Do provozu vstoupila rozvodna v pražském Karlíně za půl miliardy

DomůElektřinaDo provozu vstoupila rozvodna v pražském Karlíně za půl miliardy

Do trvalého provozu po ozkoušení dnes vstoupila rozvodna společnosti PRE Distribuce v pražském Karlíně. Stavba včetně vybavení a napojení do sítě vyšla na půl miliardy korun. Zástupci firmy dnes novinářům řekli, že rozvodna má zajistit dodávky proudu pro plánovanou výstavbu podél Rohanského nábřeží a po vybudování kolektoru u Hlávkova mostu i pro Holešovice a chystanou zástavbu v Bubnech.

Rozvodna Karlín stojí na pozemku mezi ulicemi Rohanské nábřeží, Kelsenova a Pobřežní, v sousedství generálního ředitelství pojišťovny Kooperativa. Stavět se začala v roce 2016.

„Po téměř roce provozu je rozvodna již zcela zapojena do sítě a významným způsobem pomohla lokalitám Karlín a Praha 1 – Těšnov,“ uvedl předseda představenstva PRE Distribuce Milan Hampl.

Dodal, že definitivní rozhodnutí o její stavbě padlo po povodních v roce 2002. I s nově otevřenou má podle něj společnost 24 rozvoden, karlínská je nejmodernější a umístěná nejvíce v centru metropole.

Radní Prahy Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že rozvodna je důležitá pro zajištění spolehlivých dodávek proudu pro bytovou zástavbu, kterou podél Rohanského nábřeží plánuje firma Sekyra Group. Hampl dodal, že po plánovaném zprovoznění nového kolektoru u Hlávkova mostu by měl provoz také ulevit nejvytíženější pražské rozvodně v Holešovicích.

Rozvodna z venku vypadá jako kancelářská budova a kanceláře se v ní také nacházejí. Podle Hampla zatím není jisté, jakým způsobem je firma využije. Mohla by do nich umístit například své call centrum.

PRE Distribuce patří do skupiny PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Majoritních 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Skupině, která má téměř 700.000 odběratelů a zaměstnává asi 1400 lidí, klesl loni meziročně zisk po zdanění o 3,1 procenta na 2,9 miliardy korun. Celkové výnosy naopak vzrostly o 5,6 procenta na 20,3 miliardy korun.