E.On: Speciální povrchová úprava má ochránit stožáry offshore větrných elektráren
Při výstavbě větrného parku Arkona v Baltském moři se dle prohlášení společnosti E.On podařilo posunout standardy v oblasti povrchové úpravy stožárů offshore větrných elektráren. Jako antikorozní materiál byla totiž poprvé v historii použita automaticky nanášená speciálně vyvinutá hliníková vrstva.
Větrný park Arkona je společným projektem německého energetického giganta E.On a norského Statoilu. Elektrárna se nachází v Baltském moři ve vzdálenosti 35 km od Rujány. Instalovaný výkon po jejím dokončení v roce 2019 bude 385 MW. Elektrárnu bude tvořit 60 stožárů osazených turbínami Siemens a právě stožáry použité při výstavbě větrného parku Arkona jsou na celém projektu unikátní.
Pro výstavbu základů větrného parku Arkona byl použit tzv. systém „monopiles“, což je založení ocelového a betonem zalitého tubusu přímo do dna. Tento způsob se používá zhruba u 80 % instalací offshore větrných elektráren.
Spojencem v boji proti korozi ocelových základů je hliník
Jako ochrana proti korozi ocelových základů jednotlivých stožárů byla poprvé v historii použita inovativní povrchová úprava. E.On vyvinul automatický proces nanášení hliníkové vrstvy, která byla speciálně vyvinutá pro tento účel a jejíž tloušťka je 350 μm. Díky automatizaci celého procesu je možné dosáhnout značné úspory ve srovnání s v současnosti běžně používanými způsoby antikorozních úprav.
Během 25 let plánované životnosti projektu by tak mělo dojít k výraznému omezení uvolňování kovu ze základů stožárů do moře. V agresivním prostředí za působení vlhkosti a mořské soli E.On očekává snížení množství uvolnění kovů do mořské vody až o několik set tun.
Na následujícím ilustračním videu je zachycena složitost procesu výstavby offshore větrné ho parku Gemini společností Van Oord. Na videu je mj. patrný systém zakládání stožárů monopiles a také rozměry, kterých offshore větrné elektrárny dosahují.
Zdroj úvodního obrázku: vanoord.com
Mohlo by vás zajímat:
Při sledování videa si uvědomíte významný positivní efekt off shore větrných elektráren: dávají lidem v Evropě v loděnicích a těžkém strojírenství novou dlouhodobě perspektivní dobře placenou práci. Bez ní by byli už nezaměstnaní.
Dává to práci, takže je to automaticky dobré? Bože, kdy už se přestane s tou stupidní umělou zaměstnaností. Jako kdyby lidi nemohli pracovat třeba jen 4 dny v týdnu...
Práce je vždy a všude nekonečně mnoho. Pouze je otázka, za kterou chce někdo zaplatit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se