Domů
Elektrárny ve světě
V Baltském moři přibylo dalších 60 větrných turbín, Arkona dodá elektřinu statisícům domácností
Arkona wind farm
Zdroj: equinor.com

V Baltském moři přibylo dalších 60 větrných turbín, Arkona dodá elektřinu statisícům domácností

Větrný park Arkona  ležící v Baltském moři byl v úterý 16. dubna slavnostně otevřen za přítomnosti německé kancléřky a norského ministra energetiky. Arkona má instalovaný výkon 385 MW a bude obnovitelnou energií zásobovat 400 000 německých domácností.

Větrný park Arkona se skládá z 60 turbín a leží mezi německým ostrovem Ruegen a švédským pobřežím v Baltském moři. Turbíny byly přitom vztyčeny v rekordně rychlém čase . Park byl hotov během 3 měsíců. Instalovaný výkon Arkony je 385 MW, což je dostatek výkonu k zásobování zhruba 400 tisíc domácností v Německu. Provozovateli projektu jsou norská společnost Equinor (dříve Statoil) a E.ON. Celková výše investice byla 1,2 miliardy eur (přibližně 30,8 miliard korun). První elektřinu začal větrný park dodávat do německé sítě v září 2018.

„Od vybudování prvního základu větrné elektrárny do prvních dodávek elektřiny do sítě uběhl pouhý rok. Velmi zřídka je projekt vybudován tak přímočaře. Jedná se o skvělý úspěch našeho týmu a všech našich projektových partnerů a zároveň se jedná o důležitý krok směrem k optimalizaci offshore větrných elektráren,“ uvedl Sven Utermöhlen, COO E.ON Climate & Renewables.

Po dokončení byl větrný park slavnostně otevřen v úterý 16. dubna za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové a norského ministra energetiky Kjell-Børga Freiberga.

„Otevření Arkony je klíčovým milníkem pro Equinor. Větrná farma má kapacitu dodávat obnovitelnou energii 400 000 německých domácností. Equinor již nyní dodává do Německa 25 % poptávky zemního plynu. Arkona je čtvrtou zprovozněnou větrnou farmou Equinoru od roku 2012 a je důležitou součástí rozvoje Equinoru na široce zaměřenou energetickou společnost,“ dodal Jon Erik Reinhardsen, předseda představenstva Equinor.

Zdroj úvodní fotografie: equinor.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
petr
20. duben 2019, 18:59

Zdravím všechny a předně všem přeji krásné prožití požehnaných Velikonočních svátků.

Výstavba větráků v termínech uvedených je hezká a obdivuhodná gratuluji.

Jen co je na tom tak trochu smutné je cena elektrické energie, která z tohoto zdroje asi zase půjde.

Velice hrubý a optimistický můj výpočet činí cca 80 euro za MWh, jen podotýkám, že české domácnosti platí za silovku dnes od 56 do 67 euro...

Takže asi dojde na šílený nápad pana ing. Vaněčka a každý si raději zbudujeme soláry + baterky na garáž, protože platit jako německé domácnosti

80 + zisk+ distribuce+ záložní zdroj když nefouká + čert ví co ještě = .... moc euro...

Kladu si jen otázku, jak velký asi bude řev až jim to - občanům SRN dojde jak je demagogicky zase vláda oblafla. Smutné je i to že paní Merklová má technické vzdělání, asi by měla vrátit diplom...

Carlos
20. duben 2019, 20:33

Ve vašem výpočtu je chyba, "záložní zdroj" se musí počítat sám, protože pokud jeho cenu nacpete k jinému zdroji, tak ten by pak musel produkovat zadarmo.

Josef
20. duben 2019, 21:27

Já myslím, že nemáte pravdu. Němci jsou spokojeni a cena el. energie je netrápí , při platu 57200kč čistého je to pro ně pár stovek měsíčně za el. energii pakatel a navíc výrazně levnější než vítr je jen uhlí a jádro a ani jedno nechtějí. Nakonec kdyby u nás byla chytrá vláda mohly bychom z toho také něco mít...

petr
20. duben 2019, 23:47

Dobrý večer, souhlasím s vámi, ale donekonečna nelze házet peníze do tzv. kamen.

Cena elektrické energie pro německou domácnost je dnes něco lehce okolo 10 Kč za kWh, tedy 2 - 2,5 krát více než pro našince, ale je to už z toho důvodu kravina.

Nebezpečí pro nás je v tom, že až oni vyhodí dalších 580 mld. dolarů do OZE, pak v určitý okamžik nebudou vědět kam s výkonem, když bude foukat či svítit a dodají nám párkrát elektřinu za hubičku a pak si nás usmaží až nějaký náš natroublý politik nedovolí dostavět Temelín a nám dojde uhlí. To bude okamžik kdy začne velký průšvih, kdy zaplatíme němcům jejich OZE a krvavě i tranzitní poplatky z Nordstreamu...

prostě budeme v německo-ruských energetických kleštích....

Doufejme, že nakonec pravda a láska zvítězí....

ale to asi sem nepatří...

Kamil
22. duben 2019, 08:53

Dobrý den,

zaujali mě vaše komentáře,

a proto musím odpověď.

