Domů
Elektřina
Evropské přenosové a distribuční sítě musí více spolupracovat, tvrdí provozovatelé

Evropské přenosové a distribuční sítě musí více spolupracovat, tvrdí provozovatelé

Ve společném reportu se pět evropských asociací sdružujících provozovatele přenosových a distribučních soustav zaměřilo na problematiku výměny dat mezi jednotlivými subjekty na trhu s elektrickou energií. Současný vývoj energetického sektoru si podle nich vyžádá zásadní změny v legislativě a managementu soustav.

S rostoucím podílem intermitentních a decentralizovaných zdrojů je evropská elektroenergetická soustava provozována stále blíže svým limitům, varují ve své zprávě asociace CEDEC, EDSO, EURELECTRIC a GEODE, and ENTSO-E.

Nárůst zaznamenává i podíl decentralizované výroby a množství flexibilních zákazníků, což může mít pozitivní vliv na bezpečnost provozu sítí. Tyto změny si nicméně žádají zásadní přepracování systému výměny dat mezi provozovateli přenosových a distribučních soustav.

Rostoucí podíl OZE si žádá zásadní změny

Do roku 2020 by podle reportu mohl podíl obnovitelných zdrojů (zejména intermitentních) na výrobě elektrické energie dosáhnout 36 %, přičemž velkou část budou tvořit zdroje decentralizované. V roce 2030 by poté tento podíl mohl vzrůst až na 46 %.

Klíčovým nástrojem je standardizace systémů pro výměnu dat, která by měla proběhnout nejprve na národní, a dále na celounijní úrovni. Provozovatelé přenosových soustav by rovněž měli získat přístup k datům o zákaznících připojených k distribuční síti, pokud mohou nabídnout svou flexibilitu ve formě podpůrných služeb (ať už na straně výroby či spotřeby).

Zdroj úvodní fotografie: Chris Hunkeler

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátnění ČEZ? Samotný právní statut jedné firmy ceny elektřiny výrazně neovlivní, míní analytik Gavor
28. červen 2022, 23:10
Dividendové žně v ČEZ pokračují. Energetická skupina pošle akcionářům 26 miliard
28. červen 2022, 22:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se