Domů
Elektrárny v Evropě
Britští ekologové napadli přestavbu dvou bloků elektrárny Drax na plyn
Zdroj: Drax

Britští ekologové napadli přestavbu dvou bloků elektrárny Drax na plyn

Projekt na přestavbu dvou uhelných bloků britské elektrárny Drax na plyn se nelíbí ekologické skupině, která v ní vidí riziko pro dosažení klimatických cílů. Dle ekologů již země povolila projekty s instalovaným výkonem 15 GW a dalších 3,6 GW v Drax nepotřebuje. Projekt další 2,5GW paroplynové elektrárny v Tilbury byl minulý týden RWE zastaven.

Britská ekologická právní skupina ClientEarth nesouhlasí s projektem Drax Repower, v rámci kterého by měly být dva uhelné bloky elektrárny Drax nahrazeny paroplynovou elektrárnou s instalovaným výkonem až 3,6 GW a bateriovými systémy s výkonem až 200 MW. ClientEarth tvrdí, že pokud bude projekt dokončen, může to ohrozit odklon Británie od fosilních paliv do roku 2050.

„Projekt Repower přinese nákladově efektivní pružnou a za vysoké účinnosti vyrobenou energii do sítě. Opětovným využitím některých částí existující infrastruktury, včetně připojení k síti a chladicích věží, bude vývoj nákladově efektivní a konkurenceschopný,“ uvedl výkonný ředitel Drax Power, Andy Koss.

Podle studie britské vlády potřebuje země do roku 2035 postavit 6 GW výkonu v plynových elektrárnách. Přesto již povolila plynové projekty s instalovaným výkonem 15 GW a s Drax by tak povolené projekty pokrývaly zmíněnou potřebu třikrát.

„Vládní prognózy, které byly zveřejněny v tomto roce, ukazují, že Spojené království nepotřebuje rozsáhlé zavádění nových velkokapacitních plynových elektráren. Existují důkazy, že i ty nízké prognózy nadhodnocují úroveň potřeby a nejsou dostatečné pro splnění britských cílů v oblasti dekarbonizace,“ řekl Sam Hunter Jones, právník z ClientEarth.

RWE ze svého projektu vycouvala

Další novou paroplynovou elektrárnou na místě bývalých uhelných bloků měl být projekt RWE v Tilbury. Součástí elektrárny s instalovaným výkonem 2,5 GW bylo také plánováno bateriové úložiště s výkonem 100 MW. I přestože RWE začala s kroky k povolení výstavby, minulý týden oznámila, že projekt z ekonomických důvodů pozastavuje.

„Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě současných tržních podmínek a nákladů projektu. Stejně jako u každého developerského projektu jsou možnosti průběžně vyhodnocovány a postupují pouze tehdy, jsou-li ekonomicky životaschopné,“ uvedla v prohlášení společnost RWE.

Zdroj úvodní fotografie: Drax Power

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
14. listopad 2018, 13:03

Jedna věc je, že tolik plynovek Británie skutečně dlouhodobě potřebovat nebude.

Druhá věc je, jestli by se neměli raději rušit ty už schválené projekty dražších úplně nových plynových elektráren, které jsou dělané na extranejvyšší efektivitu dlouhodobého spalování, ale potřeba budou spíš primivnější elektrárny s možností a masivní výdrží ustát neustálou flexibilní změnu dodávek výkonu.

A třetí vec je, že by se měl Křéťa raději soustředit na své nejsilnější stránky, a to jsou jasně prolhaní právníci a kravaťáci, takže ať to raději předělá jakože na biomasu a později tam postupně zvedá spalování odpadů, ve kterých se Británie začala topit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se