Domů
Elektřina
ENTSO-E: Incident z 8. ledna neohrozil bezpečnost provozu. Dodávky byly přerušeny pouze pro malou část odběratelů
Dispečink ČEPS, Bohdalec. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

ENTSO-E: Incident z 8. ledna neohrozil bezpečnost provozu. Dodávky byly přerušeny pouze pro malou část odběratelů

V pátek 8. ledna 2021 byla synchronní oblast kontinentální Evropy rozdělena na zhruba hodinu na dvě oddělené oblasti kvůli výpadkům několika prvků přenosové sítě ve velmi krátké době. Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) k tomuto incidentu v pátek vydalo zprávu detailněji popisující události, které v soustavě nastaly.

Mapa synchronní zóny kontinentální Evropy zobrazující dvě oddělené oblasti během události 8. ledna 2021. Zdroj: ENTSO-E

Přibližně ve 14:05 SEČ se ve z hlediska výkonové bilance deficitní severozápadní oblasti kontinentální Evropy frekvence nejprve během přibližně 15 sekund snížila na hodnotu 49,74 Hz, během následujících cca 15 sekund se frekvence následně ustálila na hodnotě přibližně 49,84 Hz. V přebytkové jihovýchodní oblasti se frekvence současně nejprve zvýšila na hodnotu až 50,6 Hz, než se ustálila na hodnotě mezi 50,2 Hz a 50,3 Hz.

Frekvence v synchronní zóně kontinentální Evropy během události 8. ledna 2021. Zdroj: ENTSO-E

Kvůli podfrekvenci, a tudíž nedostatku výkonu v severozápadní oblasti byla za účelem snížení odchylky frekvence odpojena tzv. přerušitelná zatížení ve Francii a Itálii s celkovým odběrem okolo 1,7 GW. Jedná se o velké zákazníky, kteří jsou smluvně zavázáni k odpojení od přenosové soustavy, pokud frekvence klesne pod určitou hranici.

Kromě toho byla ze Severské synchronní zóny a synchronních zóny Velké Británie automaticky aktivována dodávka výkonu ve výši 420 MW, resp. 60 MW. Tato protiopatření zajistila, že již ve 14:09 SEČ byla v severozápadní oblasti frekvenční odchylka od nominální hodnoty frekvence 50 Hz omezena na zhruba 0,1 Hz.

Kvůli vysoké nadfrekvenci v jihovýchodní oblasti byla aktivována automatická a manuální protiopatření (tj. snížení výkonu výrobních jednotek) za účelem stabilizace frekvence. Frekvenční odchylka v jihovýchodní oblasti byla stabilizována na +0,1 Hz od jmenovité frekvence 50 Hz v 15:05 SEČ, tedy zhruba po hodině od oddělení obou oblastí.

Normální provoz obnoven po zhruba hodině od výpadku

Automatické systémy a koordinovaná opatření přijatá provozovateli přenosových soustav v kontinentální Evropě zajistily, že normální provoz byl rychle obnoven.

„Důležitý příspěvek ke stabilizaci situace poskytli zejména vybraní průmysloví zákazníci ve Francii a v Itálii, kteří na základě smluvního vztahu s tamními provozovateli přenosových soustav a za finanční kompenzaci automaticky snížili svoji spotřebu v závislosti na poklesu frekvence,“ uvedl pro idnes ředitel sekce Dispečerské řízení ve společnosti ČEPS, Miroslav Šula.

Aby se obě oblasti co nejrychleji znovu spojily, byly následné kroky koordinovány mezi provozovateli přenosových soustav. Přerušitelná zatížení proto mohla být znovu připojena ve 14:47 SEČ v Itálii a ve 14:48 SEČ ve Francii. V 15:08 SEČ byly obě oblasti opět spojeny do jedné synchronní oblasti.

Jako důsledek rozpadu synchronní zóny došlo k přerušení dodávky pro malou část spotřebitelů v obou oddělených částech soustavy. V severovýchodní oblasti byla přerušena dodávka pro spotřebitele s odběrem cca 70 MW, v jihovýchodní oblasti potom 163 MW.

