Blackout v Holandsku

DomůElektřinaBlackout v Holandsku

Dne 27. 3. 2015 proběhl na velké části severního Holandska blackout. Dle provozovatele holandské přenosové soustavy byl výpadek dodávek proudu způsoben přetížením sítě.

Do území, které bylo zasaženo, spadá i hlavní město Amsterdam a oblast holandského letiště Schiphol. Dle aktuálních zpráv byly v době výpadku ponechány bez dodávek elektřiny i některé nemocnice. Výpadek se dotkl i hromadné dopravy a obyvatelé dotčených oblastí nemohli využívat metro ani místní tramvaje. Někteří byli v hromadné dopravě dokonce uvězněni, kvůli elektricky ovládaným dveřím.

Podle provozovatele přenosové sítě v Holandsku, společnosti TenneT, byl výpadek způsoben poruchou na rozvodné stanici v Diemenu. Dodávky elektrické energie se povedlo uvést do provozu přibližně po pěti hodinách, přičemž bylo zasaženo přes jeden milión domácností a mezinárodní letiště, které muselo některé lety odklonit a některé zrušit.

Po dvou hodinách od události ohlásila společnost TenneT na svém twitter účtu, že se jí povedlo obnovit provoz v nejvíce zalidněných oblastech. Přesto bylo potřeba ještě několik hodin, aby byl provoz obnoven ve všech částech Holandska.

Výpadky elektřiny tohoto rozsahu jsou v Evropě poměrně vzácné. Jeden z posledních blackoutů postihl Francii, kde bylo po větrné bouři ponecháno 240 000 domácností bez elektřiny (především v oblasti Bretaň a Normandie).

Mnohem většímu výpadku elektřiny muselo čelit 4. listopadu 2006 přes 15 miliónů obyvatel Francie, Německa, Holandska, Belgie, Itálie, Španělska a Portugalska.

Den před holandským blackoutem proběhl cvičný blackout v jihomoravském kraji, o kterém jsme informovali na našem profilu na Facebooku.