Domů
Elektrárny v Evropě
Francie spustila tendr na plovoucí větrnou farmu

Francie spustila tendr na plovoucí větrnou farmu

Francie spustila tendr na první světovou velkokapacitní plovoucí větrnou farmu. Uvažuje se instalace jak u severního, tak u jižního pobřeží. Plovoucí větrné technologie mají odstranit limitující prvek klasických offshore větrný elektráren, jímž je ukotvení, které umožňuje jejich použití pouze do hloubky 50 metrů.

Francouzská ekologická agentura ADEME zveřejnila začátkem srpna dokumenty k tendru. Nyní se mohou hlásit firmy, které předloží návrhy na stavbu plovoucí větrné farmy se třemi až šesti turbínami. Požadovaný výkon jedné turbíny je minimálně 5 MW. Pro instalace byly vybrány tři lokality ve Středozemním moři a jedna lokalita severně od Bretaňského poloostrova.

Provedení plovoucích větrných turbín. Zdroj: www.happonomy.org

V minulých letech se plovoucí větrnou technologií zabývalo již Portugalsko a Norsko. Vždy se jednalo o jednu plovoucí turbínu. Portugalsko plánuje výstavbu demonstrační plovoucí farmy s výkonem 25 MW.

Instalovaný výkon plovoucího parku by mohl dosáhnout až 100 MW

Francouzský projekt bude jako první testovat plovoucí offshore elektrárnu tak velkého měřítka. Jedná se o reakci na tlak vlády, která stanovila cíl 23 % vyrobené energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020.

Podle Reuters uvolní francouzská vláda na projekt 150 milionů euro, třetinu ve formě dotací a dvě třetiny ve formě půjčky. Odborníci očekávají, že vláda vybere dvě nebo tři nabídky s instalovaným výkonem parku 45 až 100 MW v závislosti na počtu a velikosti nabízených turbín. Tendr bude probíhat až do dubna příštího roku.

 

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.