Domů
Elektrárny ve světě
Ani týden po výpadku elektřiny ve Španělsku není jasná jeho příčina
Německé větrné elektrárny s přenosovým vedením
Zdroj: WILLPOWER STUDIOS / Creative Commons / CC BY 2.0

Ani týden po výpadku elektřiny ve Španělsku není jasná jeho příčina

Ani týden po největším výpadku elektřiny v historii Španělska, který postihl celý Pyrenejský poloostrov 28. dubna, není jasné, co přesně ho způsobilo. Podle španělského deníku El Economista kvůli tomu také vede spor energetická společnost Red Eléctrica (REE) a ministerstvo pro ekologickou transformaci. K výpadku podle mnohých expertů přispěl velký podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie ve Španělsku.

Společnost REE, jejímž hlavním akcionářem je španělský stát, už loni v květnu představila dokument, v němž navrhla aktualizovat bezpečnostní kritéria pro ochranu elektrické infrastruktury s ohledem na větší podíl obnovitelných energií. REE varovala, že v oblastech s vysokou koncentrací výroby z obnovitelných zdrojů by mohlo docházet k anomálnímu chování, co se týče ochrany systémů.

Ministerstvo pro ekologickou transformaci uvedlo, že tento dokument dostalo až letos v lednu, informovala dnes místní média. Podle nich jsou dosavadní bezpečnostní kritéria pro elektrickou infrastrukturu z roku 1996 v případě pevniny a z roku 2011 v případě španělských ostrovů.

Ministerstvo tvrdí, že REE ve své zprávě navrhla, aby nové ochranné mechanismy byly zavedeny do pěti let, a uvedla, že "okamžité" zavedení změn není potřeba a že reforma je nutná ve "střednědobém až dlouhodobém horizontu".

Španělská televize La Sexta dnes informovala, že týden před blackoutem zaznamenala REE ve Španělsku výpadek způsobený kombinací incidentů, k nimž nikdy takto synchronně předtím nedošlo. Ale zatímco 22. dubna se systém podařilo stabilizovat za několik minut a výpadek elektřiny byl jen lokální, 28. dubna postihl blackout celý Pyrenejský poloostrov - tedy Španělsko i Portugalsko.

Krátce po poledni 28. dubna se mimo jiné zastavily vlaky po celém Španělsku a metro v Madridu či v Barceloně, přestaly fungovat semafory na silnicích, zhasla světla v domech, obchodech, školách i továrnách. Ze zhruba padesáti procent se dodávky podařilo obnovit před půlnocí, 99 procent Pyrenejského poloostrova mělo elektřinu ale až ráno druhý den, kdy ale ještě řadu hodin přetrvávaly problémy v železniční dopravě.

Společnost Red Eléctrica druhý den po blackoutu na základě předběžného šetření vyloučila jako příčinu kybernetický útok, madridský soud ale zahájil vyšetřování, zda nešlo o útok na kritickou infrastrukturu. Událost také oživila debatu o obnovitelných zdrojích energie, jelikož sama REE poukázala na problém s výpadkem fotovoltaické výroby na jihozápadě země těsně před blackoutem. Opozice vládu kritizovala a vyzvala také, aby se nerušily jaderné elektrárny.

Španělsko patří ke světovým lídrům v obnovitelných zdrojích energie. Také v den blackoutu převažovala výroba energie z obnovitelných zdrojů a těsně před výpadkem ve 12:32 byl podíl této energie na momentální spotřebě kolem 70 procent, napsal minulý týden deník El País.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(56)
Ivan Novák
5. květen 2025, 21:27

Nedaří se mi zjistit, jestli jsou "grid forming" střídače už komerčně dostupný produkt, popř. o co jsou dražší než ty "grid following", které jsou u iberského BO hlavním podezřelým (mám pocit, že oprávněně, nejsem expert, rád se nechám poučit). Je to trochu záhada, protože nejenže frekvence nespadla pod limit odpojovacích ochran, ale ani její změna prý nebyla přílišná. Analýza vyžaduje delší dobu, je však divné, že ještě není k dispozici popis detailů průběhu.

Martin Hájek
5. květen 2025, 22:09

Ony ty gridforming střídače mohou v masovém měřítku desetitisíců malých elektráren nakonec nadělat víc škody než užitku (mohou nakonec síť "rozkývávat"). Navíc k nim potřebujete docela velké baterky, jinak to nefunguje a je to tudíž dost drahá legrace. Centrální setrvačníky by asi vyšly levněji.

