Polsko plánuje výstavbu uhelných bloků za stovky miliard

DomůElektřinaPolsko plánuje výstavbu uhelných bloků za stovky miliard

Polsko se bude v následujících letech soustředit na výstavbu nových uhelných bloků, aby zajistilo dostatek výkonu v síti po ukončení provozu dožívajících uhelných elektráren. Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorewski to řekl v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita. Náklady na nové uhelné bloky mají v následujících letech dosáhnout 50 až 60 miliard zlotých (cca 307 až 369 mld. Kč).

V návrhu Energetické politiky Polska do roku 2050, který byl zveřejněný v létě loňského roku, počítá Polsko s náhradou dožívajících hnědouhelných a černouhelných elektráren novými konvenčními zdroji. Do roku 2020 má být uvedeno do provozu cca 6 500 MW, do roku 2030 potom celkem 10 až 12 GW nových bloků. Naprostou většinu nových konvenčních bloků mají přitom tvořit černouhelné elektrárny. Kromě černouhelných bloků mají po roce 2025 zajistit stabilní dodávky výkonu také jaderné elektrárny.

Uvedenou strategii potvrdil minulý týden polský ministr energetiky Krzysztof Tchorewski, který v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita řekl, že ačkoliv bude polský jaderný program pokračovat, prioritou je nyní výstavba nových uhelných bloků. Odhadované náklady na potřebné investice přitom ministr vyčíslil na 50 až 60 miliard zlotých (cca 307 až 369 mld. Kč).

Pět uhelných bloků se už staví

Nové uhelné bloky aktuálně budují nebo mají v plánu vybudovat všechny čtyři polské energetické utility. Největší výrobce elektřiny v Polsku PGE staví dva 900MW černouhelné bloky v elektrárně Opole a 450MW hnědouhelný blok v elektrárně Turow. Všechny tyto bloky by měly být uvedeny do provozu v roce 2019.

Další energetická společnost z polské „velké čtyřky“ Enea aktuálně staví 1 075MW černouhelný blok v největší polské černouhelné elektrárně Kozienice. Tauron zase staví 910MW černouhelný blok v elektrárně Jaworzno III.

Zdroj úvodní fotografie: media.energa.pl