Domů
Elektřina
Energo-Pro upsala v Bulharsku dluhopisy a podala nabídku na aktiva ČEZ

Energo-Pro upsala v Bulharsku dluhopisy a podala nabídku na aktiva ČEZ

Energetická skupina Energo-Pro upsala v Bulharsku dluhopisy za 130 milionů eur (zhruba 3,5 miliardy korun). Získané peníze chce použít na rozvoj své distribuční sítě v Bulharsku v letech 2017 až 2023 a také investovat do energetických aktiv v Bulharsku, Gruzii, Turecku a Rumunsku. Firma Energo-Pro se v dubnu závazně přihlásila do tendru na bulharská aktiva české firmy ČEZ, napsal včera server IHNED.cz .

„Jedná se o největší korporátní emisi dluhopisů umístěnou na bulharském trhu,“ uvedl výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa.

Sedmileté dluhopisy za 130 milionů eur mají výnos 3,5 procenta, obchodují se na burze v Sofii.

ČEZ se chce v Bulharsku již delší dobu zbavit distribuce elektřiny pro tři miliony obyvatel a uzavřené uhelné elektrárny ve Varně. IHNED uvedl, že nabídky do tendru ČEZ v Bulharsku mělo do 21. dubna podat celkem osm zájemců, včetně rumunské státní společnosti Electrica. Zbytek byli vedle Energo-Pro hlavně bulharští zájemci, například těžební a stavební holding Minstroy. Nejvyšší nabídku 120 milionů eur (3,2 miliardy Kč) nad účetní hodnotu bulharských aktiv ČEZ podle bulharského týdeníku Capital podala společnost Elenilto Mining, za níž stojí izraelský miliardář Jakov Engel, píše server.

Ilustrační foto

Energo-Pro v Bulharsku provozuje 14 vodních elektráren a patří k trojici hlavních distributorů a prodejců elektřiny v zemi, dalšími jsou vedle firmy ČEZ také rakouský koncern EVN. Energo-Pro má na severovýchodě země asi 1,2 milionu zákazníků.

Firma Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Distribuční sítě provozuje vedle Bulharska také v Gruzii, dohromady pro více než dva miliony zákazníků. Ve čtvrtek firma oznámila, že za 240 milionů dolarů (5,9 miliardy Kč) dostaví největší privátně vlastněnou přehradu s vodní elektrárnou v Turecku Alpaslan 2. Součástí skupiny Energo-Pro jsou i slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power a česká společnost ČKD Blansko Engineering, která se zabývá výzkumem, konstrukční a projekční činností.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.