Elektřinu pro železnici zajistí v roce 2020 po roční pauze opět ČEZ

30. leden 2019, 18:03
DomůElektřinaElektřinu pro železnici zajistí v roce 2020 po roční pauze opět ČEZ

Dodavatelem elektřiny pro trakční vedení na české železnici bude v roce 2020 po roční pauze opět skupina ČEZ, konkrétně firma ČEZ ESCO. Na webu o tom dnes informovala energetická burza PXE, kterou pro nákup elektřiny využila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). ČEZ dodává železnici elektrickou energii dlouhodobě. Pro letošní rok ho ale vystřídala společnost Amper Market, kterou loni krátce po oznámení zakázky koupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy.

PXE dnes uvedla, že do soutěže o dodávky v roce 2020 přihlásilo celkem sedm dodavatelů. Poptávaný objem v roční výši 1,344 terawatthodiny (TWh) byl podle burzy rekordní.

„SŽDC je největším odběratelem elektřiny v České republice, stejně jako největším zákazníkem ČEZ ESCO,“ řekl dnes ČTK generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17.000 lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah. PXE, která sídlí v Praze, umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Energetická burza Praha byla založena v červenci 2007. V květnu 2016 se většinovým vlastníkem PXE stala evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.

Štítky: ČEZdoprava