Bob
6. květen 2025, 00:25

Běžně to v síti funguje tak, že je v síti jeden velký hodně tvrdý zdroj (turbogenerátor s několika stupni regulace), který řídí síť (napětí, frekvenci, fázování). Střídače v dalekém okolí pracují tak, že se synchronizují (podřídí) tomu vedoucímu zdroji.

Už jsem to psal, dále jde o běžnou základní teorii regulace:

Po rušivém vlivu dojde k rozkmitu parametrů nahoru, nebo dolů. Regulátory se s nějakým zpožděním, ale také doběhem snaží odchylku vyrovnat. To znamená, že překmitnou na druhou stranu. V soustavě bez tlumení se kmity stále zvětšují. V případě sítě, až překročí max. povolenou toleranci a pak se zdroje začnou automaticky odpojovat.

Pokud máte tlumení (třeba setrvačnou hmotou), kmity se stále zmenšují až k normálu.

Problém střídačů (hlavně velkých solárních parků) je, že kromě absence tlumení většinou u nich není ani akumulátor. To znamená, že vyrovnávání směrem dolů není problem, ale směrem nahoru není z čeho (bez akumulátoru to nejde).

P.s. Snažil jsem se vysvětlit jednoduše populární formou. Když tak mne někdo, kdo tomu rozumí lépe, doplňte, nebo opravte.

Jak psal p. Hájek, mnoho autonomních střídačů, které by si to chtěly řídit samy, každý podle sebe, by byl problém. Nehledě na zvýšené náklady. Podobný systém funguje také při regulaci v elektronice: Vždy je jen jeden master, všechna ostatní v síti připojená zařízení musí být slave. Celou komunikaci pak řídí master, jinak by došlo ke zmatení.

Mex
6. květen 2025, 01:34

Proč by vyrovnání frekvence směrem nahoru nemohlo jít i bez baterek?

U rotačních strojů je frekvence spjata s napětím. Při zvýšení frekvence se taky zvedne napětí a tak generátor musí dodávat vyšší výkon.

Ale u invertorových zdrojů to tak není. Tak jsou frekvence a generované výstupní napětí na sobě v podstatě nezávislé. Takže i s nižším výkonem může generovat frekvenci tak, aby pomáhal tomu centrálnímu zdroji s jejím zvýšením.

A s tou synchronizací prostřednictvím centrálního zdroje: jestli už tohle taky není tak trochu přežitek. V dávných dobách to asi jinak nešlo. Ale když dnes je frekvence celoevropské sítě pověšena na nějaký frekvenční normál, a když dneska kdejaká krabička pár tisíc umí měřit čas a tedy i odchylku frekvence od toho normálu s přesností na nanosekundy, tak už by se to řízení frekvence asi celkem snadno dalo udělat i jinak a líp.

Zbyněk Poisl
6. květen 2025, 05:59

Máte absolutně zkreslenou představu o tom, jak celá síť funguje. Elektronické střídače pouze kopírují aktuální frekvenci sítě do které "tlačí" proud. Celá síť funguje kvazisynchronně. To znamená, že každý připojený zdroj musí být synchronní se sítí v daném místě a čase. Nelze synchronizovat zdroje centrálně, protože délka vedení mezi nimi způsobuje fázový posuv, který je nutné respektovat.

Slavomil Vinkler
6. květen 2025, 09:51

Když roste frekvence, což signalizuje, že v síti je přebytek dodávky, rotační zdroje ubírajím na svém výkonu. Nejprve setrvačností, rotor by se měl urychlit a na to žere energii, a pak mu regulátory turbín omezí zdroj= páru, vodu..

Naopak při poklesu frekvence je nutno energii dodávat, No a měniče bez baterek nemají odkud.Teoreticky by mohly jezdit třeba na 80% , ale přece majitel nebude celou dobu ztrácet 20% zisku kvůli nějakému vzácnému ději.

Bob
6. květen 2025, 11:11

Bez akumulátoru (a ty většinou u velkých FVE nejsou) nejde zvyšovat napětí a tedy také výkon ani teoreticky. Nehledě na další problémy se synchronizací zdrojů.

Mex
6. květen 2025, 13:34

Zbyněk Poisl: Je možné, že mám zkreslené představy. Sice měniče navrhuju a dělám v jejich konstrukci už nějaký ten pátek, ale třeba tomu nerozumím tak dobře jako Vy. Pro úplnost: měničů do jiné oblasti průmyslu, ne pro FVE.

