Japonsko: Provoz 2. jaderného reaktoru byl obnoven
Druhý blok jaderné elektrárny Sendai v japonské prefektuře Kagoshima byl znovu uveden do provozu 15. října 2015. Uvedl to vlastník elektrárny Kyushu Electric Power Company. Jedná se teprve o druhý znovu zprovozněný reaktor od události v elektrárně Fukušima Daiichi v březnu 2011.
Po silném zemětřesení a výbuchu v jaderné elektrárně Fukušima Diichi v březnu roku 2011 bylo v Japonsku rozhodnuto dočasně ukončit provoz všech tamních jaderných elektráren, dokud neproběhnou důkladné testy jejich bezpečnosti.
Jaderný restart
Po čtyřech letech od události ve Fukušimě se minulý měsíc rozběhl do komerčního provozu první jaderný reaktor elektrárny v Sendai. Stal se tak první znovu spuštěnou jadernou elektrárnou v Japonsku.
Druhý blok elektrárny Sendai byl spuštěn 15. října 2015 v 10:30 místního času a reaktor dosáhl kritické úrovně v 23:00. Dodávka první elektrické energie se očekává 21. října a najetí na plný výkon by mělo proběhnout během několika týdnů, po splnění veškerých testů a finální inspekci národního úřadu pro jadernou bezpečnost. Druhý blok elektrárny Sendai je vybaven tlakovodním reaktorem (PWR) o elektrickém výkonu 890 MW.
„Dnešní spuštění vidíme jako jeden z významných kroků k opětovnému nastartování jaderné energetiky. Budeme i nadále věnovat veškeré úsilí, aby všechny kontroly úřadu pro jadernou bezpečnost dopadly co nejlépe. Se vší opatrností dokončíme veškeré nutné procesy a při uvádění do provozu budeme více než kdykoliv předtím klást nejvyšší důraz na bezpečnost.“ prohlásil Michiaki Uriu, ředitel společnosti Kyushu Electric Power Company
Další elektrárny čekají na restart
Stejně jako všechny další jaderné elektrárny v Japonsku, i elektrárna Sendai byla od roku 2011 mimo provoz a probíhaly na ní testy jaderné bezpečnosti a posílení bezpečnostních standardů.
V současnosti prochází procesem opětovného spuštění dalších dvacet reaktorů. Proces opětovného spouštění do komerčního provozu by měl nabrat na rychlosti po zkušenostech z prvních znovu zprovozněných elektráren. Očekávanými elektrárnami, které nejpravděpodobněji budou zprovozněny v blízké budoucnosti, jsou elektrárna Takahama (blok 3 a 4) a elektrárna Ikata (blok 3).
Spuštění nahrává i ochrana klimatu
Jedním z důvodů pro opětovné spuštění reaktorů je i plán japonské vlády, která si dala za cíl snížit emise CO2 do roku 2030 o 26 % ve srovnání s rokem 2013. K dosažení tohoto cíle bude zapotřebí vyrábět okolo pětiny japonské elektřiny bezemisně v jaderných elektrárnách.
Japonská veřejnost se ovšem k plánům na restart jaderné energetiky staví většinou odmítavě. Elektrárenské společnosti proto budou muset velmi dlouho obnovovat reputaci jaderné energetiky a není jasné, jestli se jim to vůbec podaří.
Zdroj úvodního obrázku: Kyushu Electric Power Company
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se