Domů
Elektřina
FERC: Větrné a solární elektrárny nezhoršují stabilitu americké sítě
Zdroj: unsplash.com

FERC: Větrné a solární elektrárny nezhoršují stabilitu americké sítě

Podle Americké Federální energetické regulační komise nepředstavují intermitentní obnovitelné zdroje žádné riziko pro tamní přenosovou soustavu. Komise to uvedla ve svém vyjádření, které bylo reakcí na akci prezidenta Trumpa, jenž zadal studii s cílem prozkoumat dopad OZE (zvláště větrných a solárních výroben) na kvalitu sítě.

Členka Federální energetické regulační komise (FERC) Colette Honorable uvedla na konferenci, že obnovitelné zdroje mají jiné výrobní charakteristiky než base-load, který je tvořen výrobními křivkami uhlí a jádra. Zároveň podotkla, že je nutné tyto rozdíly překonat. Honorable zdůraznila, že loňská rekordní výroba energie z OZE neměla dopad na spolehlivost dodané elektřiny pomocí přenosové sítě.

„Nevidím žádné problémy ohledně spolehlivosti přenosu a říkám, zapojte více OZE.“ Colette Honorable, členka FERC.

Prezident Trump zahájil se svým příchodem do prezidentského úřadu program, jehož cílem je obrátit kurz v oblasti OZE, než jak ho nastavil jeho předchůdce Obama. Za posledních 12 měsíců se ovšem daří OZE více než kdy předtím. Během února několikrát krátce větrné elektrárny dodávaly více než 50 % elektřiny ve 14 státech USA a během února větrné a solární zdroje vyrobily, poprvé v historii USA, více než 10 % celkově vyrobené elektřiny.

Cílem je dosažení vyváženého energetického mixu

Studie zadaná Trumpem by měla být hotova během července. Bude vypracována Energetickým úřadem a měla by kriticky zhodnotit roli OZE ohledně uzavírání uhelných a jaderných zdrojů a zjistit, jak ztráta těchto zdrojů ovlivnila stabilitu sítě.

Americký ministr energetiky uvádí, že při zavírání konvenčních zdrojů hrají důležitou roli zejména plynový boom a rozvoj OZE. Dále uvedl, že jeho úřad pracuje na studii vyváženého energetického mixu, který bude ekonomicky výhodný a zajistí stabilitu přenosové sítě.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Spotřebiče klientů budeme řídit podle aktuální ceny elektřiny i jejího dostatku v síti, říká šéf Nano Green
22. září 2022, 18:00
Ekonom ČEZ: Zimu bychom měli s plynem zvládnout, postupně se otevřou nové zdroje
22. září 2022, 10:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
28. červen 2017, 16:40

Když normálně dodávají 10% a někdy už překračují 50%, tak to je právě hranice kdy začnou brzo viditelně škodit a stabilitu v sítích poškozovat.

Takže Trump přišel akorát, aby začal rušit tržní prostředí poškozující nákladné dotace OZE, přičemž co nejrychleji tam kde jsou příliš drahé nebo už by překračovali časteji nějaké větší procenta nad 30-50%.

C
28. červen 2017, 17:37

Záleží také na tom jak máte nastavená pravidla výkupu a regulace, jestli tam máte momenty s velmi nízkou cenou elektřiny, jestli se tma vyskytují elektrické kotelny a podobně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se