Tesla plánuje šestidenní odstávku výrobní linky kvůli úpravám

DomůElektromobilitaTesla plánuje šestidenní odstávku výrobní linky kvůli úpravám

Americká automobilka Tesla zastaví produkci vozidel ve své kalifornské továrně na dobu 6 dní. Tato odstávka je plánována na konec května a jejím účelem je úprava výrobní linky pro verzi sedan Modelu 3. Po zavedení nepřetržitého provozu se jedná o další krok k plnění závazků vůči zákazníkům.

Tesla již v nedávné době informovala o 10denní dočasné odstávce výrobních linek v Kalifornii. Důvodem této odstávky mělo být právě řešení problémů na lince, které zpožďovaly produkci sedanu Modelu 3, což je pro Teslu z hlediska dlouhodobé profitability klíčový model.

Dva zdroje potvrzují, že k této odstávce na lince v kalifornském Fremontu má dojít mezí 26. a 31. květnem.

Tesla poslední dobou bojovala s hledáním úzkých hrdel na výrobní lince při montáži Modelu 3. Rychlost výroby měla totiž negativní vliv na plnění výrobního plánu. Sám Elon Musk se nechal slyšet, že hlavním a pro něj nečekaným problémem byla přílišná důvěra v automatizaci a využívání výrobních robotů. Ti, jak se ukázalo, nejsou schopni plně nahradit lidi na lince.

Elon Musk v tomto týdnu svým zaměstnancům vzkázal, že počet vyrobených Modelů 3 v tomto týdnu pravděpodobně dosáhne 500 kusů denně, tedy až 3500 vozů za týden. Zaměstnanci byli rovněž vyzvání k tomu, aby jej kontaktovali v případě, že by sami našli nějaké úzké hrdlo.

Zdaleka se nejedná o první odstávku

Společnost pozastavila výrobu ve Fremontu již v minulém měsíci. Jedna z odstávek připadla rovněž na únor. Dubnová a květnová odstávka budou v součtu představovat 10 dní, po které bude výroba stát.

Elon Musk řekl, že odstávky jsou záměrné a jejich účelem je právě implementace různých vylepšení, která mají pomoci k dosažení vytyčeného cíle výroby 6000 kusů týdně. Na konci minulého měsíce Tesla produkovala pouhou třetinu vozů.

Prvním krokem k dosažení cílů bylo zavedení třísměnného provozu pro maximalizaci výrobní kapacity. Týmy pracující na montáži karoserií pracují na dvě 12hodinové směny denně.