A že délku vedení je třeba časově kompenzovat, tak to jste objevil opravdu hodně zásadní věc. Na to zřejmě ještě nikdo nikdy dřív nepřišel. ;-)

Slavomil Vinkler a Bob: myslíte v kategorii rotačních generátorů. Ale generátor na principu invertoru funguje jinak. U něho není vazba mezi napětím a frekvencí. Pokud bude mít měnič dostatečně tvrdý DC meziobvod (a to bude když slunce svítí), tak může generovat výstupní frekvenci ve velmi širokém rozpětí. Stejně jako výstupní napětí. Oboje do té míry, co mu to DC meziobvod a spínací prvky ve střídačové části měniče dovolí.

Takže i bez baterek a tedy nějakého dodatečného výkonu může (resp. mohl by) vydatně pomoct ke stabilizaci frekvence, i když napětí v síti bude snížené. Jenže to za současných podmínek udělat nesmí a musí se odpojit, čímž situaci v síti opět dál zhorší.

Bob
6. květen 2025, 15:03

To Mex 6. květen 2025, 13:34

Dle mne větší napětí a frekvence, které jsou k regulaci "nahoru" potřeba znamená také větší proud ze střídače = větší výkon. A zákon zachování energie platí snad i pro střídače. Ale nebudu se přít, nejsem na to odborník.

Co se týká odpojování, po překročení parametrů se odpojují všechny zdroje. Jde o to, jak se chovají v rozmezí mezi ideálem a když se blíží k té hranici odpojení. Běžné střídače u OZE se chovají tak, že následují poruchový stav až k tomu odpojení.

Slavomil Vinkler
6. květen 2025, 09:58

Ovšem setrvačná hmota není tlumení, je to spíše zdroj kmitů. Tlumení je, ale je to záměrná vlastnost rotačních generátorů.

Bob
6. květen 2025, 11:36

Tlumení setrvačností tam je, vždyť jste ro sám správně popsal ve svém příspěvku Slavomil Vinkler 6. květen 2025, 09:51.

Samozřejmě, celkově je to v praxi složitější.

Slavomil Vinkler
6. květen 2025, 18:38

No to co jsem popsal není tlumení kmitů , ale regulace výkonu. Soustava generátor, turbína vykazuje jistou míru vnitřní stability danou setrvačností rotoru. Tlumení kmitů však dělá generátor vlastní a regulátor turbíny a regulátor generátoru.

Ivan Novák
6. květen 2025, 10:29

Že by gridforming střídač neuměl podporovat synchronismus sítě mne vlastně nenapadlo, aha.

Před časem tu kdosi navrhl využít pro jednotnou časovou základnu skupiny programovaných regulátorů signál GPS. Sice to asi řeší část úlohy, jde ale o další potenciální zdroj poruch.

Nutno simulovat obě bezprostředně působící vlastnosti synchronního točivého generátoru, jak uloženou energii (mechanickou setrvačnost), tak vazbu 1:1 na síťové elmg. pole.

Murphyho zákon: v každém problému se skrývá větší problém, který chce ven.

Bob
6. květen 2025, 00:46

A máme tu další zajímavé zdroje od dobře informovaného p. Duška.

Mimo jiné to vypadá, že se stabilitou VtE v době krize "to nebude tak horké" a data, která lze dohledat i zde na Energostatu (a z kterých jsem vycházel dříve při hodnocení jednotlivých zdrojů i já) jsou prostě chybná.

Zdroj:

medium.seznam.cz/clanek/petr-dusek-spanelskou-sit-neozivil-chuck-norris-pomoci-fve-ale-vodni-a-plynove-zdroje

Bob
6. květen 2025, 11:15

P.s. Doporučuji použít odkazy v článku p. Duška.

Dostanete se tak mimo jiné přímo na španělské zdroje dat, kde je pěkně vidět celý průběh výroby jednotlivých zdrojů toho 28.4. Mimochodem dost rozdílný od dat třeba zde na Energostatu.

Ivan Novák
5. květen 2025, 22:10

Upřesnění jazyka: ani rychlost změny frekvence prý nebyla přílišná.

Bob
5. květen 2025, 23:54

Pan Vaněček tu dával odkaz na samostatné bloky aku+speciální střídače na udržení stability sítě, ale podle toho, co je tam psáno se v celé Evropě "dají spočítat na prstech rukou".