S tím, co tu píšete, souhlasím,

ale můj názor na celou situaci ohledně česka a dodávání el. energie do sítě,

je takový,

že do budoucna s ohledem na kóty EU, je Česká Republika soběstačná a ideální, z pohledu geografie,

problém nastává ve chvíli, kdy si tuto situaci uvědomují, v předstihu, zahraniční investoři a vláda jen pak v součinosti přikyvuje a plní požadavky těchto investorů, kteří koneckonců, odklonuji své výdělky do zahraničí, a celá cenová tíha tu zůstává na obyčejných lidech.

Milan Vaněček
22. duben 2019, 09:41

Ano, máte pravdu. Nejde jen o možná technická řešení, nejde jen o ekonomiku, jde o to kde ty peníze vybrané za energie od občanů ČR zůstanou. Zda zůstanou v ČR nebo budou stále více utíkat do ciziny.

Asi jen vodní elektrárny a (špinavé) uhelné elektrárny splňují to kriterium (peníze mají zůstat v ČR a reinvestovat se).

Když si vezmete solární tunel z let 2009-10, tak jedna z příčin (hlavní bylo spiknutí českých všehoschopných) byly i velké investice Němců do FVE zde (v Německu nemohli stavět na zemědělské půdě, zde ano a dostali i vyšší FiT).

Stejně tak i na budoucím jaderném tunelu si zase nejvíc odnese od ciziny vítěz jaderného tendru.

Měli bychom se zaměřit na čisté energetické zdroje, na naše slunce, vítr a vodu, biomasa jen doplněk a na stejně jako jsme byli mezi špičkou ve vodních turbinách, měli bychom se snažit být dobří i v bateriích, větrných i fotovoltaických elektrárnách.

Milan Vaněček
22. duben 2019, 09:43

oprava ... odnese do ciziny vítěz ....

petr
22. duben 2019, 23:08

Kdysi jsem investoval asi 200 000 euro do EDF - dostavba JE. 5 let mi platili zaručený kupon v hodnotě min 5,5 % a ve skutečnosti 9,1 % a pak to ode mne odkoupili za skoro 280 000 euro.

Prostě fantazie. Kdyby chlapci z ČEZu vypsali něco obdobného na dostavbu Temelína a Dukovan, tak si myslím že realitní trh půjde do prčic a naši předdůchodový investoři vrazí životní úspory do JE. a zaručeně vydělají. Ne třeba jako tenkrát já ale určitě víc než investice do 1 +kk...

a máme vyřešenou důchodovou reformu...

mějte se hezky

Milan Vaněček
23. duben 2019, 07:44

Jestli je to opravdu tak jak píšete tak to je přesně ilustrace rčení: není nic takového jako obědy zdarma. Státní EDF rozhazuje, pak samozřejmě krachuje a francouzský stát ji musí zachraňovat. A nakonec ti co EDF zachraňují (francouzští daňoví poplatníci) se bouří (viz žluté vesty) a ekonomika Kdysi mocné Francie neustále upadá.

Jaderná energetika byla jednou z příčin ekonomického úpadku Francie o asi 8 míst ve světovém žebříčku HDP (v dolarech), ten dynamický graf si vygůglujte.

Emil
23. duben 2019, 08:49

Ono by bylo daleko přínosnější, kdybyste si nejdřív Vy "vygůgloval", kvůli čemu se ve skutečnosti bouří žluté vesty, a jak je to doopravdy s tím "krachováním" EDF. Pak byste třeba nepsal takovéhle nesmysly.

Milan Vaněček
23. duben 2019, 13:42

Vygůglujte si video HDP development. Uvidíte jak Francie klesla z druhého místa na světě na místo sedmé.

Ondra
23. duben 2019, 14:40

No to už ale fakt přeháníte ne? Takovejhle trolling bych teda od Vás dřív nečekal ale pravda že v posledni době tady vypouštíte jedno lepší moudro jak druhý. Tak k vašemu spojení jaderný energetiky a HDP (budu komentovat podle dat z toho videa):

1) Francie byla druhá někdy po 2. světový než se vzpamatovaly Japonsko a Německo. A ten "propad" ve videu nebyl o 8 míst ale z druhýho na sedmý takže o 5 - to snad není tak těžký spočítat ne?

2) co to jaderný Japonsko který je i v roce 2017 na třetím místě? A to tam zůstalo i po Fukušimně

3) opravdu chcete srovnávat ekonomickou úroveň země podle celkovýho HDP? To je snad normální že se Čína i Indie konečně dostaly před Francii když maj víc jak miliardu obyvatel. A Německo má jen o trošku vyšší HDP na obyvatele než Francie nebo Japonsko takže asi tak (navíc samotný HDP vůbec nerespektuje kolik co v zemi stojí - všechno zdražim 2x -> HDP bude dvojnásobný)

Martin Hajek
22. duben 2019, 20:37

Takový odpustek za nákup norského plynu, ovšem "na účet volaného" :-), v tom je to geniální.

petr
23. duben 2019, 18:24

Dobrý den pane Vaníčku,

ta elektrárna co jsem kdysi investoval do kuponu dnes vyrábí asi 37,5 mld kWh při ceně ve Francii cca 100 euro za MWh je to dobrý kšeft pro EDF...

a žluté vesty do toho nepleťte. Minulý týden jsem byl v Paříži a přátelé z energetického semináře mi vysvětlili o čem to je...

Je to o ceně benzinu ale předně o snížené maximální rychlosti z 90 na 80 km/h a to ty lidi nejvíc štve...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se