Evropská aliance chce od roku 2020 vyrábět baterie nové generace

12. září 2018, 18:21
DomůElektřinaEvropská aliance chce od roku 2020 vyrábět baterie nové generace

Aliance evropských firem pro výzkum, vývoj a výrobu nové generace lithium-iontových baterií počítá se zahájením jejich hromadné výroby na počátku roku 2020. Oznámil to dnes francouzský výrobce baterií Saft, který je součástí energetické skupiny Total. Dalšími členy aliance jsou firmy Siemens, Solvay a Manz.

Evropská komise (EK) loni v říjnu vyzvala představitele odvětví, aby vytvořili konsorcium, které by unie finančně podpořila a které by ve vývoji baterií dostihlo Spojené státy a Asii. Letos v únoru pak zmíněné firmy vytvořily alianci zaměřenou na vývoj nové generace lithium-iontové a polovodičové technologie a zavázaly se ke spolupráci v příštích sedmi letech.

Ilustrační foto

Hromadnou výrobu lithium-iontových baterií třetí generace chtějí firmy zahájit v první polovině roku 2020, řekl agentuře Reuters provozní ředitel Saftu Jean-Baptiste Pernot. O dva roky později je mají následovat modernější baterie takzvané generace 3B, polovodičové baterie jsou plánovány na rok 2024. Do výzkumu a vývoje chce Saft investovat 200 až 300 milionů eur (5,1 až 7,7 miliardy Kč).

Většina elektrických vozidel v současné době používá tekuté elektrolytové lithium-iontové baterie. Aliance chce pokrývat poptávku na trhu elektromobilů i zařízení pro skladování energie v železničním, námořním, leteckém a dalších sektorech.