Domů
Elektřina
USA: Uhlí vs plyn, rozhodujícím faktorem bude cena

USA: Uhlí vs plyn, rozhodujícím faktorem bude cena

Letošní prodej uhlí v USA může být podle některých náznaků vyšší než loni a to díky růstu ceny zemního plynu ke konci roku 2016. Nicméně se neočekává, že by se uhlí ujalo opět vedoucí pozice, o kterou v loňském roce přišlo.

Dochází tak částečně k tomu, co několikrát opakoval ve svých projevech prezident Donald Trump, který si přeje oživení produkce uhlí na úkor zemnímu plynu, který se zdál být díky břidlicovým nalezištím na vzestupu.

Ceny plynu ke konci prosince rostly, a proto analytici upravili výhled pro uhlí na rok 2017, který předpokládal vyrovnání podílu uhlí a plynu. Uhlí a plyn jsou typickým příkladem substituentů,  a tudíž s rostoucí cenou jednoho paliva bude růst spotřeba druhého. Loni ovšem poprvé výroba elektrické energie z plynu převýšila produkci z uhlí. Americká Asociace železničních přepravců (AAR) minulou středu uvedla, že počet vagonů přepravujících uhlí za měsíc únor vzrostl o 19 % oproti stejnému měsíci v roce 2016.

“Zatímco je meziroční nárůst impozantní, tak únor 2017 byl bohužel  zároveň druhý nejhorší únor v absolutních číslech pro uhlí od roku 1988,” uvedl v prohlášení John Gray, viceprezident AAR.

Pro rok 2017 se očekával nárůst ceny plynu o 25 %, ovšem od počátku roku futures kontrakty plynu klesly o 30 %, což by mohlo ohrozit návrat uhlí do vedoucí pozice jako hlavního primárního zdroje pro produkci energie v USA.

Nejnižší těžba za posledních 45 let

Produkce uhlí v USA za rok 2016 dosáhla 739 mil. tun, což je dle statistik EIA nejnižší hodnota od roku 1972. Agentura EIA také ve svých výhledech počítá pro rok 2017 s těžbou 762,5 mil. tun. Na energetický sektor v USA  připadá 92 % spotřeby uhlí.

Nicméně spolu s růstem exportu plynu tento odklon od uhlí nebude tak rychlý. Po započítání nižší účinnosti a ceně za dopravu je v posledních letech uhlí dražším palivem a na východě země již dochází k odstavování uhelných elektráren. Loni se spotová cena plynu v uzlu Henry dostala na minimum v březnu, kdy se obchodoval za 1,73 USD/MMBtu, což byla nejnižší cena od roku 1999.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala avizuje restrukturalizaci ČEZ. ‚Česko by mělo mít rozhodující vliv na energetickou infrastrukturu‘
23. červen 2022, 16:08
Restrukturalizace ČEZ by se mohla uskutečnit do dvou let, uvedl Fiala
23. červen 2022, 15:49
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se