Spuštění belgické JE Tihange 2 vyvolalo v Německu vlnu odporu

DomůElektřinaSpuštění belgické JE Tihange 2 vyvolalo v Německu vlnu odporu

Belgická elektrárenská společnost Electrabel znovu spustila druhý jaderný blok elektrárny Tihange, která byla odstavena od března roku 2014. Opětovné spuštění jaderné elektrárny vyvolalo odpor v sousedním Německu, které se po událostech ve Fukushimě odvrátilo od výroby elektřiny v jaderných zařízeních.

Elektrárna byla po problémech s tlakovou nádobou reaktoru spuštěna toto pondělí po více než 19 měsících. V období odstávky na elektrárně probíhaly testy vad a možných prasklin na reaktorové nádobě.

Belgie se v posledních letech potýká s velkými problémy na svých jaderných elektrárnách. Celkem tři reaktory ze sedmi byly dlouhodobě odstaveny, což narušilo belgické plány na postupný odstup od výroby elektřiny z jádra. V současné době totiž Belgie nemá jaderné zdroje čím nahradit.

Znovuuvedení elektrárny do provozu se setkalo s odporem v sousedící spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která má v Německu největší počet obyvatel. Město Cáchy, které je pouhých 60 km od elektrárny Tihange, dokonce zvažovalo právní kroky, které měly směřovat proti spuštění jaderné elektrárny.

Umístění JE Tihange u německých hranic

Problémy JE Tihange a Doel v Belgii

Prvotní problémy s nádobou JE Tihange se objevily již v roce 2012 po ultrazvukových zkouškách, které objevily možné praskliny. Další zkoušky však ukázaly, že se jedná pouze o běžné vodíkové reakce, které vznikly při procesu výroby nádoby. Provoz byl následně povolen v květnu 2013 s podmínkou, že budou vyhodnoceny dopady na bezpečnost při dalším provozu.

Nová odstávka proběhla v roce 2014, kdy se objevila možná spojitost mezi vadami reaktoru a jeho mechanickými vlastnostmi. Odstávka měla trvat pouhých 6 týdnů, ale protáhla se až do tohoto pondělí.

V polovině listopadu povolil belgický úřad pro jadernou bezpečnost spuštění bloku Tihange 2 s tím, že je bezpečný a zmíněné vady nemají žádný vliv na bezpečnost a celistvost reaktorové nádoby.

S obdobnými problémy se potýká i belgická elektrárna Doel 3, která by měla být spuštěna koncem tohoto prosince.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují