Vršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady

31. prosinec 2020, 08:32
DomůElektrárny v ČRVršanská uhelná chce začít s modernizací uhelné elektrárny Počerady

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přebírá od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady. Ihned chce začít s modernizací. Ekologické organizace usilují o co nejrychlejší ukončení provozu Počerad.

Elektrárnu přebírá Vršanská uhelná o tři roky dříve, než bylo plánováno. Původní dohodnutá cena dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun. „Modernizace začne bezprostředně po převzetí elektrárny. Aktuálně připravujeme potřebnou dokumentaci a probíhá také výběr dodavatelů pro jednotlivé části ekologizace. Cílem je opravit elektrárnu tak, aby do budoucna splnila přísnou evropskou legislativu,“ řekla ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Investice v řádu jednotek miliard korun chce nový majitel směřovat hlavně do snížení emisí a opatření na snížení prašnosti. „Proběhne např. oprava turbín či kotelny. Počítáme také s důsledným monitoringem všech emisí. Jednáme s univerzitami o možnostech aplikovaného výzkumu přímo v elektrárně,“ uvedla mluvčí.

Elektrárna bude po opravách podle mluvčí splňovat naprostou většinu požadavků nové směrnice platné od poloviny roku 2021. „Výjimkou jsou emise rtuti, u kterých by další nevelké snižování vyžadovalo neúměrně vysokou investici. Evropská směrnice však právě na takovou situaci pamatuje a umožňuje elektrárnám získat částečnou a časově omezenou výjimku,“ řekla mluvčí.

O výjimce bude rozhodovat ústecký krajský úřad. První ústní jednání bylo naplánováno ještě se zástupci ČEZ na prosinec, kvůli situaci kolem covidu se přesunulo na leden. „To je v zásadě pozitivní vývoj, protože ČEZ má mnohem větší politickou sílu než Sev.en, a to riziko, že vybojují (zástupci ČEZ) výjimku ještě dříve, než předají elektrárnu, bylo pro nás nepříjemné,“ řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.

Počerady leží mezi Louny a Mostem. V elektrárně pracuje zhruba 240 lidí. Podle Greenpeace česká energetická soustava elektrárnu nepotřebuje. „My budeme nadále usilovat o co nejrychlejší ukončení provozu jak Počerad, tak Chvaletic. Elektrárny, které jsou v nejhorším stavu, mají nejvyšší emise, proto by měly skončit jako první,“ uvedl Rovenský.

Hnutí Arnika v říjnu oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří Počerady k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Elektrárna je součástí kritické infrastruktury ČR. Chceme ji opravit a provozovat především jako nezbytný zdroj elektrické energie pro podniky, instituce a občany ČR a pojistku pro českou přenosovou soustavu,“ uvedla mluvčí.