Investice do Smart Cities rostou, letos bude globálně investováno 80 miliard dolarů

DomůElektřinaInvestice do Smart Cities rostou, letos bude globálně investováno 80 miliard dolarů

Podle španělského výzkumného centra bude letos celosvětově do projektů souvisejících s chytrými řešeními pro města investováno přes 80 mld. USD. Do tří let, tedy do roku 2021, odhadují vědci nárůst investic na 135 mld. USD za rok.

Studie IDS Research Espaňa přichází s tvrzením, že jen v letošním roce bude investováno v přepočtu více než 1,7 bilionu Kč do takzvaných smart technologií, které mají sloužit městům pro vyšší efektivitu a jejich proměnu na chytrá města.

„Chytrá města přestala být uzavřenou skupinou několika projektů a nyní se stávají vedoucí silou v oblasti investic do (nových) technologií.“

Jorge Gil, ředitel IDC Research Espaňa

Podle zprávy je několik rozdílných oblastí, do kterých budou investice směřovat. V první řadě se bude jednat o mobilitu a její efektivnost, dále bezpečnost veřejných dat a v neposlední řadě se jedná o energetiku a její infrastrukturu. Největší podíl peněz potom má být určen na dopravu, inteligentní veřejné osvětlení a monitorování životního prostředí.

USA, Evropa a Japonsko začínají využívat chytré prvky na zlepšení své dopravy, naopak Čína se soustředí na dohledové systémy. Nejvíce mají letos investovat z předpokládaného objemu 80 mld. USD Spojené státy a Čína – v obou případech se očekává investice vyšší než 22 mld. USD.