Domů
Elektrárny v Evropě
Putin nařídil převzetí Záporožské jaderné elektrárny
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Putin nařídil převzetí Záporožské jaderné elektrárny

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou Rusové okupují od počátku března. O Putinově výnosu informovala tisková agentura TASS. Prezidentský dekret byl zveřejněn v den, kdy šéf ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Petro Kotin prohlásil, že přebírá vedení Záporožské jaderné elektrárny.

Enerhoatom na Putinův dekret zareagoval připomínkou, že podle výnosu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou všechny ruské právní akty porušující svrchovanost a územní celistvost neplatné od samého počátku a nemají žádné právní důsledky. „Záporožská jaderná elektrárna bude dál pracovat na Ukrajině, v souladu s ukrajinskými zákony, v ukrajinském energetickém systému a v Enerhoatomu,“ zdůraznila ukrajinská firma.

„Nařizuji vládě Ruské federace zajistit přijetí jaderných zařízení Záporožské jaderné elektrárny a dalšího jmění nezbytného pro její činnost do federálního vlastnictví,“ praví se v dekretu.

Putin podle TASS také nařídil vládě vytvořit státní podnik zajišťující bezpečnost této největší jaderné elektrárny v Evropě. Vláda má také rozhodnout o podrobnostech fungování elektrárny do roku 2028 a Putin stanovil status organizace, která elektrárnu provozuje.

Šéf ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Petro Kotin dnes prohlásil, že přebírá vedení Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března okupují ruské invazní jednotky. Dosavadního generálního ředitele zařízení Ihora Murašova podle ukrajinských úřadů zadržela v pátek na několik dní ruská hlídka a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v úterý sdělila, že se do své původní práce už nevrátí.

„Správa elektrárny byla převedena do Kyjeva počínaje okamžikem, kdy okupanti unesli generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova,“ uvedl Kotin podle agentury Ukrinform.

Veškerá rozhodnutí týkající se provozu největší evropské atomové elektrárny se podle něj budou napříště přijímat v centrále Enerhoatomu.

MAAE v pondělí uvedla, že Murašov byl propuštěn, aniž by upřesnila, kdo ředitele zadržoval. V úterý organizace oznámila, že je s rodinou na území kontrolovaném Ukrajinou a do své původní práce se už nevrátí.

Šéf MAAE Rafael Grossi mezitím oznámil, že v nejbližších dnech odjede k jednáním do Kyjeva a poté se vydá do Moskvy.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, ale stále ji obsluhuje ukrajinský personál. Kyjev a Moskva se už dříve vzájemně obvinily z ostřelování a poškození zařízení, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie.

Agentura Reuters k poslednímu vyjádření šéfa Enerhoatomu poznamenala, že ho učinil navzdory dnešnímu prohlášení Ruska, které uvedlo, že hodlá od nynějška na provoz elektrárny dohlížet. „Záporožská jaderná elektrárna se nyní nachází na území Ruské federace, a proto by měla být provozována pod dohledem našich příslušných úřadů,“ uvedl podle ruské agentury RIA Novosti náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin.

Elektrárna se nachází v Ruskem okupované části ukrajinské Záporožské oblasti, kterou se Moskva pokouší spolu s dalšími obsazenými ukrajinskými regiony anektovat. Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal zákony o anexi čtyř ukrajinských regionů, čímž završil ruský formální proces záboru území. Tomu předcházelo proruskými úřady narychlo zorganizované hlasování na okupovaných územích o jejich připojení k Rusku; výsledky tohoto hlasování uznala podle médií pouze KLDR, zatímco většina zemí ruskou anexi ukrajinských území odmítá.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Rejpal
6. říjen 2022, 01:02

Vyrobí asi 32 TWh el. energie ročně to je polovina naší spotřeby. U nás by se postavila za 1,5 bilionů korun. Jen vlastnictví této elektrárny nahradí Rusku všechen ztracený majetek na západě.

mmarian
6. říjen 2022, 08:20

zas by som to neprecenoval. Ta elektraren je starsia, a otazka je v akom je vlastne stave. Vieme, ze Ukrajinska udrzba je velmi slendrianska.