Navíc ten první z roku tuším 2018 má mechanické spínání, takže určitě nemůže vyrovnávat rychlé kmity, což by měl být případ Španělska. Ono taky spínat VN, nebo VVN "není žádná legrace". Už pro 22 kV musejí být mechanické spínače speciálně upraveny pro zhášení oblouku. U polovodičů je zase problém s odolností proti průrazu napětím a chlazením

Martin Hájek
5. květen 2025, 22:15

Začíná být čím dál tím víc zřejmé, že se příčina toho blackoutu politicky vůbec nehodí. Nevěřím, že provozovatel sítě dnes tu příčinu nezná, takoví zoufalci to nejsou. Samozřejmě než se udělá zpráva se všemi detaily a doporučeními, tak to může trvat měsíce. Ale základní mechanismus, který vedl k průšvihu, dnes již nepochybně provozovateli sítě znám je. A pokud ho nezveřejňují, tak je zjevné, že se prostě politicky vůbec ale vůbec nehodí. Ale kdo se z blackoutu nepoučí a nepřijme nutná opatření, ten si ho zopakuje brzy znovu, a znovu, a znovu. Prostě pod koberec to zamést nepůjde, fyzika se prosadí.

Zbyněk Poisl
6. květen 2025, 06:03

Jsem téhož názoru. Politicky je to nepřijatelné, tak se to bude tutlat. Není možné, aby provozovatel sítě neměl monitoring.

Jarda
6. květen 2025, 10:33

@Martin Hájek 5. květen 2025, 22:15

A nebo je to ještě jednodušší, nehodí se to zveřejňovat provozovali sítě.

Bob
6. květen 2025, 11:21

Provozovatel sítě transparentně zveřejnil data. Odkaz jsem sem dal (přes článek p. Duška). Nevypadá, že by něco chtěl skrývat. Kromě toho na problém upozorňoval už dříve.

Ale premiér Španělska se vyjádřil hned po události ve smyslu: Viníkem určitě nebyly OZE i když všechny možnosti jsou otevřené. (originál se mi nechtělo hledat, ale kdo má zájem, najde si).

Jarda
6. květen 2025, 12:00

@Bob 6. květen 2025, 11:21

Zveřejnil data, ze kterých, pokud vím, se přesná příčina nepozná.

Sice upozorňoval, ale:

1) ministerstvo zprávu dostalo letos v lednu, to se toho moc vymyslet nestačilo

2) "Ministerstvo tvrdí, že REE ve své zprávě navrhla, aby nové ochranné mechanismy byly zavedeny do pěti let, a uvedla, že "okamžité" zavedení změn není potřeba a že reforma je nutná ve střednědobém až dlouhodobém horizontu"

Takže z toho spíše plyne, že to zvorala REE

Bob
6. květen 2025, 12:32

"Zvoral" to především celý systém založený na podpoře OZE, jejich zvýhodňování a "politickém" potlačování zmínek a řešení jejich problémů. Včetně autocenzury. Vliv mají také vysoké náklady na opatření a také ne úplně ověřená technická řešení těch opatření.

Viz druhá část mého předchozího příspěvku. Ani španělský distributor nechce jít otevřeně proti názorům vedení reprezentované v tomto případě premiérem.

Bob
6. květen 2025, 12:33

P.s. REE tvrdí, že tu zprávu poslali podstatně dříve.

Jarda
6. květen 2025, 13:16

@Bob 6. květen 2025, 12:32

Já si počkám na výsledek šetření.

A je mi jasné, že pokud to šetření dopadne jinak, než si vy představujete, tak mu stejně nebudete věřit.

Dle vašich vyjádření máte viníka dávno jasného a nic to nezmění.

Petr Dolák
6. květen 2025, 13:34

Prostě spadli jim to, asi vítr.

https://www.youtube.com/watch?v=C5OT3PXtoQ8¨

. ..pak se v tom hezky vymáchali.

Petr Vojvo
6. květen 2025, 02:15

Tutlat, tutlat, tutlat.

A když se to provalí tak opět tutlat.

Petr prochaska
6. květen 2025, 07:56

Udělá se nějaké technické řešení, které blackoutům zabrání.

Nicméně už příští rok (2026) budou soláry povinné u všech nových veřejných a komerčních budov nad 250 m2. V roce 2027 i v případě jejich rekonstrukce a v roce 2029 u všech novostaveb včetně rodinných domů.

Takže počet solárů bude růst.

Martin Hájek
6. květen 2025, 09:42

Ono se samo nic neudělá. Problém je v nedostatku setrvačnosti a tu prostě ze solárů a větrníků připojených přes střídač nijak nedostanete. Takže jediné, co se dá udělat rychle, je prostě omezit podíl elektřiny z větrníků a slunečníků, který můžete naráz pustit do sítě. A to bude velké mrzení.

Milan Vaněček
6. květen 2025, 09:51

Pane Hájku, ano v tom je problém Vaší staré energetiky. Ale nová energetika má nová, jiná řešení, okolo Vás probíhá technická revoluce, Vy ji nevidíte.

Samozřejmě vím, všem zůčastněným energetikům jde především o peníze, jako když byla koncem předminulého století "válka proudů", Edison a Westinghouse....

