Domů
Elektřina
Francie se letos po více než 20 letech zřejmě stane čistým dovozcem elektřiny
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Francie se letos po více než 20 letech zřejmě stane čistým dovozcem elektřiny

Francie se letos vinou nejnižší výroby elektřiny z jaderných elektráren za více než 30 let stane zřejmě čistým dovozcem elektřiny. Pokud se tak opravdu stane, bude to poprvé nejméně od roku 2001, odkdy jsou k dispozici potřebná data. Informaci přinesl zahraniční server Montel.

Podle analytika Eylerta Ellefsena ze společnosti Energy Quantified by čistý dovoz elektřiny do Francie mohl v letošním roce dosáhnout 20 až 25 TWh. Pro srovnání, v posledních letech dosahoval čistý export Francie 40 až 50 TWh, v roce 2021 to například bylo 41,6 TWh.

"Země od listopadu 2021 dovážela více elektřiny ze sousedních zemí, než kolik vyvážela, s výjimkou února a května," uvedl Montel.

Velký podíl na tom, že se z typického vývozce elektřiny stane letos její dovozce, má nízká výroba z tamních jaderných elektráren. Jejich provozovatel, společnost EDF, v květnu opět snížil výhled pro letošní produkci, kdy aktualizovaný odhad činí 280-300 TWh. To by byla nejnižší výroba francouzských jaderných elektráren za více než 30 let. Odhad výroby na příští rok zůstal nezměněn ve výši 330 TWh.

Neobvykle nízká je také výroba francouzských vodních elektráren. Ta klesla v červenci na nejnižší hodnotu za posledních 26 let.

Aby země snížila potřebu dovozu elektřiny, využívá více elektrárny spalující zemní plyn, jejichž využití bylo letos v červenci dvojnásobné ve srovnání s červencem loňského roku. Díky tomu pokryly tyto zdroje zhruba 10 % spotřeby elektřiny ve Francii.

Vyhlídky pro zbytek roku přitom nejsou nijak příznivé, jelikož pokračující vlny veder dále prohlubují problémy s chlazením v jaderných elektrárnách a s nízkou úrovní zásob vody ve vodních elektrárnách. I proto ceny elektřiny ve Francii pro letošní zimu přesahují hranici 1000 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Emil
12. srpen 2022, 09:10

Ideální by byla francouzská energetika s německým managementem, peklo na zemi by byla německá energetika s franouzským managementem...

hellokitty
12. srpen 2022, 10:12

len letos? no neviem, az sa roztopia tie ladovce v alpach, tak neviem kde tie rieky vezmu v lete vodu, uz to tu mame vsade

https://www.euronews.com/green/2022/08/11/in-pictures-europes-mighty-rivers-are-drying-up-in-the-climate-driven-drought

Lukáš
12. srpen 2022, 18:21

Za posledne dva tyzdne som obehol niektore nemecke a rakuske vodne elektrarne ci uz zasobniky alebo priehrady, no katastrofa...tak malo vody som este nevidel za poslednych 10 rokov.

Od jary su velmi slabe zrazky, snehu bolo malo pocas zimy, ktora bola tepla a do 1200m viac menej iba uprsana.

Miroslav
15. srpen 2022, 15:15

Tak doufám, že vzhledem k nedostatku plynu, bude tato zima ještě teplejší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se