Domů
Elektrárny v Evropě
Polsko letos plánuje spustit dva nové 900MW bloky uhelné elektrárny Opole

Polsko letos plánuje spustit dva nové 900MW bloky uhelné elektrárny Opole

Nové bloky 5 a 6 uhelné elektrárny Opole II o instalovaném výkonu 2x 900 MW jsou polskou největší energetickou investicí tohoto typu od roku 1989. Oba moderní nadkritické bloky budou mimo jiné náhradou za staré typy uhelných elektráren, které budou muset být odstaveny v roce 2020 z důvodu nevyhovujících emisních požadavků.

Použitím ultra-nadkritické technologie kotlů o výšce 125 metrů bude dosaženo  čisté účinnosti 46 %. Celý systém bude tedy téměř o třetinu účinnější a bude vypouštět o 20 % méně emisí CO2 než staré uhelné elektrárny. Obě jednotky jsou navíc připraveny k možnosti dodatečné budoucí dostavby zařízení na zachytávání CO2.

Technicky se jedná o velmi vyspělé dílo, které splňuje nejpřísnější emisní limity Evropské unie. Elektrárna je vybavena všemi potřebnými mechanismy k zachytávání oxidů síry, dusíku i tuhých znečišťujících látek.

Celý projekt bude dodávat dostatek energie pro chod dvou milionů domácností, což je přibližně 8 % dnešní produkce elektřiny v Polsku. Podle polského ministerstva energetiky bude Opole hrát v Polsku klíčovou roli v dodávkách elektřiny.  Do roku 2040 se předpokládá zvýšení poptávky po elektřině o 40%.

Aktuálně největší uhelný projekt v Evropě

Výstavba začala v roce 2014 s odhadem investičních nákladů projektu na úrovni 3,4 miliardy dolarů. Momentálně se jedná o největší uhelný projekt v Evropě. Díky nově postaveným blokům vzroste celkový výkon elektrárny z původních 1 532 MW na  3 332 MW. Životnost celého zařízení se odhaduje na 35 let.

Posledním naplánovaným uhelným zdrojem, který by měl být v Polsku postaven, je nový blok elektrárny Ostroleka, který se má spustit v roce 2023.

Polsko se snaží dlouhodobě modernizovat vlastní energetickou síť. Jeden z dalších kroků je snaha o výstavbu první polské jaderné elektrárny, která je podle průzkumů podporována širokou veřejností.

Komentáře

(1)

Emil

3. září 2019, 11:37

Dobre porovnanie s Britaniou, kde maju stale cerstvy vzduch od mora, a napriek tomu za 4 roky odstavia VSETKY este pracujuce uholne elektrarne...

A podobne ako poliaci sme natom aj v Cechach a na slovensku... A vykony nasich politikov -reci-keci, a skutek utek.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.