Češi pokračují v úsporách elektřiny, v pololetí její spotřeba klesla o 5,2 pct
Češi pokračují v úsporách elektřiny i v letošním roce. V prvním pololetí využili přes 29,8 terawathodiny (TWh) elektřiny, což je meziročně o 5,2 procenta méně. Pokles ve spotřebě je přitom patrný ve všech kalendářních měsících i u všech skupin odběratelů. Ještě výrazněji se snížila výroba elektrické energie. Vyplývá to z aktuálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Spotřeba elektřiny klesala už loni, za celý rok se snížila meziročně o 3,9 procenta.
Snížení spotřeby úřad zaznamenal dosud ve všech měsících roku. Nejvýraznější úspory byly v lednu, a to 7,2 procenta. Spotřeba se snížila, byť nerovnoměrně, také takřka u všech kategorií odběratelů. Míra jejich úspor se ovšem v průběhu roku lišila. Zatímco v prvním čtvrtletí roku byly nejaktivnější v úsporách domácnosti s poklesem spotřeby o 6,4 procenta, ve druhém pololetí byli premiantem podnikatelé na hladině nízkého napětí s meziročním poklesem o 9,4 procenta. Domácnosti ve druhém čtvrtletí omezily využití elektřiny meziročně o 1,4 procenta.
„Při meziročním srovnávání je klíčové zmínit válku na Ukrajině a její důsledky na ceny energií. Domácnosti svou spotřebu snížily už ve druhém čtvrtletí loňského roku, a to o bezprecedentních 12,6 procenta. Vzhledem k nízkému srovnávacímu základu z loňského roku jsou tak jejich meziroční úspory pro letošní druhé čtvrtletí nižší, byť se u nich spotřeba dále snížila o více než procento,“ řekl ke statistikám ze druhého čtvrtletí roku předseda ERÚ Stanislav Trávníček.
Ještě výrazněji se snížila výroba elektřiny v Česku. Pokles byl přitom patrný už v prvním čtvrtletí, kdy se výroba zastavila na čísle 20,1 TWh, což bylo o 7,1 procenta meziročně méně. Ve druhém kvartále bylo oslabení výroby ještě markantnější, když se produkce elektrické energie snížila meziročně o 13, 1 procenta na 15,3 TWh.
I přes pokles výroby zůstala Česká republika podle ERÚ vývozcem elektřiny. Saldo přeshraničního exportu se však postupně snižuje. Ve druhém čtvrtletí roku činilo 0,8 TWh, loni za stejné období bylo 2,1 TWh. V květnu přitom import přesáhl export o 76,9 GWh, což se stalo poprvé od roku 2003, odkdy vede úřad statistiky o provozu elektrizační soustavy.
Mohlo by vás zajímat:
To neni pokles spotreby EE, nýbrž výroba vlastni EE v solarnich elnách u domovních a podnikových instalací.
To by nebyl pokles 5,2 procent. V článku je do dobře popsáno. V prvním čvrtletí nejvíce uspořili domácnosti, pravděpodobně je úspora dána tím, že méně topili elektřinou. V druhém čtvrtletí nejvíce uspořil průmysl a to je pravděpodobně dáno omezováním výroby. Ve druhém čtvrtletí omezily domácnosti využití elektřiny meziročně o 1,4 procenta - část z těchto 1,4 procenta jde na vrub vlastním solárním elektrárnám.
To asi nebude tolik, ale dobrá poznámka. Měla by se rozlišovat spotřebovaná elektřina a elektřina spotřebovaná po přenosu a distribuci pomocí elektrické přenosové a distribuční sítě. Jsou země, kde už to dělá nezanedbatelný rozdíl.
Někde jsem zahlédl, že lidé co vlastní FVE mají hlásit výrobu na ERÚ ale nevím zda je to povinnost vždy, nebo jen při prodeji EE nebo pro virtuální baterii...?
Měsíční výroba se hlásí OTE a jen u licencovaných zdrojů. Od roku 2016 nejsou povinné licence do 10kW a od 1.1.2023 od 50kW (v Polsku 100kW). To že není licence povinná, ale neznamená že ji někdo nemůže dobrovolně mít i na menší výkony pak ale musí hlásit měsíční výrobu a platit za spotřebu své vlastní elektřiny některé regulační poplatky pokud nějakou vlastní elektřinu spotřebovává.
To už by jste chtěl po ERÚ moc, ti tam nejsou schopni rozlišit mezi výrobou a akumulací energie a tak nakumulovanou energii při vybíjení přečerpávací "elektrárny" znovu započítávají do vyrobené energie.
A vzhledem i k legalizovanému elektroměrovému podvodu který umožňuje být v jeden okamžik výrobce i spotřebitel současně je to celé jen přesné sčítaní nepřesných čísel.
Tak jim klidně může za pár i vyjít, že se tu spotřebovalo více energie než vyrobilo a dovezlo a že naše sítě překonali supravodiče. Nelze to brát váže a dělat z toho nějaké závěry, jsou to sečtená nesmyslná čísla.
Povinnost mají jen FVE s licencí, nebo ty, které prodávají přetoky
Prodávat přetoky můžete i bez licence, ale bez licence se nezaregistrujete v OTE a nevyplníte výkaz o výrobě. Takže prodávat přetoky není nutná podmínka k vykazování výroby.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se