Domů
Elektřina
Ambiciózní cíl Kalifornie: Nové domy do roku 2020 energeticky neutrální

Ambiciózní cíl Kalifornie: Nové domy do roku 2020 energeticky neutrální

Americký stát Kalifornie si stanovil nové ambiciózní cíle v oblasti snižování energetické náročnosti budov, včetně čisté energetické neutrality pro nově stavěné obytné budovy do roku 2020. Možnosti pro dosažení těchto cílů nyní posoudí dva projekty, na které Kalifornie poskytne 2 miliony dolarů.

Projekty zabývající se detailním modelováním nákladů a výkonností energeticky neutrálních domů a posouzením kvality ovzduší v domech využívajících zemní plyn dostala na starost Lawrence Berkeley National Laboratory, jež spadá pod americké ministerstvo energetiky.

„Dosažení čisté nulové energetické spotřeby bude proces. Tyto dva projekty pomohou státu jak s krátkodobými cíli energetické neutrality, tak s dlouhodobou strategií,“ řekl Brett Singer, vedoucí projektu zkoumání kvality vzduchu.

Cílem prvního z projektů je detailní analýza cenové efektivity různých opatření pro snižování spotřeby energie v menších domech obývaných jednou rodinou, či větších pro více rodin. Předmětem projektu bude například srovnání staveb využívajících čistě elektrickou energii a domů s vytápěním a ohřevem vody na zemní plyn.

„Pokud chceme dosáhnout výrazného snížení uhlíkových emisí, musíme prudce omezit či eliminovat spotřebu zemního plynu. Další klíčovou oblastí modelování je akumulace energie a odezva na straně spotřeby a způsob, jak mohou být implementovány pro snížení celkových nákladů,“ uvedl Max Wei, jenž vede projekt modelování.

Dosažení energetické neutrality stavby obvykle zahrnuje jak snížení její energetické náročnosti, tak lokální výrobu energie, obvykle za pomoci solárních panelů. Různé typy budov však vyžadují jiné nároky, ať už technické či ekonomické.

Jednou z významných částí projektu má být i průzkum mezi stavebními firmami týkající se současných a v budoucnu odhadovaných nákladů, který má ukázat efektivitu různých přístupů v jednotlivých regionech Kalifornie.

Utěsnění domu může vést k horší kvalitě vzduchu

Druhým z projektů je studie posouzení kvality ovzduší ve vnitřních prostorách domů. Pro snížení energetické náročnosti domu je totiž rovněž důležité jeho utěsnění, které však často může vést vzhledem k nižší výměně vzduchu k některým obtížím.

Velkou měrou se na zhoršené kvalitě vzduchu podle Bretta Singera podílejí kuchyně, kde dochází ke vzniku znečišťujících látek při vaření, a to zejména na plynových sporácích.

„Chceme účinně odstranit tyto znečišťující látky tam, kde vznikají, abychom nemuseli plýtvat energií při provětrávání celého domu,“ říká Brett Singer.

Tým z laboratoře Berkeley zabývající se kvalitou vzduchu situaci analyzuje již řadu let, přičemž v mnoha domech naměřil nebezpečné koncentrace oxidu uhličitého či pevných částic. Přestože jednoduché řešení problému představují digestoře, řada z nich nedokáže odsát ani polovinu objemu těchto znečišťujících látek.

Trajektorie energetického kodexu Kalifornie směřuje směrem k budoucím energeticky neutrálním domům. Naše projekty by měly směřovat k odstranění některých překážek,“ dodává Singer.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Martin Pácalt
1. červen 2017, 08:13

Oprava - napětí není kolem, ale ve vodiči :-)

Milan Vaněček
1. červen 2017, 08:53

Když na fv panel nesvítíte, nedává ani proud ani napětí. Výstupní dráty jsou mrtvé dráty. Další záleží na tom jak je vše odděleno/spojeno se sítí.

NN
1. červen 2017, 11:34

Krásné, jak si člověk snadno šlápne na jazyk. Napětí je rozdíl potenciálů ve dvou bodech. Není-li vodičem protékán proud, je mezi dvěma libovolnými body vodiče nulové napětí. A ovšem, napětí vodič - země může být i docela vysoké. Dále vlastně může být i napětí kolem vodiče (míněno nenulové), je-li rozdíl potenciálů v nějakých bodech mimo vodič nenulový. V takovém případě na vodiči musí být náboj.

