Domů
Elektrárny v Evropě
Pravděpodobně poslední polský uhelný blok postaví Alstom a GE
Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa
Zdroj: Energa

Pravděpodobně poslední polský uhelný blok postaví Alstom a GE

Konsorcium společností GE Power a Alstom Power bylo vybráno ve výběrovém řízení na výstavbu nového bloku polské uhelné elektrárny Ostroleka. Podle agentury Reuters by se mělo jednat o poslední nově postavený uhelný blok v Polsku. Nový blok bude disponovat ultra-nadkritickými (USC) parametry, do provozu by měl být uveden v roce 2023.

Blok C uhelné elektrárny Ostroleka o výkonu 1 GW postaví za 6 miliard zlotých (36,1 mld. Kč) GE Power spolu se spolčností Alstom. Jedná se o společný projekt polských státem vlastněných energetických společností Energa a Enea. Dle slov ministra energetiky Krzysztofa Tchorzewskiho se má jednat o poslední polský nově postavený uhelný blok.

Konsorcium GE a Alstom uspělo ve výběrovém řízení na výstavbu v konkurenci polských společností Polimex-Mostostal a Rafako. Výběrového řízení se neúspěšně účastnila také čínská společnost China Power Engineering Consulting Group.

Nově postavený blok uhelné elektrárny bude disponovat ultra-nadkritickou technologií a účinností 46 %, což patří k nejlepším hodnotám dosažitelných uhelnými elektrárnami.

„GE navrhne, vyrobí a dodá nejpokročilejší komponenty, které jsou v oblasti uhelných elektráren k dispozici. Kotel a turbína budou pracovat s párou o ultra-nadkritických parametrech,“ uvádí se v oficiálním prohlášení GE.

GE má zkušenosti s výstavbou uhelných bloků u našich severních sousedů. Na svém kontě má již výstavbu nového 858MW uhelného bloku elektrárny Belchatow a také dvou 900MW bloků elektrárny Opole.

V současnosti uhlí zaujímá v polském energetickém mixu 80% podíl. Cílem Polska je, aby do roku 2050 poklesl podíl uhelných zdrojů na 50 %. Zároveň má dojít k výraznému omezení emisí produkovaných uhelnými elektrárnami díky využití nejmodernějších technologií, jako tomu bude v případě nového bloku elektrárny Ostroleka.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
5. duben 2018, 16:03

By mě zajímalo, jestli se to teda k té poslední uhelné elektrárně EU už frantíci po zaslouženém bankrotu a skoupení američany skutečně naučili stavět, zatím žádnou takovou nadkritickou nepostavili opravdu pořádně, aby dlouhodobě fungovala podle tak špičkových parametrů, které nalhali do těch soutěží.

Navíc ta nadkritičnost stejně nemá za takovou cenu a problémy s provozem ekonomický význam.

Lepší je postavit menší kogenerační, kde se efektivita zvedne daleko víc výhodnějším využitím odpadního tepla pro okolní odběratele, a v létě kdy je nižší potřeba může několik měsíců minimálně částečně stát bez snižování životnosti.

dada211
6. duben 2018, 10:34

Důležité je získat státní zakázku za cílem zisku firmy. Ekonomicky je to z pohledu investora apriori ztrátový projekt .

Erich von dem Bach-Zelewski
6. duben 2018, 07:13

Souhlasím, stavět nadkritický blok mi přijde jako nezodpovědná loterie. (ultra-nadkritický blok, s teplotou páry 700C, zatím nepostavil nikdo, doufat přestali i optimisté ve VGB, v článku je nepřesnost).

Jan Veselý
6. duben 2018, 07:58

Ta cena je nějaká podezřelá. Stavět uhelnou elektrárnu z 1400 EUR/MW je méně než polovina těch nejoptimističtějších odhady, které jsem viděl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se