Domů
Elektrárny v Evropě
EDF prodlouží provoz britských jaderných elektráren Heysham 1 a Hartlepool
Jaderná elektrárna Hartlepool
Zdroj: Geni / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

EDF prodlouží provoz britských jaderných elektráren Heysham 1 a Hartlepool

Provozovatel britských jaderných elektráren, společnost EDF, oznámil plány na rozšíření provozu elektráren Heysham 1 a Hartlepool až do roku 2026. Podle stávajícího plánu mají být bloky odstaveny v roce 2024.

Obě elektrárny na severu Velké Británie jsou provozovány po dobu 40 let a společnost EDF v září oznámila přezkoumání případu dočasného prodloužení provozu bloků z důvodu dopadu války na Ukrajině.

Jaderné elektrárny Hartlepool na severovýchodě a Heysham 1 na severozápadě Velké Británie provozují dohromady čtyři ze sedmi posledních provozovaných pokročilých plynem chlazených jaderných reaktorů. Původně společnost EDF plánovala bloky trvale odstavit v roce 2024.

„Rozhodnutí o prodloužení provozu bloků padlo po přísném přezkoumání technických a obchodních záležitostí prodloužení provozu. K tomuto rozhodnutí přispěl zejména bezvadný stav grafitové aktivní zóny. Inspekce grafitového moderátoru proběhla během roku 2022. Závěrem z důkladného hodnocení celého zařízení bylo ujištění, že elektrárna může dodávat elektřinu po delší dobu a plnit i přísnější požadavky dozorného orgánu,“ uvedl provozovatel bloků.

Jaderná elektrárna Heysham 1. Zdroj: EDF

Během prodlouženého provozu by elektrárna mohla dodat do sítě až 27 TWh elektřiny. Díky tomu Anglie ušetří až 6 miliard metrů krychlových zemního plynu. Tato úspora sníží emise, které by vyprodukovalo přibližně 5 milionů automobilů za rok provozu.

Pokročilé plynem chlazené reaktory

V jaderné elektrárně Hartlepool vyrábějí elektřinu dva pokročilé plynem chlazené reaktory. Celkový výkon jaderné elektrárny je 1185 MW. Začátek výstavby elektrárny se datuje k roku 1968 a první elektřinu bloky dodaly již v roce 1983. Elektrárna Heysham 1 je v provozu také od roku 1983 a využívá stejnou technologii jako elektrárna Hartlepool.

„Naše pokračující investice a pečlivé vedení britských jaderných elektráren od roku 2009 nám umožnilo provést dnešní rozhodnutí. Další provoz podpoří energetickou bezpečnost celého Spojeného království v těchto těžkých časech. Kromě toho pomůže dodatečný provoz bloků snížit závislost na dovozu zemního plynu. V neposlední se jedná o skvělou zprávu pro přibližně 2000 zkušených pracovníků, kteří zajišťují provoz těchto dvou elektrárenských lokalit,“ sdělil Matt Sykes, ředitel pro výrobu u společnosti EDF.

Stávajících 9 jaderných reaktorů ve Spojeném království nyní zajišťuje přibližně 15 % výroby elektřiny. Většina nyní provozovaných reaktorů jsou pokročilé plynem chlazené reaktory, které budou do konce tohoto desetiletí odstaveny. Země ale zároveň usilovně pracuje na výstavbě nových tlakovodních reaktorů. Obecně mají jaderné reaktory ve Spojeném království silnou podporu veřejnosti a plány na výstavbu zahrnují výrobu až 25 % elektřiny z jaderných zdrojů do roku 2050. Historicky největšího výkonu jaderných elektráren dosahovalo Spojené království v roce 1999, kdy byl celkový výkon reaktorů téměř 13 GWe, zatímco dnešní výkon je necelých 6 GWe.

Nová výstavba

Výstavba nových evropských tlakovodních reaktorů (EPR) nyní probíhá v lokalitě Hinkley point C. Zde společnost EDF staví dva bloky o celkovém výkonu 3260 MWe. Kromě toho také vláda Spojeného království a společnost EDF plánují výstavbu nových reaktorů v lokalitě Sizewell C a Bradwell B.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
15. březen 2023, 23:34

Británie asi přejde na kombinaci plynu a větru. Nakonec je to logické mají výborné podmínky pro vítr a je to pro ně asi nejlevnější řešení. Plyn ušetří tím ,že se vyřadí z vytápění budov a využijí se tepelná čerpadla vzduch /voda ta v UK fungují výborně díky jejich klimatu.

Jiří Syn
21. březen 2023, 21:48

No jen aby to bylo, a pokud možno brzy... a myslím si že je velmi dobře že nesázejí vše na jednu kartu a budují také zdroje které jsou schopné ověřeně dodávat energii i když zrovna náhodou nefouká...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se