Německá EnBW získala povolení k vyřazení jaderné elektrárny Philippsburg

DomůElektrárny v EvropěNěmecká EnBW získala povolení k vyřazení jaderné elektrárny Philippsburg

Ministerstvo životního prostředí spolkové země Bádensko-Württembersko udělilo tento týden společnosti EnBW povolení k vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Philippsburg. Práce by měly započít již v příštím měsíci. Současně začalo vyřazování JE Neckarwestheim 1.

Po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daichi bylo v Německu odstaveno osm nejstarších jaderných bloků. Mezi nimi také Neckarwestheim 1 a Philippsburg 1 provozovatele EnBW (Energie Baden-Württemberg). Ten si také již v květnu roku 2013 podal žádost na vyřazení (konečné odstavení, dekontaminace, demontáž zařízení a demolice) obou zmíněných odstavených bloků.

V březnu roku 2016 byla udělena povolení na stavbu infrastruktury pro vyřazovací práce. Mezi ně patří především zařízení pro bezpečnou práci a uskladnění materiálu.

Povolení k samotnému vyřazování bylo pro blok Neckarwestheim 1 uděleno Ministerstvem životního prostředí na začátku února. Ve stejný měsíc začaly i samotné práce. Oficiální, slavnostní začátek se odehrál v tomto týdnu. Neckarwestheim 1 se tak stal prvním z 8 původně odstavených bloků, na kterém se začalo s vyřazováním.

V tomto týdnu udělilo německé Ministerstvo životního prostředí povolení k první fázi vyřazování jaderné elektrárny Philippsburg 1. Tato etapa je zaměřená výhradně na vybavení uvnitř elektrárny. Je plánováno rozebírání částí primárního okruhu, čerpadel, elektroinstalace. Práce bude probíhat také ve strojovně elektrárny.

Hotovo bude do 15 let

Celková doba vyřazování tohoto bloku je plánováno na 10 až 15 let. Poté bude moci být místo, kde dnes stojí Philippsburg, využito k jakýmkoliv dalším aktivitám.

„Energiewende chápeme jako požadavek společnosti, který obsahuje také bezpečné a bezprostřední vyřazení jaderných elektráren. Dle toho jsme vytvořili naši strategii vyřazování a tu se snažíme naplňovat tak důsledně, jak jen je to možné,“ uvedl v tiskovém prohlášení Jörg Michels, ředitel EnBW Kernkraft GmbH.

EnBW patří dále odstavená JE Obrigheim a dále dva bloky, které jsou stále v provozu: Philipsburg 2 a Neckarwestheim 2. Společnost si již podala žádost o vyřazení těchto elektráren, a to i přesto, že u posledních dvou jmenovaných bloků je plánován provoz až do konce roku 2019, respektive 2022.

Úvodní fotografie: Německá jaderná elektrárna Philippsburg. Zdroj: EnBW