Martin Pácalt
1. červen 2017, 11:59

Omluva panu Vanečkovi, pane NN, máte pravdu. Popletl jsem to napětí s těmi EM poli.

NN
1. červen 2017, 11:50

Já osobně bych podle FV vstávat nechtěl. Východ Slunce dnes v Praze 4:55 SELČ. Něco jiného je, jak si člověk může vybírat...

Milan Vaněček
31. květen 2017, 11:04

Tohle je obrovská výzva pro architekty a stavaře. A šlo by to i u nás, jak ukazují Němci. Důležité je nezvolit jen převážně technické řešení=dát dům do silného polystyrenu a udělat rekuperaci vzduchu a tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Je třeba volit řešení, které je estetické, bezhlučné a příjemné pro život v domě.

Kdyby se něco takového povedlo i nás a vedlo to ke vzorovým projektům, v široké cenové škále, s odhadem ceny a odhadem provozních nákladů. To by pak umožnilo aby v následujících 50 letech se u nás obměnila ??? část domovního fondu s výsledkem obrovských energetických úspor a skutečné energetické nezávislosti. To by měl stát podpořit, na takové domy pak samozřejmě patří fotovoltaika.

Martin Prokš
31. květen 2017, 12:26

Chcete reálný příklad včetně zkušeností?

http://www.ostrovnidum.cz/index.php

Milan Vaněček
31. květen 2017, 18:55

Dík za pěkný příklad. Znám i další. Není nad osobní zkušenosti. Chtělo by to ale systematický přístup a vzorové projekty pro různé typy budov. Snad se toho dočkáme.

Martin Pácalt
31. květen 2017, 23:26

Neberte si, prosím, osobně, že se mi to jako příklad zase tak nelíbí. V domě ale vidím až přílišnou závislost na neobnovitelném betonu(cementu, štěrkopísku) , energeticky náročné výztuži a ropě( polystyren). O nutnosti tento dům hydroizolovat nemluvě. S mnohem menší šedou energií se dá postavit dřevostavba. Líbí se mi na stavebníkovi, že se s ním shodnu, co vše se dnes již řeší jinak (tloušťky izolací jsou nabíledni, zdrojově kombinovaný otopný systém je předimenzovaný, obvyklejší je bivalentní systém).

Martin Pácalt
31. květen 2017, 23:21

Věc má jednu skrytou hrozbu, které se teprve časem ukáže jak moc závažná je. Domy, které jsou narvané technologiemi (dnes už nestačí jednoduchý termostat), mají masivní nárůst elektrosmogu v pobytových místnostech.

Často vidím při realizacích domácích FVT elektráren panely na šikmých střechách, t.j. v blízkosti ložnic v podkroví. Střešní skladby jsou obvykle lehké, tedy elektromagnetické pole neodstiňují. Jediné štěstí, že pracují pod malým napětím.

Projektově je dobré toto řešit u rodinných domů elektrárnou na střeše oddělené garáže nebo přístřešku pro auto, vč. bateriového úložiště (pokud není v chladném suchém sklepě).

C
1. červen 2017, 01:11

No malé napětí znamená velký proud, velký proud znamená silné pole. Naštěstí zde se jedná o pole stejnosměrné, relativně konstantní, takže vliv bude asi jako když budete mít někde silný magnet. Dokonce asi menší. Samozřejmě to počítá s měničem někde jinde.

Problém s elektrosmogem mají lidé až od vyšších frekvencí, pokud tedy je. Tam totiž může být mnohem více vlivů, nejen EM pole, typicky iritující pískání zdrojů někde v pásmu nad 10kHz, které je ještě slyšitelné, bzučení klasických traf... Někdy to zkuste, shodit jističe a poslouchat. Další složkou může být rušivá přítomnost samotné elektroniky, kdy člověka pokouší a nutí k tomu aby ji používal...