Ale pravdu mate v tom, ze jadrova elektraren je zlata bana.

Jimi
6. říjen 2022, 08:33

Až na to že během půlroku ji budou mít Ukrajinci zpátky ve své moci (tak jak je to správně)

hlpb
6. říjen 2022, 09:28

rozdíl je v tom, že je jen otázkou času, kdy je Ukrajinci vyženou i ze Záporoží, rusko západní majetek včetně devizových rezerv (7 bilionů Kč) už nikdy neuvidí a bude sloužit k obnově Ukrajiny.

Po osvobození západního břehu Dněpru (1/3 Ukrajinci již osvobodili během 6 dní), zahájí Ukrajina útok na záporožskou frontu, už zde několik týdnů koncentrují velké množství techniky a vojáků.

Jirka94535
6. říjen 2022, 10:07

Fascinují mě vaše "tutové" předpovědi. Tato je další, kterou si schovám. Nějak si nevzpomínám, že by nějaké vyšla.

Ale máte pravdu, že americké velení a zpravodajské služby jsou velice úspěšné, mohou pracovat bez emocí, ztráty je nebolí a ukrajinské síly dosahují zajímavých výsledků. Uvidíme, co ruská mobilizace. Z některých zpráv lze vyčíst, že ukrajinská armáda má po několika mobilizacích na bitevním poli převahu až 4:1, což umožňuje efektivní rotaci proti opotřebovaným ruským invazním armádám. Nezávislý pozorovatel může v tuto chvíli dojít k závěru, že proti téměř stoprocentní vojenské materiálové pomoci Ukrajině to ruské síly a ekonomika nemusí ustát i kdyby mělo jít jen o opotřebovávací válku.

hlpb
6. říjen 2022, 10:14

ruská mobilizace s tím neudělá nic, jsou to amatéři, kteří nemají výcvik, vybavení, motivaci. Představa, že tito amatéři budou bojovat lépe než profesionální vojáci, které Ukrajinci drtí na frontě, je naivní. Například v Lymanu utrpěly obrovské ztráty Spetsnaz. Těchto 300.000 terčů bude stačit rusku tak na 5 měsíců, už by měl začít z druhou mobilizací.

Přemek z Mělníka
6. říjen 2022, 11:14

Rusko by to neustálo, pokud by nemělo nepřímou pomoc od BRICS, a rozvíjejícího se světa pod ŠOS....I Západ ač nerad zmírňuje trochu komplikace se sankcemi, dopravou a pojištěním lodí za ruská hnojiva, a obilniny. To prostě nejde bojkotovat, závisí na tom životy mnohých chudých rozvojového světa....,ale náš mainstream o tom ani nemukne...

Jinak USA právě dostaly "čočku" od BRICS+ kteří se rozhodli snížit těžbu až o 2 miliony barelů u ropy. To zvedne ceny benzínu v USA a poškodí to Bidena u podzimních voleb do kongresu...

Ukrajina m ožná bude další americký "afganistán", rusko může mobilizovat údajně až 20 milionů branců. UA na to fyzicky nemá, ukrajinců je nyní asi 32 milionů, protože miliony jich odjeli kde se neválčí, jen v RF je jich 2,5 milionu.....Tu válku bychom měli se pokusit nějak zastavit....

Jirka94535
6. říjen 2022, 12:39

Pane Bláha, ty terče jsou lidé jako vy nebo já, něčí děti, otcové, atd. a to na obou stranách. Ale pokud to berete jako američané, že jsou to převážně slovanské terče, které je možno využít k posílení vlastních pozic ve světě, tak k tomu není co povědět. Naprosto souhlasím s diskutujícím níže "Tu válku bychom měli se pokusit nějak zastavit.". Když už se jí nepodařilo odvrátit.

Jimi
6. říjen 2022, 14:44

Přemku z Mělníka - až na to že se nesníží těžba o 2 mil barelů ale kvóta. Kterou už nyní o 3 mil barelů země OPEC+ překračují. I proto ropa po mírném nárůstu zase cenově stagnuje

Medvedzig
6. říjen 2022, 15:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kecas sprostosti ako obycajne, nic odborne,len politicke dristy taky zapadny politruk!!!
.

