Domů
Elektrárny v Evropě
Británie ve čtvrtek odhalí dlouho očekávané posouzení přílivové laguny Swansea Bay

Británie ve čtvrtek odhalí dlouho očekávané posouzení přílivové laguny Swansea Bay

Ministři ve Velké Británii čelí tlaku výrobců technologií pro přílivové elektrárny v uměle vybudovaných lagunách před dlouho očekávaným odhalením, které může rozhodnout o osudu této technologie. Ke zveřejnění tzv. Hendry Review, které bylo zřízeno vládou vloni v květnu pro posouzení přílivových lagun, má dojít již tento čtvrtek.

Více než dvacítka průmyslových společností zaměstnávající přes 42 tisíc lidí tlačí na vládu aby podpořila technologii přílivových lagun. Společnosti tvrdí, že by se technologie mohla stát klíčovou v zajišťování energetických potřeb Velké Británie, stejně jako významným zdrojem pracovních míst.

„Máme na dosah ruky zcela nové odvětví, které vytvoří mnohamiliardový průmysl a významný lokální dodavatelský řetězec poskytující desítky tisíc pracovních míst po celé zemi. To vše předtím, než vůbec začneme uvažovat o obrovském potenciálu jako britské exportní technologie,“ uvedly společnosti pro britský deník Financial Times.

Přílivové elektrárny využívající uměle vytvořených lagun neprodukují žádné emise a přitom vyrábí předvídatelněji než například solární nebo větrné elektrárny. Zastánci technologie tvrdí, že by mohla pokrýt až 12 % spotřeby elektřiny v Británii.

Otázky panují ohledně rozsahu a struktury veřejných dotací potřebných pro uskutečnění projektů jakým je například pilotní projekt ve Swansea Bay o instalovaném výkonu 350 MW, jehož náklady se odhadují na 1,3 miliardy liber (40,4 miliard korun). Uvedení zařízení do provozu se očekává v roce 2019 a 16 oboustranně pracujících turbín by mělo elektřinu vyrábět po 14 hodin denně.

Projekt Swansea je prototypem pro možné budoucí projekty s podstatně většími parametry. Zdroj: Guardian Graphics

Project Swansea Bay získal územní rozhodnutí v červnu 2015 od tehdejší ministryně energetiky Amber Rudd. Vláda později zadala Charlesu Hendrymu, bývalému ministrovi pro energetiku v rámci vládní koalice, aby prošetřil, zda by přílivové laguny byly nákladově efektivním řešením výroby energie. Přezkum měl být původně odhalen loni na podzim, ovšem nyní má být zveřejněn tento čtvrtek.

Úvodní fotografie: Tidal Lagoon Power PA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se