Petr Procházka má pravdu.

Emil
6. květen 2025, 10:11

Ta "nová, jiná řešení" nové energetiky si mohli v rámci "probíhající technické revoluce" naplno vyzkoušet Španělé a Portugalci v praxi minulý týden...

Slavomil Vinkler
6. květen 2025, 10:38

Uregulovat jde určitě vše. Ovšem dosud nikdo efektivně neřešil regulaci statisíců měničů.

Milan Vaněček
6. květen 2025, 10:54

Samozřejmě si ta nová řešení nejen vyzkouší (to už dělají) ale i zavedou. Ve Španělsku, zemi s optimálními podmínkami pro FVE a VtE, si už vyzkoušeli víc věcí:

1) v roce 2008 si vyzkoušeli jak se nevyplácí vypisovat vysoké dotace na FVE. (Ale ČR si to po nich zopakovala v 2009-10, že ano, nepoučila se)

2) v roce 2025 si vyzkoušeli, že nelze starou sít s předpisy z roku 1996 provozovat v době, kdy již občas jenom samotné OZE stačí vyrábět dost elektřiny pro celé Španělsko. Že musí změnit předpisy i regulaci sítě aby vyhovovala 21. století.

3) v budoucnu si i vyzkouší, jak je těžké vyvážet čím dál tím víc elektřiny přes Francii s jejím státním monopolem EDF. Ale průmysl EU který bude vyžadovat levnou elektřinu se bude stahovat do Španělska, oni ji budou mít ještě levnější než nyní...

4) je zajímavé, že země s vysokou penetrací FVE a VtE (Španělsko) či jen VtE (Švédsko) mají relativně lenou elektřinu v EU, vůči třeba ČR či průměru EU

Emil
6. květen 2025, 11:01

"Země s vysokou penetrací FVE a VtE" okupují tři nejvyšší příčky z hlediska nejdražší elektřiny v EU, Vaněčku - Německo, Dánsko, Irsko. Viz Eurostat.

Milan Vaněček
6. květen 2025, 11:59

Řeč i článek je o Španělsku, já přidal ještě Švédsko. A Emil hned vytáhnul svoje zcela jiné "králíky z klobouku". Diskuse a la Emil... Zbytečná.

Emil
6. květen 2025, 12:08

Ano, Emil "vytáhnul z klobouku" země které spolehlivě vyvrací Vaněčkovu scestnou teorii, že země s vysokou penetrací FVE a VtE mají relativně lenou elektřinu v EU. Diskuse a la Vaněček... Zbytečná.

Martin Hájek
6. květen 2025, 11:15

Pane Vaněčku, je to samozřejmě přesně naopak. V síti prostě tu setrvačnost nutně potřebujete, jinak ji nejde řídit (o tom se teď přesvědčili ve Španělsku). Ta stará ošklivá energetika neměla se zajištěním setrvačnosti žádný problém, problém s jejím zajištěním má ta nová energetika. Jistě k tomu řešení existují, ale jsou přinejmenším velmi drahá a třeba Španělé, ale ani Němci, je prostě nemají zavedena. A nesmíte soudit všechny podle sebe, některým zúčastněným energetikům jde na prvním místě o spolehlivost provozu elektrizační soustavy, protože blackout stojí nejen obrovské peníze ale i lidské životy, jak jsme se právě přesvědčili ve Španělsku.

Bob
6. květen 2025, 11:27

Technická řešení sice existují, ale jsou drahá a u FVE, ani VtE nejsou realizovaná. Ano, majitelům OZE jde především o peníze, aby mohli referovat o své "levné" elektřině. Přičemž jsou kromě dotací zvyklí i na to, že problémy, které sami způsobují doposud napravoval někdo jiný za jiné (těch ostatních zdrojů) peníze.

Jenže se stoupajícím podílem OZE a klesajícím podílem řiditelných zdrojů to takhle dál nejde a nepůjde.

Zbyněk Poisl
6. květen 2025, 11:28

Pane Vaněčku, ta Vaše Nová energetika má jedno zcela zásadní omezení, kterým je fyzika. Zatímco mechanická setrvačnost turbogenerátoru dokáže po několik sekund dodávat do sítě i desetinásobek svého jmenovitého výkonu, u elektronických měničů je to naprosto nemyslitelné! Elektronický regulátor nebo měnič napěťově nelze přetížit vůbec, proudově nebo výkonově pak na zlomek sekundy. Na fyzikální zákony si s novou energetikou nepříjdete. Je to naprosto stejné, jako to bylo kdysi u elektronek. Ty bylo možné přetížit na docela dlouhou dobu, ovšem za cenu zkrácení její životnosti. U tranzistorů to prostě nejde. Pokud u nich chcete mít rezervu, pak je na to musíte dimenzovat. 10kW měnič provozovat na 20kW prostě nejde. Vnitřní ochrany Vám to okamžitě shodí. Kdybyste měl zkušenosti třeba s frekvenčními měniči, pak byste to věděl. Z Vašich příspěvků je naprosto zřejmé, že fantazírujete. Co jsou to kmitny, uzly a nebo vektory na vedení, jde zcela mimo Vaše vědění!

