ERÚ vydal cenové rozhodnutí pro podporované zdroje, s růstem cen elektřiny snižuje zelené bonusy
Takzvané zelené zdroje energie dostanou i příští rok finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort dnes oznámil ČTK, že úřad vydal příslušné cenové rozhodnutí. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje nárok v roce 2019, není v nařízení stanoveno, záleží na objemu výroby. Vláda nedávno rozhodla, že stát by měl pro příští rok opět přispět dotací 26,2 miliardy korun. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé.
Úřad sdělil, že na podporu budou mít nárok všechny podporované zdroje, které mají schválení od Evropské komise. Drtivá většina podporovaných zdrojů v Česku takzvanou notifikaci EU má. Obnovitelné zdroje energie spuštěné mezi roky 2006 až 2012, které tvoří převážnou část podporovaných zdrojů v ČR, ji dostaly předloni v listopadu.
ERÚ dnes uvedl, že notifikace chybí pouze druhotným zdrojům energie uvedeným do provozu po začátku roku 2013. Kvůli chybějícímu souhlasu Bruselu odmítal úřad pod vedením tehdejší předsedkyně Aleny Vitáskové v letech 2015 a 2016 podporu řadu měsíců vypsat.
Zásadním rozdílem proti cenovému rozhodnutí platnému pro letošek je podle ERÚ poměrně výrazný pokles takzvaných zelených bonusů. Zelený bonus může výrobce elektřiny z podporovaných zdrojů získat za to, že elektřinu získanou z těchto zdrojů využívá pro svou osobní spotřebu a případné přebytky odevzdává do sítě.
„Jednoduše lze snížení zelených bonusů interpretovat tak, že při rostoucích cenách silové elektřiny je i výrobce elektřiny schopen prodat svou vyrobenou elektřinu za vyšší cenu. Díky tomu je možné přenést náklady spojené s podporou podporovaných zdrojů energie (POZE) do tržních podmínek a nezatěžovat natolik spotřebitele a státní rozpočet. Výsledkem jsou tak vyšší tržní výnosy a tím pádem nižší zelené bonusy,“ uvedl dnes ředitel odboru POZE energetického úřadu Kristián Titka.
Do zelených bonusů se rostoucí ceny takzvané silové elektřiny podle ERÚ v následujícím roce promítnou snížením o téměř 400 korun za megawatthodinu v závislosti na druhu zdroje. Silová složka je neregulovanou částí ceny elektřiny, kterou určují sami dodavatelé na základě velkoobchodních cen na burzách.
Podporu takzvaným zeleným zdrojům vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních čtyřech letech. Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno téměř 300 miliard korun.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se