„Díky dobře nastaveným automatickým systémům a rychlé reakci evropských provozovatelů přenosových soustav nebyla ohrožena bezpečnost provozu a dodávek elektřiny nikde v Evropě. Omezení odběru se dotklo pouze velmi malého počtu zákazníků, celkově asi 250 MW v celé kontinentální Evropě,“ dodal Šula.

Vzhledem k vysoké odolnosti propojené sítě a rychlé odezvě evropských provozovatelů přenosových soustav nebyla ohrožena bezpečnost provozu a dodávky elektřiny, uvádí zpráva ENTSO-E.

Důvod události je stále předmětem vyšetřování

V souladu s ustanoveními rámcového pokynu pro provoz elektroenergetických přenosových soustav probíhá podrobné vyšetřování události. To zahrnuje komplexní analýzu velkého počtu real-time záznamů z ochranných zařízení a dalších prvků. ENTSO-E zveřejní výsledky tohoto šetření, jakmile bude analýza dokončena.

Úvodní fotografie: Dispečink ČEPS, Bohdalec. Zdroj: ČEPS

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
energetik
19. leden 2021, 13:05

"V severovýchodní oblasti byly odpojeni spotřebitelé s odběrem cca 70 MW, v jihovýchodní oblasti potom 163 MW."

Takže na jihovýchodě měli nadfrekvenci a místo snížení výkonu zdrojů odpojili spotřebitele? To je nějaká chyba v překladu?

David Vobořil
19. leden 2021, 13:45

Díky za komentář.

V tomto případě šlo o přerušení dodávky vlivem poruchy. Jak jsme psali v našem předchozím článku (https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/evropska-soustava-patek-tesne-unikla-blackoutu-jednalo-se-nejzavaznejsi-incident-za-poslednich-14-let) došlo v některých oblastech Rumunska k výpadku dodávek elektřiny až na 1,5 hodiny (Zdroj:https://www.rfi.ro/social-129284-pana-de-curent-aproape-toata-transilvania-transelectrica-au-fost-probleme-si-alte-tari).

V článku bylo přeformulováno, aby byl výklad jednoznačný.

PetrV
19. leden 2021, 14:05

Proč ale vzniklo jako prvotní impuls přepětí v rumunské přenosové síti a odpojení ochran?

Nastartovaly rychlé paroplynové zdroje kvůli nedostatku ee v rakousku?

Rakousko by se mělo smradit doma a nenakupovat jadernou, plynovou a uhelnou energii kde se dá, zvlášť když ty paroplynky skrytě vlastní. Zelení pokrytci a zloději.

Zajímavější bylo odpojení ve Skotsku. Přepětí? Moc vrtulilo?

A kompenzace francouzům a italům za rychlé odpojení zdrojů.

Zelený komunismus přináší své ovoce.

energetik
19. leden 2021, 14:21

Přepětí nikde nevidím. Kde jste na to přišel?

PetrV
19. leden 2021, 16:24

Protože blábol místního pisálka.

Zelení soudruzi, koukněte na originál článek obrázek 2.

Doufám že grafy umíte číst, když neumíte přeložit správně článek.

A tato sebranka chce pro své tlusté zelené pupky řídit energetiku Evropy. Ufff....

energetik
19. leden 2021, 16:40

Na originál článku od ENTSO-E je na obrázku č. 2 frekvence, ne napětí.

Figure 2 - Frequency in Continental Europe during the event on 8 January 2021

a je stejný jako v tomto článku.

PetrV
19. leden 2021, 19:46

Dobře, zvýšení frekvence alias zvýšení napětí. Zvýšení frekvence je jen důsledek přepětí.

Šapito?

energetik
19. leden 2021, 20:01

To je nesmysl, napětí v tom nehraje roli.

Evidentně tomu vůbec nerozumíte a ani nechce rozumět.

Takže kdyby jste tu hloupě netrollil a raději si něco nastudoval nebo se nechal poučit, tak by jste udělal daleko lépe a to jen pro sebe.

