Domů
Elektrárny v Evropě
Povodně v Německu ovlivnily výrobu uhelné elektrárny Weisweiler a řady vodních elektráren
Povodně Německo
Zdroj: Wikimedia Commons / Bärwinkel,Klaus / CC BY-SA 4.0

Povodně v Německu ovlivnily výrobu uhelné elektrárny Weisweiler a řady vodních elektráren

Povodně, které zasáhly minulý týden západní Německo významně ovlivnily výrobu elektráren společnosti RWE. Ovlivněna byla hnědouhelná elektrárna Weisweiler i řada vodních elektráren. Společnost RWE to uvedla v tiskové zprávě.

Povodně významně zasáhly hnědouhelný důl Inden a přilehlou elektrárnu Weisweiler. Ve čtvrtek ráno se rozvodněná řeka Inde vylila z břehů, přelila se přes hráz u Lamersdorfu a poté vnikla do povrchového dolu. Situace byla následně stabilizována díky poklesu hladiny vody a rozsáhlým bezpečnostním opatřením.

Výroba elektřiny v elektrárně Weisweiler následně probíhala se sníženým výkonem. Bloky o výkonu 300 MW jsou zásobovány z uhelných zásob, bloky o výkonu 600 MW byly odstaveny. Elektrárna ještě včera vyráběla se sníženým výkonem.

Díky etapové koncepci má být povrchový důl znovu uveden do provozu. Cílem je dosáhnout první produkce uhlí do konce tohoto týdne. Jak dlouho bude trvat úplné obnovení provozu povrchového dolu a výroby energie v lokalitě Weisweiler, se v současné době zjišťuje.

Situace v povrchových dolech Garzweiler a Hambach zůstala stabilní a jejich provoz nebyl ovlivněn. Velké elektrárny v Niederaußemu a Neurathu mohly dále vyrábět elektřinu.

Hnědouhelná elektrárna Weisweiler společnosti RWE. Zdroj: Wikimedia Commons / Arthur Konze / CC BY-SA 4.0

Řada vodních elektráren mimo provoz

S následky povodní se potýkaly také říční elektrárny provozované společností RWE v Eifelu, na Mosele, v Sársku a Porúří. S výjimkou elektráren Baldeney a Unkelmühle musely všechny elektrárny společnosti přerušit provoz. To platilo i pro vodní elektrárnu v nizozemském Linne.

Podle předběžného odhadu se celková škoda pro RWE pohybuje v řádu dvojciferných milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Energetik 007
20. červenec 2021, 13:23

V 2002 jsem zažil perfektně zorganizovanou evakuaci Karlína, Holešovic... prakticky bez lidských obětí.

Nerozumím tomu proč to takhle neproběhlo v Německu...

Pokud stejné Německo řídí i EU tak je něco hodně špatně.

Miloslav Černý
20. červenec 2021, 14:55

Je to úmyslně účelové porovnání nesrovnatelných podmínek.

Jan Veselý
20. červenec 2021, 15:18

Rozdíl je v tom, že v ČR tehdy byly velmi čerstvé zkušenosti z Moravy 1997 a v menší míře v východních Čech a Jeseníků v roce 1998.

A taky, tohle byla podstatně horší hrůza než povodeň v roce 2002.

Carlos
20. červenec 2021, 18:19

Co jsem slyšel tak alespoň v tom údolí byla většina mrtvých ve sklepech a i tak stoupala hladina neskutečně rychle, někde jsem snad viděl 3m za hodinu, to je 5 cm za minutu (Ale prosím, berte to orientačně, mohl jsem si to špatně zapamatovat), to je hrozně moc na jakoukoliv větší reakci.

T
20. červenec 2021, 15:51

V Praze to bylo avizovano dlouho dopredu a v nemecku to prislo necekane v noci z alp a jeste k tomu selhal varovny system,ktery chteji u nas za tezke penize u nas postavit.Pokud je vyply mobil,nebo se v noci spi,nepomuze nic ,jedine sirena a za tesnyma plastovyma oknama toho moc slyset neni...

PetrV
21. červenec 2021, 10:28

Kde jste vzal alpy? Eifel, ardeny je něco jako Posázaví. Jinak nečekali 150mm za noc a bahnotoky. To bahno a stromy zablokovaly koryta a pak to teklo všude možně. Mimochodem Vltavská kaskáda odpouští vodu. Zajděte si k Vltavě. Přišlo vlhké období a bude chlafno. Za vším hledejte zasilenou sopečnou cinnost.

Jakub
20. červenec 2021, 16:54

Je rozdíl, když voda stoupá pomalu nebo se valí blesková povodeň (vlna s bahnem a kamením).

Arimatejský
21. červenec 2021, 11:58

Tak to jste v roce 2002 byl v nějakých jiných Holešovicích a Karlíně. V těch pražskych vládl totální chaos, podtržený mimoznim vystoupením pražského (š)prýmatora Ignora Němce a následným zatopením metra.

Energetik 007
21. červenec 2021, 06:43

V ČR ale i ČSSR byli a jsou povodňové plány, která jasně hovoří o tom za jak dlouho a jak vysoká je záplavová vlna.

Např. při protržení Slap bude výška vlny asi 20m a ke Karlovu mostu dorazí za 60min - to je čas na evakuaci do vyšších pater a poloh. To němci nic podobného nemají?

V 2002 v Praze ještě v 9h večer nikdo záplavy nečekal ve 24h byla vyhlášena nucená evakuace, přijela Policie, vojáci.. autobusy a za pár hodin bylo vyklizeno počet obětí skoro nula.

Němci jsou fakt neschopný.

Jiří Kelnar
21. červenec 2021, 12:48

Však sám operujete s pár hodinama. Opravdu existují situace, kdy se problém objeví náhle a to i u bleskových povodní. 2002 a 1997 nebyly bleskové povodně, pršelo celé dny. Tady najednou v jedné oblasti spadl celý měsíc srážek. Při tom Vás žádný plán nezachrání. Možná ty sirény, ale stejně ti lidi ve sklepích šli čerpat vodu nebo vynášet majetek. Kdyby se tohle stalo u nás, tak je to to samé.

Energetik 007
21. červenec 2021, 14:07

Minimálně 90 min měli na evakuaci a neudělali nic..

Proč to neudělali jako v Karlíně - tlampače, autobusy, policie, armáda chodili od dveří ke dveřím.. a zachránilo to spoustu životů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se