Domů
Elektřina
Drábová: Dostavba proběhne v Temelíně i Dukovanech
Dostavba JE Temelín

Drábová: Dostavba proběhne v Temelíně i Dukovanech

V nepříliš vzdálené budoucnosti dojde k dostavbě jaderné elektrárny Temelín i Dukovany, řekla na diskusi o budoucnosti jádra v ČR Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Konkrétní plán způsobu dostavby by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu představit do konce příštího roku.

Pro zajištění energetické soběstačnosti a bezpečnosti ČR, je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nezbytné zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v Dukovanech i Temelíně. Klíčová je podle něj výstavba bloku v Dukovanech a jeho spuštění do roku 2037, především z důvodu udržení kontinuálního provozu.

Drábová: V nepříliš vzdálené budoucnosti dojde k dostavbě JE Dukovany i Temelín .

Zvýšení podílu jádra v ČR

Celá Evropa včetně Česka podle Drábové hřeší na to, že ji z pohledu energetické infrastruktury zajistily předchozí generace. „Díky tomu zatím nemáme žádné vážné starosti. Otázkou je, co ale zanecháme těm, co přijdou po nás. A pokud máme něco začít dělat, tak moc možností nemáme,“ řekla Drábová.

„Nemám sice křišťálovou kouli, ale můj odhad je, že tak do deseti let uvidíme v Dukovanech a Temelíně podobné obrázky, jako jsme viděli zhruba před 20 lety při stavbě jaderné elektrárny Temelín,“ Jana Drábová, předsedkyně SÚJB.

Česká vláda v květnu schválila Aktualizovanou státní energetickou koncepci (ASEK), podle které nejpravděpodobnější vývoj české energetiky obsažený v „optimalizovaném scénáři“ půjde směrem zvyšujícího se podílu výroby v jaderných elektrárnách.

Podle Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR, který byl schválen v červnu, je nezbytné neodkladně začít s výstavbou jednoho bloku v Temelíně i v Dukovanech, s možností rozšíření o další blok v obou elektrárnách.

Zbývá dořešit financování

Plán rozvoje jaderné energetiky obsahuje tři základní varianty financování. Preferovanou variantou z pohledu státu je financování prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren, Skupinou ČEZ, případně jednou z jejích dceřiných společností.

Konkrétní způsob výstavby včetně investičního modelu dalších nutných kroků přinese studie Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Tato studie by měla být vládě ČR předložena do konce příštího roku,“ prohlásil mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Výstavba každého nového bloku by podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše měla přijít na 120 až 150 miliard korun. Připustil také, že vyhlášení tendru proběhne nejprve na stavbu nového bloku v Dukovanech.

ČEZ v dubnu loňského roku zrušil tendr na dostavbu dvou bloků v JE Temelín. Hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance současnou vládou.

Jaderné elektrárny se v roce 2014 podílely na hrubé domácí výrobě elektřiny 35 %. Tento podíl by se měl podle ASEK do budoucna zvyšovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
annonym
21. září 2015, 05:20

Paní Drábová, pokud je mi známo, Dana a ne Jana, jak má autor uvedeno v úvodu článku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se