Domů
Německo
Čínské větrné elektrárny se mají vůbec poprvé instalovat i v Německu
Plovoucí větrné turbíny, Windfloat Atlantic, Portugalsko
Zdroj: Ocean Winds

Čínské větrné elektrárny se mají vůbec poprvé instalovat i v Německu

Německo
6 komentářů
5. červenec 2024, 12:39
Daniel Grecman

Německý developer obnovitelných zdrojů energie (OZE), společnost Luxcara, uzavřel v tomto týdnu dohodu s čínským výrobcem větrných turbín (VTE), společností Ming Yang Smart Energy, o dodávce 16 offshore VTE. Jak informuje portál Euractiv, v případě realizace projektu by to bylo vůbec poprvé, kdy by se instalovala turbína čínského původu na území Německa. U evropských dodavatelů to vyvolává obavy z toho, že čínské produkty zaplaví evropský trh, jako tomu bylo v případě fotovoltaických elektráren (FVE).

Hamburská společnost Luxcara uzavřela dohodu o preferovaném dodavateli větrných turbín se svým čínským protějškem, společností Ming Yang Smart Energy. Turbíny se mají dodat pro projekt Waterkant, jenž se plánuje vystavět v Severním moři.

Společnost Ming Yang vyhrála mezinárodní tendr, díky čemuž se má stát dodavatelem celkem 16 turbín. A nepůjde jen tak o ledajaké turbíny. Společnost má dodat nejvýkonnější světový typ offshore VTE s výkonem dosahujícím až 18,5 MW, kdy průměr rotoru činí úctyhodných 260 m. Projekt by měl být zrealizován do konce roku 2028.

Čínské společnosti dosud žádnou větrnou turbínu na území Německa nedodaly, přestože do jiných států EU – včetně Francie, ano. A zástupci evropského větrného průmyslu mezitím s obavami sledují jejich vzrůstají tržní podíl.

„S tímto projektem získá Čína přístup ke kritické infastruktuře Německa,“ uvedl mluvčí WindEurope. „Evropští dodavatelé by byli připraveni dodat větrné turbíny pro tento projekt.“

Luxcara však obavy odmítá s tím, že v tendru postupovala dle taxonomie EU a i podmínky v oblasti kyberbezpečnosti konzultovala s nezávislými experty z konzultačních společností DNV a KPMG.

Evropští dodavatelé větrných turbín nemají v současnosti na růžích ustláno, byť větrný sektor roste. Problémy Siemens Energy kvůli výrobci turbín Siemens Gamesa jsou všeobecně známé. Psali jsme zdezde. S obtížemi se ale potýkají také dánský Vestas nebo Orsted – více zde.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
5. červenec 2024, 14:03

Je to tak, nikdo jiný s tím nic nenadělá. Čína je lídr energetické transformace (=nástup obnovitelných zdrojů energie) v celém světě. A jelikož Čína realisticky uvažuje o roku 2060 jako vyvrcholení své energetické trasformace, tak EU by se měla spokojit s druhým či třetím (za USA) místem v celosvětové energetické trasformaci.

A tudíž všechny své dosavadní plány přeměnit, místo roku 2045 dát 2060, místo 2050 dát 2065 (neboť nemůže být rychlejší než výrobně nejvýkonnější světová (=Čínská) ekonomika).

A těch získaných 15 let NAVÍC bude EU stačit na to aby Evropa opustila minulou i současnou hysterii a začala racionálně, vlastní výrobou výrobních zařízení, LEVNĚ řešit svůj energetický přechod.

Prvý krok musí být srovnání ceny CO2 povolenek na světovou (=čínskou) úroveň.

Není jiné racionální cesty v Evropě.

jan Klimeš
5. červenec 2024, 14:28

Souhlas, ale vysvetlete to nekomu kdo si dobrovolne vypne atomove elektrarny :)

Miloslav Černý
5. červenec 2024, 14:58

A to bude v případě osvědčení funkčnosti jenom záčátek takového rozvoje. Naše nově plánované přečerpávačky nemusí mít obavu, že nebudou z nedostatku energie moci co čerpat. A to množství zachycené vody v případě ohrožní vodou, přispějí na snížení nákladovosti na pořízení s úspor na odstranění škod a v případě nadměrného sucha zase opačně. Takové extrémní výkyvy počasí není pochyb, že budou stále častější. Náš návyk k přešlapování není na místě současně s plánovanými novými nerentabilními jadernými mamuty.

Jan Veselý
5. červenec 2024, 15:57

Naše plánované přečerpávací elektrárny se nemusí bát vůbec ničeho. Na "papíře" jim je a bude dobře.

Je to už holt překonaná technologie. Je fajn je mít, ale stavět je? Proč?

Miloslav Černý
5. červenec 2024, 16:17

Už jenom z výše uvedených důvodů by to mělo stačit.

Richard Vacek
6. červenec 2024, 15:32

EU je moc malý trh oproti takové Číně. Navíc velmi rozdrobený a navzdory proklamacím není jednoduché, aby se skvělá lokální firma rozšířila po celé EU a byla pak světově konkurenceschopná. I proto Čína obsazuje jednu oblast za druhou a EU mizí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se