Belgická elektrárenská společnost Electrabel znovu spustila druhý jaderný blok elektrárny Tihange, která byla odstavena od března roku 2014. Opětovné spuštění jaderné elektrárny vyvolalo odpor v sousedním Německu, které se po událostech ve Fukushimě odvrátilo od výroby elektřiny v jaderných zařízeních.

Elektrárna byla po problémech s tlakovou nádobou reaktoru spuštěna toto pondělí po více než 19 měsících. V období odstávky na elektrárně probíhaly testy vad a možných prasklin na reaktorové nádobě.

Belgie se v posledních letech potýká s velkými problémy na svých jaderných elektrárnách. Celkem tři reaktory ze sedmi byly dlouhodobě odstaveny, což narušilo belgické plány na postupný odstup od výroby elektřiny z jádra. V současné době totiž Belgie nemá jaderné zdroje čím nahradit.

Znovuuvedení elektrárny do provozu se setkalo s odporem v sousedící spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která má v Německu největší počet obyvatel. Město Cáchy, které je pouhých 60 km od elektrárny Tihange, dokonce zvažovalo právní kroky, které měly směřovat proti spuštění jaderné elektrárny.

Umístění JE Tihange u německých hranic
Umístění JE Tihange u německých hranic

Problémy JE Tihange a Doel v Belgii

Prvotní problémy s nádobou JE Tihange se objevily již v roce 2012 po ultrazvukových zkouškách, které objevily možné praskliny. Další zkoušky však ukázaly, že se jedná pouze o běžné vodíkové reakce, které vznikly při procesu výroby nádoby. Provoz byl následně povolen v květnu 2013 s podmínkou, že budou vyhodnoceny dopady na bezpečnost při dalším provozu.

Nová odstávka proběhla v roce 2014, kdy se objevila možná spojitost mezi vadami reaktoru a jeho mechanickými vlastnostmi. Odstávka měla trvat pouhých 6 týdnů, ale protáhla se až do tohoto pondělí.

V polovině listopadu povolil belgický úřad pro jadernou bezpečnost spuštění bloku Tihange 2 s tím, že je bezpečný a zmíněné vady nemají žádný vliv na bezpečnost a celistvost reaktorové nádoby.

S obdobnými problémy se potýká i belgická elektrárna Doel 3, která by měla být spuštěna koncem tohoto prosince.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *