Domů
Jaderné elektrárny
EDF zvažuje prodloužení životnosti dvou britských jaderných elektráren
Zavážecí stroj jaderné elektrárny Heysham 1; Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

EDF zvažuje prodloužení životnosti dvou britských jaderných elektráren

Společnost EDF prozkoumá možnost prodloužit provoz ve dvou britských jaderných elektrárnách. Podle současných plánů mají elektrárny Hartlepool a Heysham 1 ukončit provoz v březnu 2024, mohly by však elektřinu vyrábět déle. V následujících třech letech plánuje EDF do svých elektráren ve Spojeném království investovat jednu miliardu liber.

Francouzská energetická společnost EDF zveřejnila na konci září aktualizaci své strategie týkající se jaderných elektráren ve Spojeném království. Těch EDF v zemi vlastní celkem osm, z čehož je v provozu pět elektráren s celkovým instalovaným výkonem 5,5 GW. Společnost v dokumentu uvedla, že v příštích měsících prozkoumá možnost krátkodobého prodloužení životnosti elektráren Hartlepool a Heysham 1.

„5 000 lidí, kteří spravují stávající jadernou flotilu Spojeného království, nadále přispívá k zásobování domácností a podniků čistou a dostupnou elektřinou v této velmi náročné době. Naší prioritou v příštích několika letech je dodávat co největší výkon, abychom podpořili bezpečnost dodávek a zachovali jaderné know-how ve Spojeném království," uvedl Matt Sykes, výkonný ředitel společnosti EDF.

Obě elektrárny byly uvedeny do provozu v roce 1983 a současné plány počítají s životností 41 let, tedy do března roku 2024. Prodloužení provozu bude záležet zejména na stavu grafitu, který se v pokročilých plynem chlazených reaktorech používá jako moderátor.

Britský jaderný rozvoj

EDF uvádí, že v letech 2023 až 2025 plánuje do svých jaderných elektráren ve Spojeném království investovat jednu miliardu liber (zhruba 28 miliard Kč). Hlavním cílem je podle společnosti zajištění výroby elektřiny v co nejvyšším rozsahu. Svou roli chce také sehrát ve vládním závazku, tedy rozšířit instalovaný výkon jaderných elektráren až na 24 GW do roku 2050.

„Naše vize je zaměřena na využití jaderných dovedností a schopností k podpoře transformace odvětví. Chceme pomoci zvládnout období mezi odpojováním starých elektráren a připojováním nových. Všichni, kteří se zajímají o budoucnost odvětví, musí spolupracovat na dosažení tohoto společného cíle,“ dodal Sykes.

V současné době jsou ve Spojeném království ve výstavbě dva bloky typu EPR v elektrárně Hinkley Point C, výroba elektřiny by tam měla začít v roce 2027. Britská vláda by také měla rozhodnout o sesterském projektu elektrárny Sizewell C.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
4. říjen 2022, 07:15

U nás také ty komunistické paneláky měly životnost 60 let a pak zbourat.... Nyní je taková bída o bydlení, že se jejich životnost stále prodlužuje a vylepšuje :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se