USA: Jedna z nejnovějších uhelných elektráren znovu zbankrotovala

DomůElektrárny ve světěUSA: Jedna z nejnovějších uhelných elektráren znovu zbankrotovala

Společnost Longview Power v úterý požádala o ochranu před věřiteli. Hlavním aktivem společnosti je devět let stará uhelná elektrárna Longview, jedná se tak o jednu z nejnovějších a nejmodernějších uhelných elektráren v USA. Společnost a elektrárnu nyní čeká reorganizace a změna majitele.

Uhelná elektrárna Longview, která se nachází v srdci Apalačských hor, má instalovaný výkon 700 MW. Díky implementaci nejmodernějších technologií se jedná o jednu z nejefektivnějších a nejekologičtějších uhelných elektráren v Severní Americe. Zároveň se nachází v blízkosti uhelného dolu, což pomáhá snižovat náklady na přepravu paliva.

Majitelem společnosti je několik velkých investičních společností jako KKR a Centerbridge Partners. Společnosti byla minulý týden zároveň přislíbena mimořádná federální podpora od federální Správy malých podniků. Kapacitní faktor elektrárny mezi lety 2016 a 2019 dosahoval 0,83 – jednalo se tak o jednu z nejvytíženějších uhelných elektráren v zemi.

Břidlicový plyn a pokles spotřeby energie

Žádná z těchto výhod ale nakonec nepomohla udržet společnost solventní a vyhnout se druhému bankrotu za posledních deset let. Hlavním důvodem špatné finanční situace je dlouhodobá nízká cena elektrické energie na trhu, která byla zapříčiněna levným zemním plynem, relativně teplou zimou a nakonec také důsledky současné pandemie COVID 19. S podobnými problémy se přitom potýká celý sektor uhelné energetiky, během letošních prvních tří měsíců tak klesl podíl uhelných elektráren na výrobě na rekordní minima.

V oblasti elektrárny Longview díky rozmachu těžby ropy a zemního plynu z břidlic a poklesu spotřeby energie došlo ke strmému poklesu ceny elektřiny na trhu. Oproti minulému roku, kdy se cena elektřiny na velkoobchodním trhu PJM pohybovala okolo 28 dolarů za MWh, ceny poklesly na přibližně 15 dolarů za MWh. Trh PJM obsluhuje velké části New Jersey, Pensylvánie, Ohia, Západní Virginie, Virginie a Severní Karolíny.

Elektrárna si bankrotem prošla již v roce 2013, pouhé dva roky po zprovoznění. Do roku 2015 se ale společnosti podařilo restrukturalizovat a zdálo se, že elektrárna bude v budoucnu úspěšnou. Nyní elektrárnu čeká obdobná situace.

Toto požádání o ochranu před věřiteli je nešťastným ale nutným krokem vzhledem k současným nízkým cenám elektrické energie na trhu, které nyní dále poklesly kvůli strašné pandemii COVID 19, se kterou se stát potýká, a jejím dopadům na ekonomiku. Naštěstí máme silnou podporu od našich věřitelů, kteří se v rámci restrukturalizace stanou našimi majiteli a přivedou do společnosti tolik potřebné peníze. Díky této skutečnosti neplánujeme propouštění, očekáváme, že v rámci bankrotu zaplatíme běžným způsobem pohledávky našim dodavatelům a budeme nadále pokračovat v provozu.“ – Jeffery Keffer, výkonný ředitel Longview Power

Zdroj úvodního obrázku: Jon Dawson