V Baltském moři přibylo dalších 60 větrných turbín, Arkona dodá elektřinu statisícům domácností

DomůElektrárny ve světěV Baltském moři přibylo dalších 60 větrných turbín, Arkona dodá elektřinu statisícům domácností

Větrný park Arkona  ležící v Baltském moři byl v úterý 16. dubna slavnostně otevřen za přítomnosti německé kancléřky a norského ministra energetiky. Arkona má instalovaný výkon 385 MW a bude obnovitelnou energií zásobovat 400 000 německých domácností.

Větrný park Arkona se skládá z 60 turbín a leží mezi německým ostrovem Ruegen a švédským pobřežím v Baltském moři. Turbíny byly přitom vztyčeny v rekordně rychlém čase . Park byl hotov během 3 měsíců. Instalovaný výkon Arkony je 385 MW, což je dostatek výkonu k zásobování zhruba 400 tisíc domácností v Německu. Provozovateli projektu jsou norská společnost Equinor (dříve Statoil) a E.ON. Celková výše investice byla 1,2 miliardy eur (přibližně 30,8 miliard korun). První elektřinu začal větrný park dodávat do německé sítě v září 2018.

„Od vybudování prvního základu větrné elektrárny do prvních dodávek elektřiny do sítě uběhl pouhý rok. Velmi zřídka je projekt vybudován tak přímočaře. Jedná se o skvělý úspěch našeho týmu a všech našich projektových partnerů a zároveň se jedná o důležitý krok směrem k optimalizaci offshore větrných elektráren,“ uvedl Sven Utermöhlen, COO E.ON Climate & Renewables.

Po dokončení byl větrný park slavnostně otevřen v úterý 16. dubna za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové a norského ministra energetiky Kjell-Børga Freiberga.

„Otevření Arkony je klíčovým milníkem pro Equinor. Větrná farma má kapacitu dodávat obnovitelnou energii 400 000 německých domácností. Equinor již nyní dodává do Německa 25 % poptávky zemního plynu. Arkona je čtvrtou zprovozněnou větrnou farmou Equinoru od roku 2012 a je důležitou součástí rozvoje Equinoru na široce zaměřenou energetickou společnost,“ dodal Jon Erik Reinhardsen, předseda představenstva Equinor.

Zdroj úvodní fotografie: equinor.com