Jižní Austrálie chce v průběhu následujících let vybavit několik desítek tisíc domácností fotovoltaickými panely v kombinaci s bateriovým úložištěm. Minimálně 50 tisíc lokálních zdrojů s akumulací by mělo vytvořit největší virtuální elektrárnu na světě.

Trh se solárními elektrárnami zažívá v Austrálii v posledních letech boom. Jen v minulém roce bylo v celé Austrálii nainstalováno ve střešních fotovoltaikách více než 1,25 GW výkonu. Doposud se jedná o nejlepší rok pro australský trh s fotovoltaikou. Tamní stát Jižní Austrálie nyní plánuje vybavit desítky tisíc tamních domácností fotovoltaickými zdroji spolu s bateriovými systémy, které by měly vytvořit obří virtuální elektrárnu.

5kW fotovoltaické elektrárny kombinované s Powerwally 2 americké Tesly o kapacitě 13,5 kWh vláda poskytne domácnostem zdarma, jejich provoz má být financován z prodeje elektřiny. V počáteční, testovací fázi zdroji vybaví 1100 obytných budov ve veřejném vlastnictví, později má jejich počet vzrůst až na 24 tisíc. Podobné systémy vláda Jižní Austrálie hodlá posléze nabídnout všem tamním domácnostem, přičemž do čtyř let by jejich počet měl dosáhnout minimálně 50 tisíc.

„Tesla si zde buduje reputaci, protože umí věci dotáhnout. Pokud se Jižní Austrálie dokáže vypořádat s financováním a technickou stránkou věci, pak to bude stát za to, protože se naučíme mnohé o zavádění decentralizované fotovoltaiky a baterií ve velké měřítku,“ uvedl Tony Wood, ředitel pro energetický program australského think-tanku Grattan Institute.

Jižní Austrálie se v posledních letech potýká s problémem udržení spolehlivého provozu tamní soustavy. Po celostátním blackoutu nabídl pomocnou ruku státu samotný ředitel Tesly Elon Musk, který se na Twitteru zavázal vybudovat bateriové úložiště do 100 dní, jinak by za ně stát nezaplatil ani dolar.

Tesla své slovo dodržela, když na konci loňského listopadu zprovoznila největší bateriové úložiště na světě. Společnost se nyní snaží svou pozici na tamním trhu posílit i pomocí svých akumulačních systémů Powerwall 2. Podle Tesly by již v letošním roce mělo fotovoltaické elektrárny a Powerwally obdržet na 600 domácností.

„V podstatě přidáváme další elektrárnu na jihoaustralský energetický trh a každá další konkurence stlačuje dolů ceny pro každého,“ řekl k plánu vlády státu Jižní Austrálie její premiér, Jay Weatherill.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *