Domů
Elektřina
Dánský provozovatel PS podpoří plány TenneT vybudovat severomořský energetický uzel
Offshore větrný park Lillgrund, Švédsko. Autor: axelivarsson
Zdroj: axelivarsson / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Dánský provozovatel PS podpoří plány TenneT vybudovat severomořský energetický uzel

Dánský provozovatel přenosové soustavy Energinet.dk má společně se společností TenneT, která zajišťuje přenos v Nizozemsku a části Německa, za 2 týdny podepsat dohodu o vybudování rozsáhlého systému obnovitelných zdrojů v oblasti Severního moře.

Projekt, který TenneT představil loni v létě, má propojit severomořské offshore větrné parky se soustavami okolních zemí.

Podle TenneTu je užší spolupráce s dánským provozovatelem přenosové soustavy důležitým krokem k naplnění této vize a dosažení klimatických cílů pro rok 2050. TenneT jedná o zapojení do projektu s jinými společnostmi, včetně dalších provozovatelů přenosových soustav.

„Tento projekt může významně přispět k dodávce zcela obnovitelné energie v severozápadní Evropě. Tennet a Energinet.dk mají rozsáhlé zkušenosti na poli onshore sítí, připojování offshore větrných zdrojů i přeshraničních propojení. Jsem rád, že se chystáme podniknout tento krok s našimi dánskými kolegy a těším se na zapojení dalších provozovatelů sítí a jiných možných partnerů.“

Mel Kroon, generální ředitel TenneT

Umělé ostrovy umožní lepší propojení přenosových soustav

Stěžejním prvkem celého projektu je výstavba jednoho, či více umělých ostrovů, tzv. Power Link Islands, které budou sloužit jako propojovací místa pro jednotlivé větrné parky a přenosové soustavy okolních zemí.

Jako vhodná lokalita pro jejich výstavbu se nabízí písčina Dogger Bank, která je příznivá nejen svou polohou, ale také nižší hloubkou moře a dobrými povětrnostními podmínkami. Umělé ostrovy by následně mohly nabídnout možnost připojení 70 až 100 GW výkonu z větrných elektráren.

Vizualizace energetického uzlu North Sea Wind Power Hub. Zdroj: energinet.dk
Vizualizace umělého ostrova energetického uzlu North Sea Wind Power Hub. Zdroj: energinet.dk

V lednu TenneT a Energinet.dk zahájily výstavbu podmořského kabelu Cobra, který přímo propojí nizozemskou a dánskou přenosovou soustavu, přičemž Tennet rovněž pracuje na podmořském vedení na dně Severního moře, které propojí Německo s Norskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se