Domů
Elektrárny ve světě
Jižní Korea kvůli znečištění ovzduší dočasně uzavře až 15 uhelných elektráren. Na jaře se má počet ještě zvýšit
Zdroj: Pexels

Jižní Korea kvůli znečištění ovzduší dočasně uzavře až 15 uhelných elektráren. Na jaře se má počet ještě zvýšit

Jižní Korea uzavře dočasně až 15 uhelných elektráren z celkových 60. Tento stav má trvat až 3 měsíce počínaje 1. prosincem a má pomoci snížit znečištění ovzduší. Vedlejším efektem má být podpora zvýšení poptávky po zemním plynu ve formě LNG, jak uvedlo jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

„Od 1. prosince do 29. února bude uzavřeno celkem 8 až 15 uhelných elektráren, aby se snížily emise jemného prachu. Je to poprvé, kdy Jižní Korea pozastavila provoz uhelných elektráren v zimním období, kdy roste poptávka po energii v zemi. Rozsah odstávky bude stanoven na základě poptávky po elektrické energii během zimní sezóny,“ uvedlo ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

Ministerstvo odmítlo poskytnout seznam uhelných elektráren, které mají být uzavřeny. Úředník ministerstva uvedl, že mezi prvními dočasně odstavenými budou starší elektrárny.

Zbývající uhelné elektrárny v zemi budou během těchto tří měsíců fungovat maximálně na 80 % jmenovitého výkonu.

Očekává se, že poptávka po elektrické energii v Jižní Koreji dosáhne vrcholu ve výši přibližně 88,6 GW ve čtvrtém týdnu v lednu. To může podle ministerského prohlášení dále vzrůst na 91,8 GW, pokud budou zemi sužovat extrémní mrazy.

Očekává se, že dostupný výkon výrobních zdrojů  překročí od prosince do února maximální poptávku o více než 11,4 GW.

Rozhodnutí vlády dočasně odstavit uhelné elektrárny odráželo návrh Státní rady pro klimatické a vzdušné podmínky na odstavení 9 až 14 uhelných elektráren v období od prosince do února.

„Vláda se rozhodla pružně promítnout návrh Rady snížením minimálního počtu a zvýšením maximálního počtu tak, aby bylo možné vyhovět případným změnám v poptávce po energii a povětrnostních podmínkách,“ uvedl úředník ministerstva.

Na jaře přibude dočasně odstavených elektráren

V říjnu předložila Rada pod vedením bývalého generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna prezidentovi Mun Če-inovi závěrečnou zprávu o emisích jemného prachu. Návrh rovněž vyzývá, aby země v březnu dočasně uzavřela 22 až 27 uhelných elektráren. Tento stav by měl trvat 31 dní pod podmínkou, že poptávka po elektrické energii klesne.

„Vláda nerozhodla o tom, kolik uhelných elektráren bude v březnu uzavřeno. Rozhodnutí přijmeme na konci února na základě nejnovějších předpovědí o jarních povětrnostních podmínkách. Vláda se však pokusí odrážet návrh Rady,“ uvedl úředník ministerstva.

Jižní Korea zažila nejvyšší úroveň jemného prachu v zimním a jarním období. Opatření o dočasném odstavení uhelných elektráren je v souladu s úsilím prezidenta Mun Če-ina snížit spotřebu uhlí a snížit emise skleníkových plynů a jemného prachu.

Úředník ministerstva uvedl, že země bude připravena zvýšit provozní poměr elektráren spalujících zemní plyn, aby nedošlo k přerušení dodávek elektrické energie, což může zvýšit poptávku LNG v zemi. Jižní Korea je po Japonsku a Číně třetím největším dovozcem LNG na světě s roční spotřebou 30 až 40 milionů tun zkapalněného zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se