RWE příští rok ukončí provoz své poslední uhelné elektrárny na území Velké Británie

DomůElektrárny v EvropěRWE příští rok ukončí provoz své poslední uhelné elektrárny na území Velké Británie

Německá energetická společnost RWE uzavře svou poslední uhelnou elektrárnu na území Velké Británie. Učiní tak po nadcházející zimě. Ve Velké Británii tak zůstanou poslední čtyři uhelné elektrárny, které budou dodávat elektrickou energii pro britské domácnosti a průmysl. RWE uzavře uhelnou elektrárnu Aberthaw B, která dodávala elektrickou energii téměř půl století.

Energetická společnost RWE, která provozuje jedno z největších portfolií plynových elektráren, uvedla, že již nějakou dobu byl tento krok nevyhnutelný. Bylo jasné, že Velká Británie je pro producenty elektrické energie z uhlí náročným prostředím.

Ve Velké Británii bylo loni vyrobeno z uhlí pouze 5 % elektrické energie. Letos měla Velká Británie období delší než jeden týden, kdy uhelné elektrárny nevyráběly elektrickou energii. To bylo nejdelší období bez uhlí od průmyslové revoluce.

Uhlí bylo z energetického mixu vytlačeno z důvodu rostoucích daní za emise oxidu uhličitého. Vláda se rozhodla provoz uhelných elektráren od roku 2025 zcela ukončit, aby pomohla zemi splnit její klimatické cíle.

Ukončení provozu uhelné elektrárny Aberthaw B bylo oznámeno poté, co společnost SSE v červnu uvedla, že do konce března 2020 uzavře uhelnou elektrárnu Fiddlers Ferry. Ta se nachází poblíž Warringtonu v hrabství Cheshire. Důvodem je nekonkurenceschopnost plynovým elektrárnám a obnovitelným zdrojům.

Před SSE svůj úmysl uzavřít uhelnou elektrárnu Cottam oznámila společnost EDF Energy.

Všechna oznámená ukončení výroby znamenají, že příští jaro zůstanou v provozu poslední čtyři uhelné elektrárny – West Burton A, Ratcliffe-on-Soar, Drax 5 a Drax 6. Poslední dva jmenované bloky jsou přitom určeny k přestavbě na spalovaní zemního plynu.