Bizon
19. leden 2021, 20:41

Nekecají, napětí se řídí do značné míry nezávisle, je to až sekundární regulace. Podpětí v celé síti by nastalo až při daleko větším průseru. Frekvence je zákadní signál, jednoznačně vypovídající o poměru výroby a spotřeby.

Bavili jsme se o tom teď několikrát, šlo by udělat aby frekvence zůstala a pokleslo napětí, ale to by vyžadovalo uplně jiný model řízení celé soustavy.

Obchodník
20. leden 2021, 07:57

Pro energetika- rád se nechám poučit, ale co si pamatuji, tak se změnou frekvence se mění i efektivní hodnota napětí, to už neplatí?

energetik
20. leden 2021, 09:42

Obchodník

To ano, ale změna napětí není příčina změny frekvence v síti ale je to důsledek změny frekvence. Navíc tento vliv frekvence na napětí v porovnání s napěťovými tolerancemi a běžnému kolísání napětí v síti je tak malý že vypnutím nebo zapnutím spotřebiče vyvoláte větší změnu napětí než jakou dokáže mít vliv změna frekvence o 0,25Hz.

Efektivní hodnota napětí se také mění i změnou tvaru periodického signálu.

Také se změnou frekvence se mění i výkon transformátorů a spotřebičů, ovšem v rozsahu 0,25Hz to snad není ani měřitelné.

Bizon
20. leden 2021, 10:06

Napětí je u klasických alternátorů řízené excitací pole rotoru, regulace může přitlačit na excitaci a udržet tak napětí i když výroba výkonově nezvládá a frekvence klesá. Kdyby to nebylo řízené tak klesá frekvence i napětí.

Jan
19. leden 2021, 13:18

Za vším hledejme byznys!

Při každé změně, kterou prosazuje průmysl, jde především o obchod. Randy Hayes, prezident společnosti Rainforest Action Network: „Energetický přechod je poháněn byznysem. To nejsou dobrodinci, kteří chtějí co nejlépe vyřešit problémy. Podnikatelé z větrné nebo solární branže chtějí vydělávat peníze, vybudovat ziskové podnikání. To nezachrání ani planetu, ani lidstvo.“

PetrV
19. leden 2021, 14:07

Já jako spotřebitel chci tyto komunisty odpojit od přenosové sítě, ať nesosají greendealové dotace a nabízejí ee za ceny. Přece někdy ji nutí zadarmo. Tak přece si ji snad někdo koupí...:-)

Milan Vaněček
19. leden 2021, 16:21

Jane, uhodil jste hřebík na hlavičku. Budovatelé FVE a VtE vydělávají, ti co je staví v současnosti především pomocí PPA (power purchase agreement),

nabízejí bezkonkurenčně levné ceny čisté elektřiny a mají dlouhodobé smlouvy. Takže banky je financují, všichni (banky i investoři) vydělávají, spotřebitelé těží z toho, že většinou je velký přebytek výroby elekřiny což snižuje cenu.

Kdežto elektřina z nového jádra je v EU extrémně drahá, investice ztrátové, jen stát si může dovolit je dotovat či nařídit spotřebitelům zákonem, aby je dotovali.

Že je to tak, pane Seeehirte?

To je realita současné energetiky. Regulaci výroby se učíme řešit za pochodu, když vypadnou některé francouzské jaderky a ochladí se, tak jsou hned problémy a frantíci musí vypínat...., nové JE doma i ve Finsku stavět nedovedou ....

Juan
19. leden 2021, 13:31

"ENTSO-E: Incident z 8. ledna neohrozil bezpečnost provozu. Dodávky byly přerušeny pouze pro malou část odběratelů"

Kulový s přehazvačkou!

https://www.heise.de/tp/features/Europa-ist-am-Blackout-vorbeigeschrammt-5028090.html

Seehirt
19. leden 2021, 13:39

Jeden malý obrázek řekne víc než tisíc slov, že ano pane Vaněčku a Veselý?

https://www.heise.de/tp/features/Europa-ist-am-Blackout-vorbeigeschrammt-5028090.html

Ivan Novák
19. leden 2021, 14:42

Obrázek je působivý, což o to. Ale text článku k tomu obrázku je ještě horší, typický pro nový krásný svět: chci nevím co, ale koukejte mi to dát (a skoroblackout byl kvůli zpoždění EPR a Fessenheim byl tak nebezpečný šrot, že to i Macron hned poznal)!