Rejpal
6. říjen 2022, 22:30

No jasně zaženou Rusy až do Vladivostoku.

richie
6. říjen 2022, 13:47

.. "Tu válku bychom měli se pokusit nějak zastavit."..

staci malickost .. aby sa agresor stiahol z okupovaneho uzemia .. a na to staci jedno rozhodnutnie jedineho cloveka

Jirka94535
6. říjen 2022, 16:03

V tom souhlas. Jak už jsem zde psal diskutujícímu z opačného spektra názorů. Můžeme diskutovat o věcech kolem, např. podobnosti s Kosovem, Ukrajinském jazykovém zákonu, oslavou Bandery a organizací s ním spojených, atd., ale v této válce je agresor Rusko. Ukrajina má právo se bránit všemi dostupnými prostředky. A teď ještě natvrdo připojení oblastí k Rusku. Kdyby vyhlásili autonomii. Byla by nějaká možností domluvy se získáním pravomocí a částečné samostatnosti pod Ukrajinou. Zkrátka kšeft za ukončení agrese. Ruské vedení hraje vabank.

Je otázka, zda ten jediný člověk má stále rozhodující slovo. Vůbec se mi to nelíbí.

PetrD
6. říjen 2022, 16:14

myslite tim, ze jako sleepy Joey da zaruky, ze Ukrajina nevstoupi do NATO a na jeji uzemi nebudou americke raketove instalace ?

richie
6. říjen 2022, 16:59

a aky by to malo zmysel nieco take deklarovat, ked uz tieto budu instalovane vo Finsku a Svedsku, ktore prave vdaka tejto agresii vstupuju do NATO?

PetrD
6. říjen 2022, 17:32

Najděte si jiný nick

Rejpal
6. říjen 2022, 22:48

Jediná záruka že se tak nestane je, že Ukrajina přestane existovat. Rusové pořád ještě váhají a chtějí to uhrát nějakou diplomacii, ale podle mě jim nezbyde nic jiného než Ukrajinu prostě rozdrtit a Ruskojazyčné regiony začlenit

do Ruské federace a z toho zbytku udělat loutkový stát. Jinak se z ní stane člen NATO a nástupní prostor pro útok na Rusko. Z lidského hlediska to bude ovšem tragédie a západ dělá všechno proto , aby k tomu Rusko dotlačil a pak budou říkat, že za to mohou Rusové.

Lubos
7. říjen 2022, 06:04

... Rusko nemôže Ukrajinu zničiť, jedine integrovať do federácie. To ale nepôjde lebo bola prekročená hranica "špeciálnej operácie" a preklopilo sa to po pár dňoch do vojny na život a smrť. Tak a teraz tam vzniká nové "Zalitavsko". Krajina kozákov, ktorých nezlomil ani Stalin s hladomorom a terorom. Kozáci su späť.. Aliancia pobaltských štátov, Poľska s podporou Británie a USA.

Přemek z Mělníka
6. říjen 2022, 15:21

Oprava....nebyl myšlen BRICS+ ...ale OPEC+.....sorry

Přemek z Mělníka
6. říjen 2022, 22:21

re JIMI....přesto legrace funguje i na Západě....Na garywarvel.com byl nádherný kreslený vtip....

Klečící Biden před obrem s nápisem OPEC a říká.....Drahý pane, klečím na kolenou, odstřelili jsme nedopatřením roury do Německa a já sám nemám dost paliv ani pro Evropu a i pro Ameriku. Pomoz a zvyš těžbu, prosím....

Pavel
7. říjen 2022, 12:36

Je to velmi povzbuzující sledovat čuníky jak si rochní nad představou, že Rusko krade jadernou elektrárnu, u toho vraždí a porušuje všechny normy mezinárodní vztahů, včetně svých vlastních závazků. Legrační je na tom hlavně to, že Ukrajina Rusko porazí a čuníci budou plakat nad tou nespravedlností.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516