Stát chystá investiční podporu ekologických automobilů a elektromobilů

DomůElektřinaStát chystá investiční podporu ekologických automobilů a elektromobilů

Stát přispěje na koupi automobilů s pohonem na CNG, hybridů a elektromobilů. Výše podpory se projednává, u elektromobilů by se mohlo jednat o částku až 80 tisíc korun.

O přesných podmínkách podpory v současností jednají ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr životního prostředí Richard Brabec. Tento týden již zamítli variantu jednotné investiční podpory pro veškeré automobily s ekologickým pohonem ve výši 40 tisíc korun.

Ministři se shodli na tom, že příspěvek pro elektromobily by měl být ve srovnání s automobily na stlačený zemní plyn (CNG) výrazně vyšší. Elektromobily jsou z pohledu vypouštěných emisí šetrnější k životnímu prostředí, na druhou stranu mají vyšší pořizovací náklady než automobily na CNG.

„Zemní plyn není obnovitelný zdroj, je jen relativně nízkoemisní. Chtěl bych urychlit hlavně rozvoj elektromobility, jemuž dnes brání psychologické, a ještě více finanční bariéry. Musí to být cenově zajímavé, aby to nebyla jen snobská záležitost. Jsem přesvědčen, že s poklesem ceny, kvalitnějšími bateriemi a rozvojem dobíjecích stanic se to zásadně urychlí.“
ministr životního prostředí Richard Brabec

Poněkud nešťastnou se zdá být podmínka ekologické likvidace starého vozu, která mimo jiné vylučuje například zakoupení elektromobilu jako doplňkového vozidla do města. Pochopitelné je naopak omezení maximální ceny, jež má zabránit podpoře nákupu luxusních vozů, mezí které se řadí například automobily Tesla.

„Podporován bude nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu. Také stanovíme maximální cenu vozidla pořízeného s pomocí dotace, abychom nepodporovali luxusní vozy.“
Richard Brabec

Podpora koupě ekologického automobilu by měla být spuštěna v polovině příštího roku, nárok na dotaci by měli mít kromě domácností také živnostníci a malé firmy s méně než 50 zaměstnanci, v tomto případě ovšem stát přispěje pouze na auta s pohonem na CNG.

Ke značnějšímu rozšíření ekologické dopravy v ČR chybí další formy podpory známé ze zahraničí, například bezplatné parkování, bezplatné využívaní placených silničních úseků nebo daňové úlevy.