Jirka Trn
19. leden 2021, 17:34

Ti dva mají v palicích translátor, takže si ten obrázek přeloží jako důkaz světlé budoucnosti OZE a varování před JE.

T
19. leden 2021, 15:32

Otazka ,kdy se to potentuje uplne!!!Jeste ,ze nemame WC na elektrinu.Horsi, az nekdo uvizne v metru,ci ve vytahu, tak nedobehne ani nahodou...

PetrV
20. leden 2021, 03:45

Tady čtěte, češi zachránili evropu před blackoutem. Jsme jediná země, co má ještě dostatečný výkon točivých zdrojů

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/blackout-cesko-energie-rakousko-jadro-uhli-8-ledna.A210119_125527_eko-zahranicni_vov

Zrušit komunistický zlodějský greendeal.

Evropo, budíček, jinak budeš banánový svaz.

A to ještě nepřišlo ochlazení z důvodu sopečné činnosti.

energetik
25. leden 2021, 22:41

Energetické společnosti v čele se Severní energetickou se pokusily zneužít krizové situace v evropské energetické síti, aby prosazovaly zájmy uhlobaronů na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů. Jejich snahu vyvrací ČEPS i energetičtí experti.

„Jaderné elektrárny bezpochyby pomohly, ale nezachránily to. Na náhlý pokles frekvence se musí reagovat okamžitě, a na to jsou jaderné zdroje příliš pomalé,“

Navíc jaderný gigant Francie má v současnosti v odstávce dvanáct z šestapadesáti jaderných zdrojů, které neprošly kvůli koronaviru jarní údržbou. Příspěvek jaderné energie ke stabilizaci sítě byl v onen krizový den tedy minimální, navzdory nafukování jejich role českými podporovateli jaderné energie.

Není to poprvé, kdy uhelná firma Severní Energetická v zájmu zachování vlastního byznysu mystifikovala veřejnost strašením z výpadků elektřiny. V létě roku 2019 se zástupci firmy chlubili, že jejich elektrárny Chvaletice odvrátila hrozbu blackoutu na Pardubicku. Už tehdy tvrzení Severní Energetické musel vyvracet ČEPS.

Na vytváření představy, že bez uhelných elektráren nebude možné zajistit stabilitu sítě, se v českých médiích nejvíce podílel zástupce ředitele Severní energetické Pavel Farkač. O něm jsme v Deníku Referendum psali v souvislosti s jeho střetem zájmů, kdy byl za Ústecký kraj nominovaný do jedné z pracovních skupin Uhelné komise. Ta měla rozhodovat o útlumu uhlí, na jehož těžbě a spalování je právě Farkačův zaměstnavatel závislý.

Označení energetický analytik, které v současné diskuzi Pavlu Farkačovi přiřkla některé média v čele s Idnesem, je falešné. Ve skutečnosti totiž dlouhodobě zastupuje zájmy Pavla Tykače a Jana Dienstla a je to lobbista sloužící firmě Sev.en. Do jeho náplně práce tak patří i manipulování veřejnosti, jako právě v případě smyšlených příčin novoroční hrozby evropského blackoutu.

PetrV
20. leden 2021, 03:49

Zrušit komunistické ziskovky jako hnutí duha apod at si dělají bordel v rakousku a u helmutů.

energetik
25. leden 2021, 22:37

Energetické společnosti v čele se Severní energetickou se pokusily zneužít krizové situace v evropské energetické síti, aby prosazovaly zájmy uhlobaronů na úkor rozvoje obnovitelných zdrojů. Jejich snahu vyvrací ČEPS i energetičtí experti.

https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se