Koridor rychlonabíjecích stanic Berlín-Mnichov je dokončen (video)

DomůElektřinaKoridor rychlonabíjecích stanic Berlín-Mnichov je dokončen (video)

Projekt rychlonabíjecích stanic pro elektromobily na trase mezi Berlínem a Mnichovem byl dokončen. Na dálníci A9 se rozprostírá 8 rychlonabíjecích stanic, které jsou od sebe vzdáleny nejvýše 90 kilometrů.

Rychlonabíjecí stanice byly vytvořeny ve spolupráci BMW, Siemens a E.ON, jako německou vládou sponzorované demonstrativní propojení mezi Bavorskem a Saskem s názvem Elektromobilita spojuje.

Na 430 km dlouhém úseku mezi Berlínem a Mnichovem je nyní k dispozici 8 rychlonabíjecích stanic, vzdálenost mezi nimi nepřesahuje 90 km, čímž je zajištěno, že koridor může být využíván velkou většinou elektrických vozidel na současném trhu.

Koridor rychlonabíjecích stanic „Elektromobilita spojuje“ mezi Berlínem a Mnichovem

Stanice spojující Berlín a Lipsko byly dostupné veřejnosti již od května 2014. Celý koridor byl dokončen nyní se zprovozněním poslední stanice v Desavě (Dessau). V souladu se směrnicí EU o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva je každá ze stanic dostupná skrze přípojku stejnosměrného nabíjení dle normy CCS (maximální výkon 50kW) a přípojku střídavého nabíjení normy IEC (maximální výkon 22kW).

Přístup ke stanicím je možný skrze SMS platební systém, tj. nabíjecí stanice mohou být používány jakýmkoliv mobilním telefonem, který je aktivován pro německé platební služby.

Cena stejnosměrného nabíjení činí 3 euro (81 korun) za 10 minut, střídavé nabíjení stojí 2 euro (54 korun) za 30 minut. Například BMW i3 s dojezdem okolo 160 km je v demonstrativním videu (níže) nabito do 30 minut.

Jedna z rychlonabíjecích stanic na dálnici A9 mezi Berlínem a Mnichovem.

Německý program demonstrativních projektů elektromobilty

V roce 2011 se německá vláda rozhodla podniknout kroky na podporu elektromobility a implementovat je skrze propagační program s názvem „Ukázka elektrické mobility“.

Ve vybraných regionech jsou integrovány technologie demonstrativních a pilotních projektů, jež jsou vytvářeny v úzké spolupráci mezi průmyslem, vědou, vládou a v rámci kterých jsou testovány inovativní technologie elektrické mobility.

Propojení Bavorska a Saska bylo vybráno německou vládou v roce 2012 jako jeden z demonstrativních projektů na základě doporučení nezávislé odborné poroty. Seznam projektů je následující:

  • Living Lab BWe mobil (Baden-Württemberg)
  • Mezinárodní ukázka elektrické mobility (Berlín-Brandenburg)
  • Naše „koňská síla“ se stává elektrickou (Dolní Sasko)
  • Elektromobility spojuje (Bavorsko-Sasko)