Domů
Elektrárny v Evropě
Francie a Německo se shodly na rychlém uzavření jaderné elektrárny Fessenheim
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Francie a Německo se shodly na rychlém uzavření jaderné elektrárny Fessenheim

Vlády Německa a Francie se v pondělí, tedy den před dnes plánovaným podpisem nové smlouvy o přátelství, dohodly na seznamu asi 15 projektů, jejichž uskutečnění považují za prioritu. Podle informací agentury DPA je ve výčtu i konečné odstavení kontroverzní jaderné elektrárny Fessenheim, která je nejstarší provozovanou nukleární elektrárnou ve Francii.

Alsaská elektrárna Fessenheim na hranici s Německem kvůli svému stáří a poloze v geologicky nestabilní oblasti vyvolává pochybnosti o bezpečnosti. V minulosti již bylo stanoveno několik termínu jejího uzavření, aktuálně to byl časový rámec do roku 2022.

Na seznamu, na kterém se němečtí a francouzští vyjednávači shodli v pondělí, jsou podle DPA také přeshraniční železniční projekty či společné využívání norem Evropské unie k regulaci finančních služeb.

Vedle seznamu, jehož naplnění považují Berlín s Paříží za urgentní záležitost, existuje pro víceletý výhled ještě širší výčet více než stovky projektů. Tento rozsáhlejší seznam je ale podle DPA stále ve schvalovacím procesu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckém městě Cáchy (Aachen) podepíší novou smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci. Učiní tak přesně 56 let po podpisu takzvané Elysejské smlouvy, v níž se k těsné spolupráci svých zemí zavázali jejich někdejší předchůdci Konrad Adenauer a Charles de Gaulle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
22. leden 2019, 08:54

Když tak sleduji politický vývoj v EU tak si troufám předpovědět že okolo 2040 bude zde na serveru o energetice podobný titulek: Česká republika a Německ se shodly na rychlém uzavření jaderné elektrárny Temelín.

Mirous
22. leden 2019, 16:19

Tak to jako vždy sledujete špatně.

loudil
22. leden 2019, 12:06

Evropa má celkem solidní možnosti pro "manévrování" v oblasti výroby elektřiny. Obyvatelstvo nepřibývá, spíše se rozvíjejí služby a těžký průmysl odchází do zahraničí,........ Co nastalo ?? Během 10 let 2007-2017 v řadě významných zemí stagnuje či spíše klesá výroba elektřiny a nikoho to vlastně ani nebolí. Jak tedy klesla výroba elektřiny za 10 let 2007-2017 :Británie z 397 na 336 mld. KWh, Španělsko z 305 na 275, Itálie z 314 na 295, Francie z 570 na 554 a Německo jen kosmeticky stouplo z 641 na 654. Takže před Evropou nestojí výzva v navyšování instalovaného výkonu, Evropa může řešit jen dilema : "Co odpojíme a čím to nahradíme". I když mi atom nějak zvlášť nevadí, myslím si , že Evropa může postupně odstavovat uhlí i atom a nahrazovat ho OZE. Jen na závěr jeden ohromující údaj z Číny . Čína připojila k síti solární elektrárny o výkonu 53 000 MW v roce 2017 a 44 000 MW v roce 2018. Za dva !! roky celkem + 97 000 MW Soláru !!! Neuvěřitelné číslo.

https://www.bp.com/content/dam/bp/business-sites/en/global/corporate/pdfs/energy-economics/statistical-review/bp-stats-review-2018-electricity.pdf

https://chinaenergyportal.org/en/2018-power-production-stats-preliminary/

Petrik
22. leden 2019, 15:48

Obyvatel nepribyva? Cinane uz jsou za dvermi ,koupili nejhezci kousek Palavy na lazne za 380 000 000, kolik z toho bude mit provizi Hasek a ostatni clenove CSSD?

Milan Vaněček
22. leden 2019, 12:25

Pár dalších informací o JE Fessenheim a o fotovoltaice:

1)The European Commission has given the green light to a tender mechanism the French government has conceived to enable the construction of solar plants with 300 MW of capacity at the Fessenheim nuclear power plant – the country’s oldest.

Takže Fessenheim zavřou a bude tam 300 MW fotovoltaiky, část na zemi, (s FiT 50-70 EUR/MWh), část na střechách

2)Solar Frontier has set a new record for thin film solar cell efficiency, at 23.35% – representing a 0.4% improvement on its own record of 22.9%, set in late 2017. The results have been independently verified by Japan’s National Institute of Advanced Industrial Science and Technology. Japonská firma se už na laboratorních vzorcích blíží s tenkovrsvou technologií (CIGS) rekordům krystalického křemíku. Co se týče CIGS panelů, čínská Hanergy má modul s 18,7% účinností.

3)The Chinese PV market saw the deployment of around 44.1 GW of capacity according to official data published over the weekend by the National Energy Administration (NEA). Takže i po ukončení podpory velkých projektů na konci května se žádný pád nekonal (pane Hájku), to snížení instalací v Číně o necelých 9 GW bylo několikanásobně vyšším exportem z Číny vykompensováno.

A úhrnná čínská data: The NEA revealed China’s cumulative installed PV capacity reached around 174.63 GW at the end of December, while that of wind power surpassed 184.2 GW. The authority reports nuclear power reached 44.66 GW capacity, thermal power 1,143.6 GW and hydro 352.36 GW.

Tož tak.

Petr
22. leden 2019, 17:56

Tož naopak.

Fessenheim jaderka se teď zavírá ne protože by prodělávala, ale hlavně jako politické gesto vůči Německu.

A žvásty o maximální výstavbě větrníků ve Francii bylo také gesto vůči Německu (které spolu s Dánskem má největší továrny na vrtule), ale reálně se ta výstavba, jak tu píšou, co to jde zdržuje, protože je pro ekonomiku Francie prodělečná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se