ČOI varuje před podomním prodejem elektřiny v Praze, kde je zakázán

20. prosinec 2018, 13:42
DomůElektřinaČOI varuje před podomním prodejem elektřiny v Praze, kde je zakázán

I v hlavním městě se pohybují prodejci, kteří formou podomního prodeje nabízejí změnu dodavatele elektřiny, tzv. energetičtí šmejdi. V případě, že na ně lidi narazí, měli by se obrátit na městskou policii, protože podomní prodej je v metropoli zakázaný. ČTK to dnes sdělil mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Většina firem, které se přímým prodejem zabývá, podle něj využívá nekalé praktiky.

Praha delší dobu řeší otázku různých podomních prodejců a tzv. šmejdů, kteří se zaměřují zejména na seniory s nevýhodnými nabídkami různých produktů a služeb. Město proto před zhruba třemi lety změnilo tržní řád a podomní prodej zakázalo.

Přesto se podomní prodejci stále po Praze pohybují, v poslední době často v oblasti energetiky. Kromě ČOI podobné případy registrují i na městských částech. Podle Fröhlicha je doporučení lidem, kterým na dveře podobný člověk zazvoní, jednoduché – zavolat městskou policii.

„Ochrání tím sebe i další spotřebitele,“ uvedl.

Dodal, že v rámci kontrol energií se inspekce na tyto společnosti zaměřila.

„Devět z deseti námi kontrolovaných společností, nabízejících tyto služby, tedy změnu dodavatele energie, provádějí nekalé obchodní praktiky,“ uvedl.

Je potřeba přitom rozlišovat mezi dodavateli a zprostředkovateli. Jako energetičtí šmejdi bývají označování zástupci zprostředkovatelů nabízejících změnu dodavatele, kteří navíc pro to, aby se dostali do bytu, využívají různé triky. Vydávají se například za zástupce stávajících dodavatelů.

Ilustrační foto

Dodavatelské firmy, jako je ČEZ, Centropol či E.ON, se od podobných praktik distancovaly. Podle zástupců spotřebitelských organizací by si nicméně zákazníci měli dát pozor i na triky s úpravami cen. Jak upozornil server iDnes.cz , například společnost Centropol letos nabízí tarif, kde se cena odvíjí od ceny elektřiny na burze. Pro výpočet nicméně v dopisu zákazníkům uvádí ceny za letošní rok. Pro rok 2019 se nicméně bude finální cena odvíjet od cen v příštím roce, které budou vyšší.

Dalšími pro spotřebitele nevýhodnými triky může být například automatické prodloužení smlouvy či komplikace její výpovědi. Energetický regulační úřad na jaře vydal „vzorový etický kodex obchodníka s elektřinou nebo plynem“, který je doporučením pro firmy pohybující se na energetickém trhu. Například společnost ČEZ podle něj vlastní kodex upravila.