Domů
Elektřina
Babiš chce ve Slovinsku řešit ceny energií, povolenky se dle něj vymkly kontrole
Evropská unie - Michal Šnobr

Babiš chce ve Slovinsku řešit ceny energií, povolenky se dle něj vymkly kontrole

Elektřina
1 komentář
5. říjen 2021, 17:56
ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce na dnešním neformálním summitu lídrů Evropské unie ve Slovinsku jednat zejména o zvyšujících se cenách energií. Ceny emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry, se podle předsedy vlády vymkly kontrole. Řekl to novinářům před odletem.

„Já jsem v tom kontextu psal dopis předsedkyni Evropské komise (Ursule von der Leyenové) a předsedovi Evropské rady o tom, že povolenky se vymkly kontrole,“ řekl Babiš.

Cena emisních povolenek na konci srpna přesáhla 60 eur (více než 1500 korun) za tunu, a dostala se tak na rekord. Ještě v roce 2017 se pohybovala hluboko pod deseti eury.

Situaci chce projednat už na neformálním summitu, aby se na následném zasedání Evropské rady 21. října vedla konkrétní diskuse, jakým způsobem zamezit spekulacím s povolenkami, „aby na to nedoplácela celá Evropa, průmysl a lidé“. Už dříve Babiš hovořil o možnosti stanovit horní hranici ceny emisních povolenek.

Velkoobchodní cena elektřiny na pražské energetické burze PXE pro příští rok činí aktuálně rekordních 148,11 eura (asi 3750 Kč) za megawatthodinu, meziročně je trojnásobná. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu. Jeho cena na PXE pro příští rok činí nyní 59,3 eura (asi 1500 Kč) za megawatthodinu, meziročně čtyřnásobek. Některé ceníky dodavatelů tak mohou zdražit o desítky procent, či dokonce násobně.

„Zvyšování cen jde proti naplňování klimatických opatření Evropské unie. Evropská unie musí být akční, nemůžeme čekat,“ řekl Babiš.

Většina zemí EU se v posledních týdnech snaží vyrovnat se situací, kdy se ceny rychle a výrazně zvyšují zejména v souvislosti s pokrizovým oživením ekonomik a nedostatkem zásob zemního plynu. Země jako Španělsko, Itálie či Francie přišly s vlastní cestou a snaží se zmírnit dopady růstu cen na obyvatele například pomocí daňových úlev. Zároveň ale volají po celounijních krocích, jako je společný nákup energií či rozvázání cen plynu a elektřiny.

Zvláště státy jižního a východního křídla EU včetně České republiky usilují před dnešním neformálním summitem a středečním jednáním ministrů životního prostředí o přijetí celoevropských kroků, další země jako Německo jsou ale zdrženlivější. Šéfka Evropské komise von der Leyenová dnes prohlásila, že unie zváží například oddělení dosud svázaných cen plynu a elektřiny či vybudování společných strategických rezerv plynu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Novák
5. říjen 2021, 18:34

Úřední rozvázání cen plynu a elektřiny je buď nesmyslné slovní spojení anebo principiální rezignace na tržní soutěž. A pokud jde o rezervy - citaci nenajdu, ale, volně řečeno, při rozdělování společné velikonoční koledy organizovaném staršími kluky pojal (předtím usilovně řehtající) T. Baťa k myšlence družstevnictví nedůvěru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se