Domů
Elektřina
Do roku 2020 čeká bateriové systémy pro energetiku růst na téměř desetinásobek

Do roku 2020 čeká bateriové systémy pro energetiku růst na téměř desetinásobek

Do roku 2020 by měla stoupnout instalovaná kapacita bateriových úložišť energie pro účely energetiky na 14 GW,  a téměř tak zdesetinásobit hodnotu z roku 2015. Ceny těchto systémů by přitom měly naopak klesnout na polovinu a podpořit tak další implementaci OZE do energetické sítě. Jen v USA by v roce 2020 měly být baterie pro energetiku za v přepočtu 41 mld Kč.

Podle zjištění uvedených v nové zprávě konzultantské společnosti GlobalData by celková instalovaná kapacita celosvětových bateriových systémů měla do roku 2020 narůst z hodnoty 1,5 GW (v roce 2015) na přibližně 14 GW. To je téměř desetinásobný nárůst za období pouhých pěti let. Bateriové systémy pro skladování energie budou podle analytiků společnosti narůstat s postupným zvyšováním podílu OZE v energetickém mixu.

Prioritou je stabilita sítě

Mezi zmiňované hlavní benefity bateriových systémů patří především možnost přesouvat energii v čase z období s nízkou poptávkou do období s vysokými odběry, nebo regulace frekvence a zatížení. Tím má dojít k omezení přetěžování přenosové sítě a zlepšení řízení nákladů za udržování přenosové soustavy v chodu.

Cena bateriových technologií je v současnosti pro větší rozšíření stále neúnosná, ale zároveň také neustále klesá. Pokles ceny je spojen s postupným rozvojem technologií, průběžným vylepšováním výrobního procesu a růstem konkurence na trhu. Do roku 2020 by podle zprávy měla cena systémů poklesnout na polovinu oproti dnešní úrovni.

„Snaha o řešení klimatických změn vede jednotlivce i celé vlády k zavádění řady opatření, mezi které patří i vzrůstající podíl obnovitelných zdrojů, jako je vítr a slunce. Ovšem proměnnost těchto zdrojů je nutné složitě integrovat do elektrizační soustavy, což vytváří problémy provozovatelům sítí. Pro lepší zapojení OZE jsou proto do sítě instalovány bateriové systémy, které vyrovnávají dodávky z OZE a zvyšují spolehlivost sítě.“

Swati Gupta, analytik společnosti GlobalData zaměřený na energetiku

Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/
Bateriové úložiště. Zdroj: aesenergystorage.com

USA jako lídr trhu

Největší tržní hodnotu bateriových systémů v současnosti nabízí USA s hodnotou přes 750 milionů USD (při dnešním kurzu zhruba 18 mld Kč). Do roku 2020 by si Spojené státy měly podle zprávy udržet vedoucí pozici a navýšit tržní hodnotu na 1,7 miliard USD (41 mld Kč). Velké projekty přitom vznikají po celém světě (viz např. Evropa) a baterie se tak čím dál častěji objevují jako další z metod regulace frekvence v síti.

„Americký trh v oblasti ukládání energie byl téměř vždy zaměřen především na regulaci frekvence v síti – jinak řečeno, k vybalancování rychlých krátkodobých změn mezi výrobou a spotřebou. Trh s bateriovými systémy bude postupně narůstat s rozvojem dalších obnovitelných zdrojů v soustavě.“

Swati Gupta, analytik společnosti GlobalData zaměřený na energetiku

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516