Josef Sedlák
6. květen 2025, 14:43

@ Zbyněk Poisl 6. květen 2025, 11:28. Není pravda, že mechanická setrvačnost turbogenerátoru dokáže dodávat desetinásobek svého jmenovitého výkonu (setrvačnost žádný výkon nemá). Ten výkon poskytuje synchronní alternátor, jehož výkon dodávaný do sítě je sinusově závislý na tzv. zátěžném úhlu, který bývá při jmenovitém výkonu okolo 30°. Sinusovka vyráběná generátorem tedy předbíhá sinusovku sítě (při úhlu 30°) 5ms/3 = 1,67ms. Trvale konstantním rozdílem napětí mezi těmi časově posunutými sinusovkami tlačí alternátor proud a výkon do sítě. Maximální výkon by byl při zátěžném úhlu 90°, který nelze využít, protože už to je nestabilní bod, za kterým výkon klesá. Takže zjednodušeně: protože sin 90°/ sin 30°= 2, znamená že krátkodobý výkon ze setrvačnosti soustrojí je cca 2-násobek jmenovitého. Jen z elementární přirozené charakteristiky (bez vlivu ochran a okruhu buzení alternátoru). Podobný časový posun propojené soustavy (mezi sinusovkami) vyplývá i ze vzdálenosti: co 300km, to 1ms (vyplývá z konstanty c).

Josef Sedlák
6. květen 2025, 15:10

To, že se hovoří o synchronně běžící síti neznamená, že je přesně časově synchronní sinusovka alternátoru v Paříži se sinusovkou téže propojené sítě v Temelíně. Do časové synchronnosti (vzájemného časového posunu) sinusovek napětí alternátoru v Paříži a v Temelíně hrají vlivy jejich okamžitých zátěžných úhlů (podle jejich momentálního výkonu) a časový posun daný jejich vzdálenostmi, kde se ještě navíc v časovém posunu uplatňuje i impedance vedení. Při úhlu 0° (identická sinusovka napětí alternátoru a sítě ve stejném místě) dodává alternátor nulový výkon. Například při fázování na síť, kdy je běh naprosto synchronní. Větším průtokem páry pak turbína zvýší zátěžný úhel generátoru, aby odpovídaly momenty a tedy i výkon dodávaný alternátorem do sítě.

Milan Vaněček
6. květen 2025, 09:46

Pánové, vždyť je to v článku napsáno hned zezačátku. Nějaká síťová pravidla a bezpečnostní kriteria z roku 1996 nemohou ve Španělsku dobře dirigovat výrobu elektřiny, která je a stále bude ZCELA JINÁ než byla v minulém století.

Výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů již nikdo nezastaví, bude stále více dominovat, především v zemích s ideálními podmínkami pro tuto výrobu, jako je tomu ve Španělsku.

Přátelé jádra, smiřte se s tím.

Ti, kteří máte klimatickou úzkost, smiřte se s tím.

Energetický pokrok chce svůj čas, pospíchej pomalu, zákazy, příkazy, pokuty, uhlíkové odpustky proces POZVOLNÉ energetické transformace neurychlí, naopak ho ničí a představují obrovskou zátěz pro chudší část obyvatelstva zemí, jejichž vlády vyznávají "klimatickou úzkost".

Zdeněk
6. květen 2025, 11:17

Pane Vaněčku, možná Vás to překvapí, ale fyzika je úplně stejná v roce 1996 jako v roce 2025 (když pominu objev gravitačních vln).

Tedy sice můžete vymyslet nové předpisy, ale pořád musíte držet napětí, frekvenci, jalovinu, max. proudy, atd. v každém čase bez ohledu na složení zdrojů. Tedy pokud do předpisů včleníte něco, co technicky nebude fungovat, tak stejně bude výsledkem blackout (jen nedojde k porušení předpisů).

Petr prochaska
6. květen 2025, 15:57

Jenže tu Vaši fyziku lze vyřešit buď:

- synchronními kondenzátory (v podstatě generátor, který udržuje napětí a frekvenci)

- setrvačníky (těžké rotující těleso (disk, válec), které se roztočí elektromotorem)

- nebo umělou setrvačností pomocí měničů (elektronická simulace odezvy klasického generátoru)

Takto velký blackout se stal poprvé a přitom Španělsko často jede jen na OZE.

