Domů
Elektřina
Čína snížila odhad růstu spotřeby energie v období do roku 2020
Čínská uhelná elektrárna Shuozhou
Čínská uhelná elektrárna Shuozhou. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shuozhou_coal_power_plant.JPG

Čína snížila odhad růstu spotřeby energie v období do roku 2020

Čína snížila svůj cíl pro meziroční růst spotřeby energie v současném již třináctém pětiletém plánu na 2,5 %. Kromě nižšího růstu spotřeby energie země rovněž plánuje výrazné snížení energetické náročnosti své ekonomiky v podobě nižší spotřeby energie na jednotku HDP.

Nový čínský pětiletý plán pro období 2016 až 2020 počítá s meziočním růstem spotřeby energie v zemi o 2,5 %, tedy téměř o třetinu méně než mezi lety 2011 a 2015, kdy dosahoval 3,6 %. Podle zástupce vedoucího čínského Národního úřadu pro energetiku (NEA) Li Yangzhe byl nový cíl stanoven na základě trendu vývoje spotřeby energie v zemi, jež je spojen se současným ekonomickým růstem.

Čína rovněž plánuje navýšit podíl nefosilních zdrojů na celkové spotřebě energie v zemi nad 15 %, zvednout podíl zemního plynu na 10 % a snížit podíl uhlí z 62 % na méně než 58 %. Podle Nura Bekriho, vedoucího NEA, Čína plánuje v letošním roce zvýšit podíl plynu na 6,8 % a snížit podíl uhlí na zhruba 60 %.

Se spotřebou energie poroste i HDP, ale rychleji

Růst ve spotřebě energie by měl být nicméně nižší než v případě čínské ekonomiky, a celkově by tak energetická náročnost tvorby HDP měla v zemi poklesnout do roku 2020 o více než 15 %. Podle odhadů vzrostl čínský hrubý domácí produkt v loňském roce o 6,7 %, pro letošní rok je odhadován růst o 6,5 %.

Vzhledem ke snížení předpokládaného růstu by roční spotřeba energie v zemi neměla do roku 2020 přesáhnout 5 miliard tun uhelného ekvivalentu. Podle Bekriho se spotřeba energie v Číně zvýšila v loňském roce o 1,4 % na zhruba 4,36 miliard tun uhelného ekvivalentu, přičemž podíl nefosilních zdrojů dosáhl 13,3 %.

Úvodní fotografie: Čínská uhelná elektrárna Shuozhou, autor: Kleineolive @Wikimedia Commons

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
11. leden 2017, 10:44

Tak to vypadá že se modernisté z řad ekonomů a ekologů nějak ideově minuli s energetiky.

Protože zároveň Čína hodlá masově a rychle zavádět elektro auta.

Chtějí raketový rozvoj internetu a virtuální práce v klimatizovaných místnostech i zajištění strategické výroby čipů, a tohle je ve skutečnosti i v USA to energeticky nejnáročnější.

A jelikož už otevřeně informují o smogu i neviditelných rakovinotvorných mikročásticích, tak je potřeba do pár let vyčistit od uhlí a dízlů minimálně celou oblast kolem hlavního města Pekingu, a protože tam ty vesnice mají být do pár desetiletí zlikvidovány skoro všechny, tak je podle mě daleko lepší je místo náročného plynového trubkování, vytápět jednodušími elektrickými tepelnými čerpadly.

A tohle mají taky stihnout do 5-10 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se