Domů
Elektřina
Evropská aliance chce od roku 2020 vyrábět baterie nové generace
Bateriový systém využívaný ve vozidlech BMW i3.
Bateriový systém využívaný ve vozidlech BMW i3. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lithium-Ion_Battery_for_BMW_i3_-_Battery_Pack.JPG

Evropská aliance chce od roku 2020 vyrábět baterie nové generace

Elektřina
2 komentáře
12. září 2018, 18:21
ČTK

Aliance evropských firem pro výzkum, vývoj a výrobu nové generace lithium-iontových baterií počítá se zahájením jejich hromadné výroby na počátku roku 2020. Oznámil to dnes francouzský výrobce baterií Saft, který je součástí energetické skupiny Total. Dalšími členy aliance jsou firmy Siemens, Solvay a Manz.

Evropská komise (EK) loni v říjnu vyzvala představitele odvětví, aby vytvořili konsorcium, které by unie finančně podpořila a které by ve vývoji baterií dostihlo Spojené státy a Asii. Letos v únoru pak zmíněné firmy vytvořily alianci zaměřenou na vývoj nové generace lithium-iontové a polovodičové technologie a zavázaly se ke spolupráci v příštích sedmi letech.

Bateriové úložiště
Ilustrační foto

Hromadnou výrobu lithium-iontových baterií třetí generace chtějí firmy zahájit v první polovině roku 2020, řekl agentuře Reuters provozní ředitel Saftu Jean-Baptiste Pernot. O dva roky později je mají následovat modernější baterie takzvané generace 3B, polovodičové baterie jsou plánovány na rok 2024. Do výzkumu a vývoje chce Saft investovat 200 až 300 milionů eur (5,1 až 7,7 miliardy Kč).

Většina elektrických vozidel v současné době používá tekuté elektrolytové lithium-iontové baterie. Aliance chce pokrývat poptávku na trhu elektromobilů i zařízení pro skladování energie v železničním, námořním, leteckém a dalších sektorech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
12. září 2018, 19:20

Tak konečně bohaté firmy z Francie a Německa založili silnou alianci, která se nebude bát pumpnout s podporou Bruselu daňové poplatníky EU o miliardové dotace na něco, co už se dávno tržně vyrábí v programově pomluvané či ignorované východní části EU v Polsku a Maďarsku :)

Milan Vaněček
13. září 2018, 09:35

Přečtěte si z Monitoringu o firmě Sonnen a Australii. "Už je to tady" v Australii kde mají nejvýhodnější podmínky, s poklesem ceny na polovinu se to rozšíří ještě více po světě, s dalším poklesem na jednu čtvrtinu (a to bude určitě před rokem 2035) to už zvítězí všude.

Tož tak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se