Domů
Společnosti ve světě
Francie hodlá zachránit Arevu s pomocí EDF

Francie hodlá zachránit Arevu s pomocí EDF

Francie čelí klíčové výzvě. Chce zachránit svého výrobce jaderných reaktorů Areva, která je přední světovou společností ve výrobě jaderných reaktorů a jenom ve Francii zaměstnává tisíce lidí. Francie chce zároveň razantně snížit svoji závislost na jaderné energii.

Areva je většinově vlastněna francouzským státem a bylo ji doporučeno najít vhodné řešení s pomocí další státem vlastněné společnosti EDF. Bylo předloženo několik řešení a ve středu francouzský prezident oznámil, že souhlasí s částečným spojením EDF a Arevy. EDF získá od Arevy dceřinou společnost AREVA NP, která se zabývá výrobou reaktorů. Protože je tato část společnosti ve ztrátě, oznámila francouzská vláda, že na její záchranu vydá tolik peněz, kolik bude potřeba.

Francie má na světě druhý největší jaderný sektor a zhruba 75 % veškeré výroby pochází z jádra. Velká část technologie je původem přímo od francouzských firem a pro Francii se tak jedná o významný (a také státní) byznys. Jadernou technologii vyváží francouzské firmy do celého světa a stala se pro Francii ekonomickou prioritou. V současné době Areva a EDF hlasitě podporují Evropský tlakovodní reaktor (EPR), reaktor třetí generace, který vyvíjí především společností Areva a je považován za nejlepší reaktor po technologické i bezpečnostní stránce.

Jaderný průmysl utržil těžkou ránu v roce 2011 po událostech ve Fukušimě a následovně oznámení Francie, že do roku 2025 chce snížit svoji závislost na jádru o téměř 50 %. Aby toho nebylo málo, tak zmíněný reaktor ERP, který měl být perlou Arevy, má být uveden do provozu až v roce 2018, což je o 9 let později než se plánovalo a stál celkově skoro 4 miliardy euro.

EDF má odkoupit od Arevy její část za zhruba polovinu odhadované ceny a ani jedna ze společností není z dohody příliš nadšena. I proto je možné, že ke spojení nakonec nedojde a Arevu NP koupí například čínské státní jaderné firmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se