Emil
6. květen 2025, 16:06

1) Vyřešit jde leccos, ale něco to stojí, a ne málo.

2) Španělsko nikdy nejede jen na OZE, natož často.

Josef Sedlák
6. květen 2025, 16:21

@Petr procházka; 6. květen 2025, 15:57 Ten synchronní kondenzátor je nesmysl. Popisujete funkci synchronního kompenzátoru. To, že Španělsko jede jen na OZE je PR lživé tvrzení, které sice proběhlo tiskem, ale pravda tím z toho neudělala. S dosavadním řízením OZE a proměnlivým zatížením sítě nelze bez regulační složky (stabilních elektráren) síť provozovat. Nízký podíl regulační složky stabilních elektráren a zatím nepotvrzený malý poruchový vliv vyvolal zřejmě neadekvátní odezvu v řízení OZE (jejich hromadné vypnutí ) a následný blackout.

Martin Hájek
6. květen 2025, 11:21

Pane Vaněčku, ano máte výjimečně pravdu. Jenomže ono to není jen o pravidlech. Ono je to prostě o tom, že v té síti musíte hlídat setrvačnost, aby neklesla pod minimum, kdy už je ohrožena její stabilita a nejste schopen udržet regulaci frekvence. A když k tomu nemáte žádná technická řešení, a to Španělsko dnes prostě nemá, tak prostě nemůžete připustit tak vysoký okamžitý podíl výroby elektřiny z výroben připojených přes střídače. Takhle jednoduché to v zásadě je. Takže fotovoltaici budou ve Španělsku ještě prstíčkem hrabat, aby jely jaderné elektrárny, které na rozdíl od nich umí tu setrvačnost sítě vytvářet. Fakt, že tyhle základní věci neumíte jen ukazuje, jaký jste energetik "na baterky". :-)

Milan Vaněček
6. květen 2025, 11:55

Pane Hájku, to nové nastavení bezpečnostních a regulačních pravidel se týká i Španělských JE (7 GW výkonu, fungovaly cca 3 GW). Žádná záchrana sítě, okamžitě se odstavily, vypnuly, nasadily dieselagregáty (přes baterie) a byly rády že se nic nestalo.

Prostě Španělsko má ideální podmínky pro OZE, chce a bude je využívat,

musí se to naučit.

Já starou energetiku chci nechat dožít, žádné likvidace kvůli "klimatické úzkosti" a podobným blbostem. Chci nechat řešení na technickém pokroku.

Pro Zdeňka: fyzika je jen jedna, celosvětová, nebyla speciální pro SSSR, ani není speciální pro EU.

Ale využití vědy (fyziky) v praxi, to se obrovsky liší v různých státech světa.

Bob
6. květen 2025, 12:23

Pane Vaněčku:

JE se po překročení povolené tolerance odpojily stejně, jako ostatní zdroje. U jádra je z ohledu na bezpečnost všechno přísnější.

Jde o to, jaký vliv měly těsně před kolapsem. Jestli se jednotlivé zdroje snažily tomu kolapsu zabránit, nebo ho šířily od zdroje, nebo ho dokonce způsobily.

V každém případě JE s výkonem (před kolapsem) 3 400 MW nemohly "přetlačit" vliv FVE s 17 800 MW (a 3 500 MW VtE).

Zdroj přímo ze Španělska: demanda.ree.es/visiona/peninsula/demandaau/acumulada/2025-04-28

Začátek odkazu si jistě doplníte, jinak by dlouho čekalo na schválení.

Zbyněk Poisl
6. květen 2025, 13:00

Pana Vaněčka tady nikdo nepřesvědčí. Argument může uznat pouze člověk, který problematice rozumí. To ovšem není případ pana Vaněčka. On setrvačnost v síti nepotřebuje. On vymyslí předpis, kterým to vyřeší. Že se odpojilo jádro a nikoli OZE, je pro něj nezvratný důkaz, že za problém může jádro. Jenže už nechápe, že vzhledem k okamžitému poměru výkonů to jádro nebylo schopné ty OZE ustabilizovat, a odpojit se muselo. To pan Vaněček nikdy nepochopí. Energetice totiž absolutně nerozumí. To už nám tu mnohokrát dokázal.

