Domů
Elektřina
Parlamentní komise: Británie má být světovým lídrem ve skladování energie

Parlamentní komise: Británie má být světovým lídrem ve skladování energie

Británie by měla významným způsobem podporovat velkokapacitní úložiště energie, za účelem snadnějšího začlenění intermitentních obnovitelných zdrojů do soustavy. Energie z větrných a solárních elektráren by měla být dostupná pro spotřebu 24 hodin denně, jak vyplývá ze zprávy parlamentní komise zveřejněné ve čtvrtek. 

Poslední zpráva britské parlamentní komise pro energetiku a klimatické změny před svým rozpuštěním z důvodu reorganizace ministerstev se věnovala úložištím energie. Nově budou záležitosti ohledně energetiky a změny klimatu patřit do gesce ministerstva podnikání, energetiky a průmyslové strategie (Department for Business, Energy and Industrial Strategy), které vede Greg Clark.

„Úložiště energie jsou přirozenou součástí nízkoemisních energetických systémů. Jakmile postavíme dostatečné kapacity pro ukládání energie, nebudeme muset čekat, až bude svítit slunce nebo foukat vítr, abychom měli k dispozici energii z našich obnovitelných zdrojů,“ prohlásil ke čtvrteční zprávě Angus MacNeil, předseda komise pro energetiku a klimatické změny.

Zpráva komise vyzývá k tomu, aby byl přepracován systém podpor pro úložiště energie. Podle komise by měl být také kladen větší důraz na programy podporující snižování poptávky po elektřině. Tato opatření pak mají ve výsledku snížit náklady energetických společností, omezit emise skleníkových plynů a výrazně zvýšit energetickou účinnost.

Více pozornosti se má dostat i straně spotřeby

Komise ve své zprávě také kritizuje současný stav, kdy jsou vládou podporovány také zdroje spalující fosilní palivo.

Komise doporučuje vládě, aby vydala veřejný závazek k tomu, že se Velká Británie stane světovým lídrem v oblasti skladování energie. Komise také vyzývá vládu ke stanovení konkrétních cílů do roku 2020 v oblasti úložišť energie.

Podle slov předsedy komise Angus MacNeila může být díky velkým systémovým úložištím energie ušetřeno až 7 miliard liber ročně (210 mld. Kč).

Trh by také měl dostat jasný signál, že tzv. Demand Side Response (odezva strany spotřeby) je významně preferovaným nástrojem k udržování výkonové přiměřenosti Spojeného království.

Zdroj úvodní fotografie: Megan Eaves

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516