Domů
Elektřina
Do roku 2020 čeká bateriové systémy pro energetiku růst na téměř desetinásobek
Baterie v elektrárně Tušimice
Zdroj: ČEZ

Do roku 2020 čeká bateriové systémy pro energetiku růst na téměř desetinásobek

Do roku 2020 by měla stoupnout instalovaná kapacita bateriových úložišť energie pro účely energetiky na 14 GW,  a téměř tak zdesetinásobit hodnotu z roku 2015. Ceny těchto systémů by přitom měly naopak klesnout na polovinu a podpořit tak další implementaci OZE do energetické sítě. Jen v USA by v roce 2020 měly být baterie pro energetiku za v přepočtu 41 mld Kč.

Podle zjištění uvedených v nové zprávě konzultantské společnosti GlobalData by celková instalovaná kapacita celosvětových bateriových systémů měla do roku 2020 narůst z hodnoty 1,5 GW (v roce 2015) na přibližně 14 GW. To je téměř desetinásobný nárůst za období pouhých pěti let. Bateriové systémy pro skladování energie budou podle analytiků společnosti narůstat s postupným zvyšováním podílu OZE v energetickém mixu.

Prioritou je stabilita sítě

Mezi zmiňované hlavní benefity bateriových systémů patří především možnost přesouvat energii v čase z období s nízkou poptávkou do období s vysokými odběry, nebo regulace frekvence a zatížení. Tím má dojít k omezení přetěžování přenosové sítě a zlepšení řízení nákladů za udržování přenosové soustavy v chodu.

Cena bateriových technologií je v současnosti pro větší rozšíření stále neúnosná, ale zároveň také neustále klesá. Pokles ceny je spojen s postupným rozvojem technologií, průběžným vylepšováním výrobního procesu a růstem konkurence na trhu. Do roku 2020 by podle zprávy měla cena systémů poklesnout na polovinu oproti dnešní úrovni.

„Snaha o řešení klimatických změn vede jednotlivce i celé vlády k zavádění řady opatření, mezi které patří i vzrůstající podíl obnovitelných zdrojů, jako je vítr a slunce. Ovšem proměnnost těchto zdrojů je nutné složitě integrovat do elektrizační soustavy, což vytváří problémy provozovatelům sítí. Pro lepší zapojení OZE jsou proto do sítě instalovány bateriové systémy, které vyrovnávají dodávky z OZE a zvyšují spolehlivost sítě.“

Swati Gupta, analytik společnosti GlobalData zaměřený na energetiku

Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/
Bateriové úložiště. Zdroj: aesenergystorage.com

USA jako lídr trhu

Největší tržní hodnotu bateriových systémů v současnosti nabízí USA s hodnotou přes 750 milionů USD (při dnešním kurzu zhruba 18 mld Kč). Do roku 2020 by si Spojené státy měly podle zprávy udržet vedoucí pozici a navýšit tržní hodnotu na 1,7 miliard USD (41 mld Kč). Velké projekty přitom vznikají po celém světě (viz např. Evropa) a baterie se tak čím dál častěji objevují jako další z metod regulace frekvence v síti.

„Americký trh v oblasti ukládání energie byl téměř vždy zaměřen především na regulaci frekvence v síti – jinak řečeno, k vybalancování rychlých krátkodobých změn mezi výrobou a spotřebou. Trh s bateriovými systémy bude postupně narůstat s rozvojem dalších obnovitelných zdrojů v soustavě.“

Swati Gupta, analytik společnosti GlobalData zaměřený na energetiku

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se