Josef Sedlák
6. květen 2025, 15:36

U dominantní FV výroby došlo zřejmě k automatickému odstavení střídačů. Nejspíše po překročení jejich interní frekvenční meze vinou výpadku nějakého vedení, které propojovalo jejich výrobu se spotřebou. Tak se z nadbytku výkonu stal rázem masívní nedostatek, který minoritní klasické zdroje nebyly schopny ani krátkodobě dodat.

Automatické řízení střídačů by muselo mít charakteristiky řízení podobné přirozené charakteristice alternátoru. Urychlí-li se síť, klesne zátěžný úhel alternátoru a ten dodává menší výkon do sítě (přirozená charakteristika bez vlivu nadřazeného řízení). Při prioritě držet frekvenci. Nikoliv mít prioritu střídačů dodávat výkon a on si s tím „někdo“ jiný musí poradit!

Martin Hájek
6. květen 2025, 16:11

Pane Vaněčku, vy s tou demagogií nepřestanete? To je neuvěřitelné, co tu předvádíte! Ano, ty jaderky mají samozřejmě nastavené ochrany, takže se při výrazné podfrekvenci odpojí. Problém je, že do toho stavu se nemá síť nikdy dostat a nedostala by se tam, kdyby naráz neodpadlo 15 GW fotovoltaik! Ano, ze 7 GW jely 3 GW v jádru, a víte proč, pane Vaněčku? No protože cena byla -1 Euro. Protože vysoce dotované fotovoltaické elektrárny prostě ostatní zdroj vytlačily. A pak samozřejmě 3 GW roztočených generátrů už nejsou schopné sít se zatížením 20+ GW udržet v synchronním chodu, když se cokoliv stane. Problém je v těch fotovoltaikách, ne v jaderných elektrárnách. Už jste to pochopil, nebo to mám napsat Čínsky?

Milan Vaněček
6. květen 2025, 16:32

Čínsky ne a i Číňané by Vám nerozuměli, co chcete říci.. A já jsem nikde neřekl, že je problém v jaderných elektrárnách, já je chci nechat dožít. Nakonec se síť a regulační a ochranné podmínky zdrojů přizpůsobí Energetickému přechodu, který ve světě, nezávisle na nás dvou, probíhá.

Já nezpochybňuji to, že kdyby ve Španělské síti nebyly OZE, tak by se takový blackout nestal, tedy pravděpodobně...

Ale po celém světě máte silně rostoucí novou OZE energetiku, čistý a levný, provozně i investičně, zdroj elektřiny, s tím už ani největší nepřátelé OZE nic nenadělají. A technická řešení pro novou síť tu jsou.

Štěpán Major
6. květen 2025, 16:33
Josef Sedlák
6. květen 2025, 16:53

To, že Španělsko jede jen na OZE je PR lživé tvrzení, které sice proběhlo tiskem, ale pravda se tím z toho neudělala a blackout jim patří! OZE prostě nemůže nenažraně tlačit do sítě své dotované MWh, ačkoliv právě způsobují tzv. záporné ceny (= nesmysl!). Ty „záporné“ ceny vůbec záporné nejsou. Pak je totiž platíme zvýšenými náklady v distribučních platbách, přestože rozum by velel automatickou regulaci výkonu střídačů FVE podle stavu sítě. Ubrat plynule výkon (při nadvýrobě, nadfrekvenci) a nikoliv valit plný výkon, dokud mě neodepnou. A když mě odepnou (velikonoční incident z 10.4.2023), budu refundován, přestože jsem se do poslední chvíle snažil síť odrovnat nadvýrobou. Zkrátka zákonem doplnit FVE alespoň ½ hod úložištěm a povinnost ze strany provozovatele předem nahlásit výkon na druhý den! A nikoliv, že všichni ostatní budou platit všechny doprovodné náklady tzv. levných OZE.

Ta jejich levnost je pěkně vykutálená! Socializace nákladů a kapitalizace zisku pro provozovatele OZE!

Milan Vaněček
6. květen 2025, 17:20

Samozřejmě je to jen píár, ale je jasné že podíl OZE je významný a občas i zcela dominantní.

A bude dále růst. Po celém světě.

S dotacemi je nutno skončit, v USA to lze řešit okamžitými prezidentskými dekrety,

v Číně to mají vše naplánované, ale existuje obrovská dravá konkurence mezi velmi mnoha čínskými firmami, která žene technický pokrok neuvěřitelně rychle dopředu a s dotacemi též končí. A Čína rozvíjí všechny způsoby výroby elektřiny.

Indie bude ještě nějakou dobu fotovoltaiku dotovat, ale dotuje místní výrobu fotovoltaických panelů.

Některé země zavádí povinné baterie k výstavbě FVE, jinde tvrdí, že to vyřeší trh (ale ne ten "pseudotrh" v EU).

Tož tak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se