Domů
Elektrárny v ČR
Vršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Vršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady

Elektrárny v ČR
6 komentářů
31. prosinec 2020, 08:32
ČTK

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přebírá od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Ihned chce začít s modernizací. Ekologické organizace usilují o co nejrychlejší ukončení provozu Počerad.

Elektrárnu přebírá Vršanská uhelná o tři roky dříve, než bylo plánováno. Původní dohodnutá cena dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun. „Modernizace začne bezprostředně po převzetí elektrárny. Aktuálně připravujeme potřebnou dokumentaci a probíhá také výběr dodavatelů pro jednotlivé části ekologizace. Cílem je opravit elektrárnu tak, aby do budoucna splnila přísnou evropskou legislativu,“ řekla ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Investice v řádu jednotek miliard korun chce nový majitel směřovat hlavně do snížení emisí a opatření na snížení prašnosti. „Proběhne např. oprava turbín či kotelny. Počítáme také s důsledným monitoringem všech emisí. Jednáme s univerzitami o možnostech aplikovaného výzkumu přímo v elektrárně,“ uvedla mluvčí.

Elektrárna bude po opravách podle mluvčí splňovat naprostou většinu požadavků nové směrnice platné od poloviny roku 2021. „Výjimkou jsou emise rtuti, u kterých by další nevelké snižování vyžadovalo neúměrně vysokou investici. Evropská směrnice však právě na takovou situaci pamatuje a umožňuje elektrárnám získat částečnou a časově omezenou výjimku,“ řekla mluvčí.

O výjimce bude rozhodovat ústecký krajský úřad. První ústní jednání bylo naplánováno ještě se zástupci ČEZ na prosinec, kvůli situaci kolem covidu se přesunulo na leden. „To je v zásadě pozitivní vývoj, protože ČEZ má mnohem větší politickou sílu než Sev.en, a to riziko, že vybojují (zástupci ČEZ) výjimku ještě dříve, než předají elektrárnu, bylo pro nás nepříjemné,“ řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.

Počerady leží mezi Louny a Mostem. V elektrárně pracuje zhruba 240 lidí. Podle Greenpeace česká energetická soustava elektrárnu nepotřebuje. „My budeme nadále usilovat o co nejrychlejší ukončení provozu jak Počerad, tak Chvaletic. Elektrárny, které jsou v nejhorším stavu, mají nejvyšší emise, proto by měly skončit jako první,“ uvedl Rovenský.

Hnutí Arnika v říjnu oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří Počerady k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Elektrárna je součástí kritické infrastruktury ČR. Chceme ji opravit a provozovat především jako nezbytný zdroj elektrické energie pro podniky, instituce a občany ČR a pojistku pro českou přenosovou soustavu,“ uvedla mluvčí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Josef
1. leden 2021, 01:11

Nejlepší je, že ti samí lidé co bojují proti elektrárně podporují spalování biomasy v domácích kotelnách a to bez jakékoli filtrace spalin, přitom na jednotku vyrobené energie vzniká o řády více škodlivin než z takové moderní elektrárny. Aktivisti jsou většinou mladí lidé a tito jsou jednoznačně produktem našeho novodobého školství, které produkuje lidi s humanistickým vzděláním, bez schopnosti logického úsudku. Věřím tomu, že většina z nich aspiruje na nějaký Bc. nebo Mgr. titul od našich "prestižních" univerzit.

T
1. leden 2021, 11:35

A nebude to lepsi,co vyleze absolventu po Covidu bez patricneho vzdelani... Jake mnozstvi a cas se venovalo studiu za nas a ted / same prazdniny ,vyuka on line,kolik se psavalo pisemek atd.Nahled na svet-hruza,ale maji diplom.

pr
1. leden 2021, 11:36

Tak to byl od ČEZu majstrštyk jak se zbavit z dnešního pohledu nesmyslné smlouvy. Nu a modernizace nechť se klidně stane hladovou zdí. Majitel má peněz, že zbyde i na takovéto filantropické investice.

Petr
1. leden 2021, 20:47

Jsem pro okamžitou modernizaci a nebo ukončení provozu elektrárny Počerad. Žádné výjimky nebo úlevy. Lidé v okolí si oddechnou,jak od sirnatého uhlí,tak od popílku který se převáží až ke Kyjické přehradě. Neskutečná prašnost a obrovské hromady popílku jemně zasypané hlínou. Jedno obrovské popeliště,které má být v budoucnu rekreační oblast.. hnus..uhlí patří pod zem !!

T
1. leden 2021, 22:10

Na to uz jsme mali pani,co ridi kokrhani...Ted budou prodavat sousedum na zapad...

Petr
31. prosinec 2020, 09:57

Jo nové zaklínadlo zahraničně korumpovaných aktivistických loutek RTUŤ.

Protože Zápaďáci vyvinuli něco superpředraženého, co v USA o něco snižuje emise rtuti při ideálním velkospalování černého uhlí.

Jenže na hnědé uhlí to až tak nefunguje, a pro následůjících 15 let do konce, kdy budou staré uhelné elektrárny sloužit nepravidelně a hlavní úlohou v EU bude ochrana sítě před destrukcí nevyzpytatelnými větrníky, by to při přerušovaném provozu nefungovalo v podstatě vůbec.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se