Fenomén elektrosmogu je zvláštní a zajímavý z psychologického a i biologického pohledu. Z biologického nevíme co to může způsobit, asi nic, ale přece jenom nevíme jak vesmír a člověk fungují, z psychologického je zajímavé jak se ty nemoci šíří.

Spíš než EM záření, pokud to nebude komunikovat na wi-fi, BT či GSM tak vyzařování je u zařízení typu termostat minimální, těch 50mA co to bere nic moc neudělá, spíš lidi elektronika nutí k roztěkanosti, snaze zvládat více věcí zároveň a pod.

Martin Pácalt
1. červen 2017, 08:18

Máte pravdu, že vysokofrekvenční zdroje (mobily, wi-fi) jsou mnohem horší. Nepotřebuji švédské výzkumníky (kteří myslím poprvé před pár lety přišli s tím, že mobilní telefony by neměly používat děti - lidé s vyvíjecícím se mozkem), ani zemskou vládu kterési spolkové země (už si bohužel nepamatuju které), jež nedoporučovala podporu pro rozvoj wifi v interiérech budov. Stačí hodinu telefonovat a já nevím jak vy, ale mě z toho bolí hlava. :-)

U malých napětí si myslím jde o běh na dlouhou trať, není tam účinek tak bezprostřední.

C
1. červen 2017, 10:03

S relativně "malými" napětími tu žijeme přes sto roků, jejich pole se mění velmi málo či relativně pomalu, přestože 50Hz zní jako něco rychlého, oko to nepostřehne, v porovnání s vysílači je to nic. Wi-fi zařízení mají navíc výkon hluboko pod jedním wattem a intenzita pole velmi rychle klesá se vzdáleností, takže pole se velmi rychle ředí. Pole přímého vodiče je závislé na protékajícím proudu, ničem jiném je jedno jestli vodičem teče 600A při 1V nebo 600A při 1kV, pole bude stejné. Pole přímého vodiče je slabé, na to aby otočilo případné magnetické domény v živých bytostech vůbec nestačí. Už zemské pole má větší vliv během spánku než třeba metr vzdálený kabel pro tramvaje.

V Itálii svého času na nátlak lidí, nějaké skupiny, zpřísnili normy pro elektroniku, její vyzařování atd. důsledkem byl NÁRŮST lidí, kteří měli příznaky spojené s EM smogem. Může to tedy být spíše psychického rázu, což je daleko horší než kdyby to bylo způsobeno přímo EM zářením, to totiž indikuje že je ve společnosti, v lidech, něco dost špatně, že existuje problém, který se takto snaží řešit. Může to být stres a snaha najít pro problémy vysvětlení.

Lidské tělo je plné tlakových bodů, dost je jich koncentrovaných na uších, takže bych se nedivil kdyby to spíš mělo souvislost s tlakem na tyto, popravdě s tím problémy nemám. Co se týče nedávání telefonu dětem, máte tam, nevím jestli je opravdu tahali na MR a zkoumali mozek, ale chytré telefony minimálně představují nebezpečí narušení sociálního vývoje, schopnosti komunikace, když to řeknu postaru, vychováte si rozmazleného fracka. Taky tam může být větší riziko poškození vývoje oblasti reagující na odměnu, podobně jako u drog, to může být problém. Člověk se může takto stát závislým na čemkoliv.

Proč nedoporučovali zřizovat wi-fi v budovách nevím, ale popravdě není nic horšího než barák zamořený blbě nastavenými APčky. Navzájem se to pak ruší a podobně. Největší mor je když je na všech daná automatická volba kanálu a plný výkon.

Milan Vaněček
1. červen 2017, 06:41

V noci Vám z fotovoltaické elektrárny žádný proud neteče takže můžete klidně spát. Ale souhlasím že je lépe dávat přednost přirozeným (přírodním, samovolným) řešením před přeautomatozováním. Betonu bychse nebál, když vydrží třeba 200 let.

Martin Pácalt
1. červen 2017, 08:12

Pane Vaněčku, i když nejde proud, napětí je kolem každého zapojeného vodiče. Čili nepotřebuji slunce k tomu, aby mi přívodní dráty nevytvářely EM pole kolem sebe v noci.

