Domů
Úřady a instituce
ERÚ a ČFA budou společně hledat možnosti snížení zátěže pro malé solární výrobce

ERÚ a ČFA budou společně hledat možnosti snížení zátěže pro malé solární výrobce

Nalézt možnosti jak snížit administrativní a finanční zátěž pro výrobce z fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do 10 kW je úkolem nové dílčí pracovní skupiny, na jejímž zřízení se dohodli zástupci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a České fotovoltaické asociace (ČFA).

Informuje o tom tisková zpráva zvěřejněná na webu ČFA.

„Po novele energetického zákona a zákona o obnovitelných zdrojích energie došlo k situaci, kdy na jedné straně majitelé solárních elektráren do 10 kW nemusejí mít licenci a tím se jim snižuje administrativní zátěž a zmenšují se překážky v instalaci těchto zařízení, ale na straně druhé musejí nově platit daň z elektřiny i za energii vyrobenou pro vlastní spotřebu, což rozhodně rozvoji obnovitelných zdrojů nepomáhá. O spolupráci jsme se bavili i v souvislosti s přípravou nové tarifní struktury od roku 2017,“ komentovala zřízení pracovní skupiny předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Vznik skupiny přivítali také zástupci ČFA. „Dlouhodobě se shodujeme v tom, že je potřeba najít takové modely podpory majitelů malých solárních výroben, které nebudou mít dopad do cen a které nebudou vázány na přímou finanční podporu. Doufáme, že spolupráce bude stejně úspěšná jako při prosazování možnosti vyrábět na střeše elektřinu ze slunce bez nutnosti mít licenci, a tímto krokem vytvoříme spravedlivější podmínky k naplňování dílčích cílů aktualizace Státní energetické koncepce,“ říká výkonný ředitel ČFA Petr Maule.

Novela energetického zákona, která kromě zrušení povinnosti mít licenci na solární elektrárny do 10 kW (pokud bude sloužit ke krytí vlastní spotřeby) zavádí například nový způsob financování podpory OZE, kdy poplatky nebudou vázány na množství odebrané elektřiny, ale na velikost rezervovaného příkonu (hladina VN) nebo na jmenovitou proudovou hodnotu jističe (hladina NN), bude účinná od 1. ledna 2016.

 

Zdroj úvodní fotografie: Milan Vaniš

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.