Větrný park Arkona  ležící v Baltském moři byl v úterý 16. dubna slavnostně otevřen za přítomnosti německé kancléřky a norského ministra energetiky. Arkona má instalovaný výkon 385 MW a bude obnovitelnou energií zásobovat 400 000 německých domácností.

Větrný park Arkona se skládá z 60 turbín a leží mezi německým ostrovem Ruegen a švédským pobřežím v Baltském moři. Turbíny byly přitom vztyčeny v rekordně rychlém čase . Park byl hotov během 3 měsíců. Instalovaný výkon Arkony je 385 MW, což je dostatek výkonu k zásobování zhruba 400 tisíc domácností v Německu. Provozovateli projektu jsou norská společnost Equinor (dříve Statoil) a E.ON. Celková výše investice byla 1,2 miliardy eur (přibližně 30,8 miliard korun). První elektřinu začal větrný park dodávat do německé sítě v září 2018.

„Od vybudování prvního základu větrné elektrárny do prvních dodávek elektřiny do sítě uběhl pouhý rok. Velmi zřídka je projekt vybudován tak přímočaře. Jedná se o skvělý úspěch našeho týmu a všech našich projektových partnerů a zároveň se jedná o důležitý krok směrem k optimalizaci offshore větrných elektráren,“ uvedl Sven Utermöhlen, COO E.ON Climate & Renewables.

Po dokončení byl větrný park slavnostně otevřen v úterý 16. dubna za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové a norského ministra energetiky Kjell-Børga Freiberga.

„Otevření Arkony je klíčovým milníkem pro Equinor. Větrná farma má kapacitu dodávat obnovitelnou energii 400 000 německých domácností. Equinor již nyní dodává do Německa 25 % poptávky zemního plynu. Arkona je čtvrtou zprovozněnou větrnou farmou Equinoru od roku 2012 a je důležitou součástí rozvoje Equinoru na široce zaměřenou energetickou společnost,“ dodal Jon Erik Reinhardsen, předseda představenstva Equinor.

Zdroj úvodní fotografie: equinor.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *