první,“ uvedl Rovenský.

Hnutí Arnika v říjnu oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří Počerady k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Elektrárna je součástí kritické infrastruktury ČR. Chceme ji opravit a provozovat především jako nezbytný zdroj elektrické energie pro podniky, instituce a občany ČR a pojistku pro českou přenosovou soustavu,“ uvedla mluvčí.

Komentáře

(6)

Josef

1. leden 2021, 01:11

Nejlepší je, že ti samí lidé co bojují proti elektrárně podporují spalování biomasy v domácích kotelnách a to bez jakékoli filtrace spalin, přitom na jednotku vyrobené energie vzniká o řády více škodlivin než z takové moderní elektrárny. Aktivisti jsou většinou mladí lidé a tito jsou jednoznačně produktem našeho novodobého školství, které produkuje lidi s humanistickým vzděláním, bez schopnosti logického úsudku. Věřím tomu, že většina z nich aspiruje na nějaký Bc. nebo Mgr. titul od našich "prestižních" univerzit.

T

1. leden 2021, 11:35

A nebude to lepsi,co vyleze absolventu po Covidu bez patricneho vzdelani... Jake mnozstvi a cas se venovalo studiu za nas a ted / same prazdniny ,vyuka on line,kolik se psavalo pisemek atd.Nahled na svet-hruza,ale maji diplom.

pr

1. leden 2021, 11:36

Tak to byl od ČEZu majstrštyk jak se zbavit z dnešního pohledu nesmyslné smlouvy. Nu a modernizace nechť se klidně stane hladovou zdí. Majitel má peněz, že zbyde i na takovéto filantropické investice.

Petr

1. leden 2021, 20:47

Jsem pro okamžitou modernizaci a nebo ukončení provozu elektrárny Počerad. Žádné výjimky nebo úlevy. Lidé v okolí si oddechnou,jak od sirnatého uhlí,tak od popílku který se převáží až ke Kyjické přehradě. Neskutečná prašnost a obrovské hromady popílku jemně zasypané hlínou. Jedno obrovské popeliště,které má být v budoucnu rekreační oblast.. hnus..uhlí patří pod zem !!

T

1. leden 2021, 22:10

Na to uz jsme mali pani,co ridi kokrhani...Ted budou prodavat sousedum na zapad...

Petr

31. prosinec 2020, 09:57

Jo nové zaklínadlo zahraničně korumpovaných aktivistických loutek RTUŤ.

Protože Zápaďáci vyvinuli něco superpředraženého, co v USA o něco snižuje emise rtuti při ideálním velkospalování černého uhlí.

Jenže na hnědé uhlí to až tak nefunguje, a pro následůjících 15 let do konce, kdy budou staré uhelné elektrárny sloužit nepravidelně a hlavní úlohou v EU bude ochrana sítě před destrukcí nevyzpytatelnými větrníky, by to při přerušovaném provozu nefungovalo v podstatě vůbec.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.