Domů
Úspory energie
EIA: Energetické společnosti v USA předloni vynaložily na zvýšení energetické účinnosti 3,6 miliard dolarů

EIA: Energetické společnosti v USA předloni vynaložily na zvýšení energetické účinnosti 3,6 miliard dolarů

Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) tamní elektroenergetické společnosti v roce 2016 vynaložily 3,6 miliard dolarů na zvýšení energetické účinnosti, tedy v průměru 24 dolarů na zákazníka. Většina výdajů podpořila zvýšení energetické účinnosti v komerčním (podíl na výdajích 49 %) a rezidenčním sektoru (podíl 43 %). Zbylých 8 % výdajů podpořilo průmyslové zákazníky.

Průměrné výdaje na zákazníka se liší na území Spojených států od 0 dolarů na Aljašce až po 128 dolarů ve státě Massachusetts. Státy s vyššími a nižšími výdaji jsou koncentrované v určitých regionech. Výdaje na zvýšení energetické účinnosti byly na jihu Spojených států v průměru 11 dolarů na zákazníka. V severovýchodní oblasti Spojených států byl průměrný výdaj 47 dolarů na zákazníka. Výdaje byly také vyšší ve státech s vyšší cenou elektrické energie, jako například Havaj, anebo ve státech kde klimatické podmínky vyžadují větší spotřebu energie na vytápění a provoz klimatizací.

Zvýšení energetické účinnosti vedlo ke snížení prodeje elektrické energie v USA v průměru o 0,7 %, tedy úsporám zhruba 27,5 TWh. Předpokládané úspory po dobu životnosti těchto investic jsou odhadovány na 354 TWh. Je to hlavně díky investicím v oblasti vytápění, ohřevu vody a chlazení, které se projevují po dobu několika let. Vzhledem k rozložení výdajů byly úspory dosaženy hlavně v rezidenčním a komerčním sektoru.

Tak jako výdaje na zvýšení energetické účinnosti byly různé stát od státu, tak se lišily i jejich dosažené úspory. Ve státech Aljaška a Kansas nebylo dosaženo žádného snížení prodeje elektrické energie. Naopak ve státech Massachusetts a Rhode Island byl zaznamenán 3% pokles prodeje elektrické energie. Průměrné snížení bylo v severovýchodním regionu o 1,2 % a o 0,4 % v jižním regionu.

Snížení prodeje elektrické energie v jednotlivých státech USA v roce 2016 jako důsledek investic do zvyšování účinnosti jejího využívání. Zdroj: EIA

Podněty ke zvýšení energetické účinnosti jsou různé

Podněty energetických společností, takzvaných utilit, ke zvýšení energetické účinnosti mohou být jak finanční (dotace a slevy na vybavení s lepší energetickou účinností), tak i vzdělávací (technická podpora, audity). Programy zaměřené na behaviorismus zahrnují zprávy o spotřebě energie a zasílání zpráv o změně chování odběratele.

Podpora osvětlení, které dosahuje vyšší účinnosti, jako například LED, měla velký podíl na dosažených úsporách. Podle americké agentury na ochranu životního prostředí (EPA) se v roce 2016 dotace energetických společností pohybovaly v rozmezí od 1 do 15 dolarů na LED svítidlo.

Dotace byly také použité pro nákup energeticky účinných vytápěcích zařízení, klimatizací a podporovaly také pořízení chytrých termostatů nebo modernizaci budov.

Kromě zvyšování energetické účinnosti utilitami jsou zde federální, státní a lokální požadavky a podněty. Federální předpisy a iniciativy zahrnují normy, ve kterých je stanovena minimální účinnost zařízení. Oproti tomu státní iniciativy zahrnují jak povinné standardy energetické účinnosti (EERS) tak i nezávazné cíle.

Politika EERS se stala indikátorem států, které mají vyšší závazek ke zvyšování energetické účinnosti. Utility ve státech s EERS vykazovaly značně vyšší výdaje a úspory, než utility ve státech s nezávaznými cíli, anebo žádnými programy na zvýšení energetické účinnosti.

Ve státech s EERS byl průměrný výdaj v roce 2016 na odběratele 31 dolarů a prodej elektrické energie byl v průměru snížen o 1 %. Naopak utility ve státech s nezávaznými cíli měly průměrné výdaje 15 dolarů na odběratele a došlo ke snížení prodeje elektrické energie o 0,5 %. Utility ve státech s žádným programem na zvýšení energetické účinnosti vykázaly výdaje v průměru 12 dolarů na odběratele a státy v průměru snížily prodej elektrické energie o 0,4 %.

Průměrné výdaje na zákazníka. Zdroj: EIA

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.