C
1. červen 2017, 12:04

Není, pokud tedy nepůjdeme do napětí typu "Franta spojil měděný a hliníkový drát v koupelně železnou svorkou." Pak tam napětí bude, ale miniaturní. Pokud není protékán vodič proudem, pak je kolem něj maximálně pole elektrostatické, ujišťují vás, že výš svetr má po vysvlečení, pokud nemáte antistatický prášek, vyšší napětí proti vám než ten vodič. Pokud na vodiči je napětí, ale není proud, maximálně kolem něj bude pole elektrostatické, které ani nemá extra potenciál někam dosáhnout. V takových polích zcela běžně žijeme co existuje život na povrchu země. Napětí mezi jistou vrstvou atmosféry a zemí je ve stovkách kilovoltů. Pole i 220V či snad tramvajových 600-750V je zanedbatelné. Toto navíc klesá, pamatuji-li se správně, s druhou mocninou vzdálenosti, toto klesání je dále závislé na konstantách materiálů v okolí vodiče, tedy izolaci, stěnách...

Konstrukce měniče, který musí plnit podmínku galvanického oddělení od sítě, navíc přímo zabraňuje, nebo by měla za normálních okolností, tomu aby pokud FVE nemá minimální osvit, bylo na jejich vodičích napětí, natož proud. V takovém případě by jediným zdrojem mohly být nějaké kondenzátory, ale to je v řádu stovek až jednotek tisíců mikrofaradů. To jsou zcela běžné hodnoty. Navíc se doporučuje větší kapacity přemostit "zkratovat" odporem v megaohmech takové hodnoty, která ale nezpůsobí zbytečné ztráty. Pokud běží zdroj, malé množství energie se ztrácí, při 1kV poteče odporem 1MOhm proud 1mA, tepelná ztráta je 1W, to je nic, pokud je zdroj odpojen, tento odpor zajistí vybití kapacit a dále efektivně funguje proti naindukování či samovolnému nashromáždění náboje. Pro hodnoty náboje, která by se mohly nasbírat efektivně funguje jako zkrat. Jediné pole co se tam může objevit je pole, která by se vytvořilo na obou zároveň, takové ale nemá již souvislost s elektronikou a elektrosmogem, ale patrně s chováním atmosféry a skutečností že v vaší blízkosti je bouřka a nejspíš do budovy udeří blesk.

V měniči máte typicky minimálně nějakou VF část, která generuje napětí potřebné úrovně a pak je tam dost často obvod pro pulzní modulaci (PWM), který simuluje sinusovku, následuje obvod filtru za kterým je už něco co se dá považovat za velmi dobrou aproximaci sinusovky a pro praxi se to za sinus považovat dá. Jak se podle vás přes toto všechno dostane napětí na vodiče FVE?

Martin Pácalt
1. červen 2017, 12:52

Jak uvádím níže, sypu si popel.. ;-).

S tím měničem jste mě připomněl jedu věc, pokud je FVT elektrárna na provozním napětí (kdysi, když jsem se o to více zajímal to bylo nejčastěji 12V a 24V), ale spotřebiče v domácnosti jedou na 230V, pak je třeba nějaká trafostanička - za terminologii se omlouvám . Tak není zdrojem "slušnějšího" EM pole?

C
1. červen 2017, 14:29

Toho jsem si všiml až když jsem text odeslal :)

Ano, pole tam je, ale toto je z velké části uvězněno ve feritovém jádru zvyšujícího obvodu, který bude pracovat, řeknu blbě, s 16-30kHz (přesněji by Vám to popsal někdo kdo je navrhuje profesionálně), to se dělá protože pak jádro vychází menší, lehčí a levnější. Pro vyzařování potřebujete anténu nejčastěji o polovině vlnové délky. Pro 20kHz je to 7.5 km, pro 100kHz je to pořád 750m, to moc nevyzáříte takto bokem, navíc se měniče dělají v kovových skříňkách, které zase to pole utlumí a konečně ten měnič bývá někde v technické místnosti, což je zase oslabené stěnami a vzdáleností. Toto myslím moc problematické není, je to stále příliš hrubé na to aby to mělo dopad jako mikrovlny, na druhou stranu to může mít ony zvukové projevy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se