Jižní Korea kvůli znečištění ovzduší dočasně uzavře až 15 uhelných elektráren. Na jaře se má počet ještě zvýšit

DomůElektrárny ve světěJižní Korea kvůli znečištění ovzduší dočasně uzavře až 15 uhelných elektráren. Na jaře se má počet ještě zvýšit

Jižní Korea uzavře dočasně až 15 uhelných elektráren z celkových 60. Tento stav má trvat až 3 měsíce počínaje 1. prosincem a má pomoci snížit znečištění ovzduší. Vedlejším efektem má být podpora zvýšení poptávky po zemním plynu ve formě LNG, jak uvedlo jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

„Od 1. prosince do 29. února bude uzavřeno celkem 8 až 15 uhelných elektráren, aby se snížily emise jemného prachu. Je to poprvé, kdy Jižní Korea pozastavila provoz uhelných elektráren v zimním období, kdy roste poptávka po energii v zemi. Rozsah odstávky bude stanoven na základě poptávky po elektrické energii během zimní sezóny,“ uvedlo ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

Ministerstvo odmítlo poskytnout seznam uhelných elektráren, které mají být uzavřeny. Úředník ministerstva uvedl, že mezi prvními dočasně odstavenými budou starší elektrárny.

Zbývající uhelné elektrárny v zemi budou během těchto tří měsíců fungovat maximálně na 80 % jmenovitého výkonu.

Očekává se, že poptávka po elektrické energii v Jižní Koreji dosáhne vrcholu ve výši přibližně 88,6 GW ve čtvrtém týdnu v lednu. To může podle ministerského prohlášení dále vzrůst na 91,8 GW, pokud budou zemi sužovat extrémní mrazy.

Očekává se, že dostupný výkon výrobních zdrojů  překročí od prosince do února maximální poptávku o více než 11,4 GW.

Rozhodnutí vlády dočasně odstavit uhelné elektrárny odráželo návrh Státní rady pro klimatické a vzdušné podmínky na odstavení 9 až 14 uhelných elektráren v období od prosince do února.

„Vláda se rozhodla pružně promítnout návrh Rady snížením minimálního počtu a zvýšením maximálního počtu tak, aby bylo možné vyhovět případným změnám v poptávce po energii a povětrnostních podmínkách,“ uvedl úředník ministerstva.

Na jaře přibude dočasně odstavených elektráren

V říjnu předložila Rada pod vedením bývalého generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna prezidentovi Mun Če-inovi závěrečnou zprávu o emisích jemného prachu. Návrh rovněž vyzývá, aby země v březnu dočasně uzavřela 22 až 27 uhelných elektráren. Tento stav by měl trvat 31 dní pod podmínkou, že poptávka po elektrické energii klesne.

„Vláda nerozhodla o tom, kolik uhelných elektráren bude v březnu uzavřeno. Rozhodnutí přijmeme na konci února na základě nejnovějších předpovědí o jarních povětrnostních podmínkách. Vláda se však pokusí odrážet návrh Rady,“ uvedl úředník ministerstva.

Jižní Korea zažila nejvyšší úroveň jemného prachu v zimním a jarním období. Opatření o dočasném odstavení uhelných elektráren je v souladu s úsilím prezidenta Mun Če-ina snížit spotřebu uhlí a snížit emise skleníkových plynů a jemného prachu.

Úředník ministerstva uvedl, že země bude připravena zvýšit provozní poměr elektráren spalujících zemní plyn, aby nedošlo k přerušení dodávek elektrické energie, což může zvýšit poptávku LNG v zemi. Jižní Korea je po Japonsku a Číně třetím největším dovozcem LNG na světě s roční spotřebou 30 až 40 milionů tun zkapalněného zemního plynu.